Nebojme se současného tance, VerTeDance chystá manuál

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Ze zahraničí: MacMillan – A National Celebration

Na konci října se šest britských tanečních souborů spojilo ke společnému připomenutí odkazu velkého choreografa Kennetha MacMillana. Záminkou k oslavě je pětadvacáté výročí jeho úmrtí (11. prosince 1929 – 29. října 1992). V abecedním pořadí a v anglických názvech jsou to Birmingham Royal Ballet, English National Ballet, Northern Ballet, The Royal Ballet, Scottish Ballet a Yorke Dance Project. Program probíhá od 18. října do 1. listopadu a my máme u několika představení svého dopisovatele, takže se můžete těšit i na reflexi přímo z místa!

Birmingham Royal Ballet nastudoval choreografii Concerto. Vznikla v roce 1966 pro berlínský baletní soubor a brzy se stala jedním z nejčastěji nastudovávaných baletních čísel britské provenience. Je vytvořená na druhý klavírní koncert Dmitrije Šostakoviče. Scottish Ballet připravil nové nastudování baletu Le Baiser de la fée (Polibek víly) Igora Stravinského, který měl premiéru v roce 1960 pro Royal Opera House. Inscenace je inspirovaná pohádkou Sněhová víla Hanse Christiana Andersena. Kenneth MacMillan, který se jen zřídka nechal inspirovat pohádkovými náměty, byl fascinován Stravinského hudbou a v inscenaci vzdal hold tradici ruského klasického baletu.

Pro choreografii Elite Syncopations z roku 1974 se při této příležitosti spojili tanečníci z hned pěti souborů. Tanečníci Royal Ballet nastudovali balet The Judas Tree, který je posledním MacMillanovým dílem z roku 1992, zabývá se vážnými tématy kolektivní viny, nebezpečnými důsledky vlády strachu. English National Ballet uvádí Song of the Earth z roku 1965, na hudbu Gustava Mahlera, jeho známou Píseň o zemi. Už od premiéry je choreografie uznávaná za jedno z MacMillanových mistrovských děl. Northern Ballet nastudoval choreografii Gloria, která je poctou padlým v první světové válce, inspirovanou knihou Very Brittain Testament of Youth z roku 1933, ve které tato spisovatelka, feministka a pacifistka vzpomíná na zážitky z velké války.

Royal Ballet dále nastudoval balet Jeux (Hry), původně dílo Václava Nižinského z roku 1913 na hudbu Clauda Debussyho. V roce 1980 vytvořil Kenneth MacMillan pro film Herberta Rosse Nižinský rekonstrukci částí Her a Svěcení jara, na základě kreseb, fotografií a vlastní snahy o zachycení předpokládaného choreografického stylu Václava Nižinského. Z Her zchoreografoval jen několik fragmentů, a i když měl balet pozitivní ohlasy, nedokončil jej celý (toho se odvážil až v roce 2012 Wayne Eagling pro English National Ballet). A konečně soubor Yorke Dance Project nastudoval inscenaci Sea of Troubles, která vznikla v roce 1988 pro soubor bývalých členů Royal Ballett, Dance Advance. Byl vytvořen pro šest tanečníků, na hudbu Antona Weberna a Bohuslava Martinů. Kenneth MacMillan se inspiroval Shakespearovým Hamletem, jeho vnitřním světem a touhou po pomstě otcovy vraždy. S nastudováním baletu mladému souboru pomáhali tanečníci, pro které dílo vzniklo, a Deborah MacMillan, choreografova žena a výtvarnice, která k baletu původně vytvořila výpravu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat