Novinka na HAMU: Oddělení historicky poučené interpretace

Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze zakládá nové oddělení. Od února 2017 zde bude fungovat Oddělení historicky poučené interpretace, jehož hlavním posláním bude zajištění dalšího vzdělávání v oblasti studia staré hudby. „Vedení HAMU se rozhodlo nabídnout svým studentům možnost se v oboru historicky poučené interpretace ještě více a hlouběji vzdělávat. V případě velkého zájmu bude vedení HAMU v příštích letech uvažovat i o akreditaci programu Historicky poučená interpretace,“ uvedl profesor Vlastimil Mareš, děkan HAMU. Oddělení bude organizovat hru v ansámblech, mistrovské kurzy, přednášky a workshopy špičkových českých i zahraničních hráčů a odborníků nejen v oblasti barokní hudby.

Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze (zdroj cs.wikipedia.org / Jklamo)

Vedením oddělení byl pověřen varhaník Pavel Svoboda, laureát Mezinárodní soutěže Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku, který na HAMU pracuje na svém doktorátu. „V tuto chvíli podáváme grantové žádosti tak, aby byla na fakultě široká nabídka pro studenty, kteří se o tuto hudbu zajímají, a aby i na moderní nástroje mohli zahrát specialistům na poučenou interpretaci. Na druhou stranu podle mého názoru by to měla být pro studenty dobrovolná aktivita a moje pozice je spíše koordinační a manažerská. Zájem o starou hudbu tady je a věřím, že oddělení se bude vyvíjet a rozvíjet,“ doplnil Pavel Svoboda.

V letošním roce se studenti HAMU mohou setkat mimo jiné s dirigentem a cembalistou Václavem Luksem, který vede Collegium 1704, masterclass pro smyčcové nástroje povede vynikající italský houslista Giuliano Carmignola a uskuteční se i exkurze za historickými nástroji, které s poučenou interpretací úzce souvisí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat