Moravský podzim a Expozice nové hudby letos představí ve znamení (R)evoluce mnohá nej…

Komorní soubory mezinárodního věhlasu, orchestry, které Evropu doposud míjely, i tuzemská hudební špička. Neotřelé dramaturgické linie, oslovování žijících autorů a vznik nových skladeb. To je Moravský podzim, jedna z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Festival nabízející mimo jiné to, co můžete prožít jen jednou v životě. Letos například unikátní Symfonii sirén, nejhlasitější skladbu světových dějin. Letošní 49. ročník se spojil s dalším tradičním festivalem Filharmonie Brno – Expozicí nové hudby. A nese se ve znamení ®evoluce. Revoluce – evoluce… ®evoluce…

Moravský podzim nabídne v průběhu října sedmnáct koncertů a dvě doprovodné akce. „Kromě netradičních či na míru vytvořených projektů se posluchači mohou těšit na mezinárodní hvězdy. Například na soubor Accademia Bizantina, který tu představí svůj nový program s italskou barokní hudbou, dále třeba na uskupení Ensemble Berlin Prague, které provede ve světové premiéře a za účasti autora skladbu Marka Kopelenta napsanou přímo pro náš festival, nebo na tři hvězdné klavíristy Pierra-Laurenta Aimarda, Davida Greilsammera a Steffena Schleiermachera,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Dodala, že se velmi těší na zahajovací koncert s Janáčkovou Sinfoniettou pod taktovkou uznávaného Ilana Volkova.

Ačkoliv festival začíná oficiálně 6. října, Besední dům ožije už o den dříve. Odpoledne tam začne osmadvacetihodinový klavírní maraton. U nástroje se vystřídá cca 15 klavíristů, kteří zahrají radikálně minimalistickou skladbu Vexations Erika Satieho z roku 1893. Jedná se o jednostránkovou skladbičku, kterou zopakují dle skladatelových instrukcí velmi pomalu 840krát za sebou. Další pozoruhodný zážitek z festivalového bloku Piano je připraven na 8. října, kdy ke dvěma klavírům usedne světoznámý David Greilsammer. Na jednom klavíru bude hrát sonáty Scarlattiho, na druhém – preparovaném – klavíru sonáty Johna Cage, a to střídavě a bez pauz. „Greilsammer spojil tyto dva autory na základě jistých podobných přístupů k sonátové formě a rozvinul tak podnětný dialog, při němž se jakoby stírá dvě stě let, která mezi oběma skladatel od sebe dělí. Vlastně všichni klavíristé, kteří se u nás na recitálech představí, pojali svůj program jako hudební dialog,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš.

Z netradičních projektů dále upozornil na futuristickou operu Vítězství nad sluncem nebo večer nazvaný Rituály. Jeho první polovina se koná v Červeném kostele a zazní při ní Kutavičiusovy Poslední pohanské obřady. „Je to působivé dílo, při kterém sbory nestojí na jednom místě v kostele, ale jsou rozprostřeny po celém prostoru, navíc se zpěváci pohybují mezi posluchači, kteří jsou tak vtaženi přímo do zvukového prostředí. V přestávce se lidé přesunou na Petrov, kde zazní málo prováděná monumentální Kabeláčova 8. symfonie „Antifony“ pro soprán, sbory, bicí a varhany. Cestou do katedrály tak vykonají pomyslnou pouť od pohanství ke křesťanství,“ uvedl Mikeš.

Jednou z nejočekávanějších akcí festivalu je Symfonie sirén, nejhlasitější skladba světových dějin. Zkomponoval ji Arsenij Avraamov a jako hlukový spektákl ji provedl v roce 1922 v ázerbájdžánském Baku. Zapojil do ní válečné loďstvo, letadla, hydroplány, lokomotivy, sirény několika továren, oddíly pěchoty v plné zbroji, dechový orchestr a sbory. Tento koncept rozeznělého města nyní zpracovává speciálně pro brněnské Výstaviště renomované tvůrčí duo Andreas Ammer a FM Einheit (exčlen legendárních Einstürzende Neubauten). „Nezvyklé dílo se od doby svého uvedení dočkalo několika pokusů o rekonstrukci, ta naše je zatím jednoznačně nejambicióznější. O tom, že je jedná o událost mezinárodního významu, svědčí i fakt, že akci bude natáčet Bavorský rozhlas,“ upozornil Mikeš. Do performance se v Brně zapojí hasiči, sanitky, policejní vůz, slavkovští dělostřelci, fanoušci hokejové Komety nebo parní lokomotiva. Doplní ji osm pěveckých sborů, dechová hudba a nově zkonstruované nástroje, například zvukové trychtýře s ocelovými pružinami. „Vstupné je padesát korun, prodává se na místě a každý příchozí dostane i špunty do uší,“ upozornila Kučerová na očekávanou velkou hlukovou zátěž. Festival zakončí 28. října vysazení masarykovské lípy za účasti devíti pěveckých sborů.

Jubilejní třicátý ročník Expozice nové hudby nesoucí podtitul NOVÁ ®EVOLUCE nabízí neotřelá a svobodná díla, která, i když třeba nejsou zrovna nejnovější datem svého vzniku, rozhodně neztratila nic ze své revolučnosti, ačkoliv se mnohá z nich již stala součástí evoluce hudby. Partitura může být stará, ale hudba zní tady a teď. Stará i nová díla se potkávají na stejných pódiích a u stejných posluchačů vyvolávají stejné rozpaky, pocity blaha i uspokojení.

Expozice se vrací k počátkům festivalu, kdy první ročníky byly součástí Mezinárodního hudebního festivalu Brno, dnes pojmenovaného Moravský podzim. V symbióze i poněkud rebelantsky interaguje na standardní festivalové dění a otevírá prostor pro mnohdy neprávem opomíjené formy, žánry i média hudebního vyjádření. Brouzdá od absolutní interpretační svobody k strojovému přednesu, od instalace, přes hudební intervence a improvizace k osobité, autorské kompozici.

„Čeká nás svobodná interpretace části nejdelší grafické partitury na světě (Treatise Cornelia Cardewa) v podání legendárních AMM, poslech nadzemních a podzemních elektromagnetických polí ve veřejném prostoru s Christin Kubisch, dlouho odkládaný projekt Pounding Ponc – LIVE nebo například Moskevský soubor pro soudobou hudbu se svým multimediálním hudebním projektem Mašinérie,“ vyzdvihl z programu Pantůček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat