Novoroční koncert České filharmonie nabídl český program

Novoroční koncert České filharmonie a Hudby hradní stráže a Policie ČR pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši nabídl díla tuzemských umělců. V zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina za velkého aplausu posluchačů zazněla díla Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.
Česká filharmonie Novoroční koncert (zdroj ČF)

Program začal u Dvořákovy předehry Karneval, jedné z volného triptychu skladatelových předeher, kam ještě patří díla V přírodě a Othello. Následovala Sukova skladba Praga, kterou premiérovala Česká filharmonie za řízení Oskara Nedbala 18. prosince 1904 v Plzni, v Praze pak zazněla 25. března 1905 v Rudolfinu pod vedením autora.

Druhou polovinu večera otevřela Introdukce a polonéza, první dvě věty z nedokončeného cyklu Pražský karneval Bedřicha Smetany. Jeho prvního uvedení v dubnu 1884 se již skladatel kvůli zhoršujícímu se zdraví nezúčastnil. Novoroční koncert zakončila Sinfonietta, kterou Janáček komponoval v dubnu 1926 v Anglii. “Přicházím s mladým duchem naší republiky, mladou hudbou, nejsem ten, který se rád dívá dozadu, nýbrž ten, který raději hledí dopředu,” uvedl tehdy Janáček.

V provedení Sinfonietty, jejíž první věta byla v roce 1970 přetvořena progresivně rockovou skupinou Emerson, Lake & Palmer do písně Knife-Edge, dostala prostor také Hudba hradní stráže a Policie ČR, mezi jejíž prvořadé povinnosti patří zajištění hudebního doprovodu při všech státních ceremoniích na Pražském hradě.

Českou filharmonii vedl jako hostující dirigent Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků a hostující dirigent londýnského Philharmonia Orchestra.

V metropoli se také uskutečnil novoroční koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem. Ve Smetanově síni Obecního domu FOK nabídl Dvořákovy Slovanské tance op. 46 a 72.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat