Operní panorama Heleny Havlíkové (218)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Velmi omezený v pouhých dvou vitrínách i výběr exponátů. Výstavě vévodí obraz slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo-Spillmann z roku 1893, která se nechala portrétovat v roli Mařenky. Obraz lemují stuhy věnované Anně Veselé, první Mařence vídeňského nastudování v roce 1896. Pak už je zde ale jen pár pamětních medailí, dva modely dekorací (nedatovaná maketa pro londýnskou Covent Garden podle návrhu Karla Štapfera a model scény 2. jednání od Roberta Holzera, jak byla představena na vídeňské výstavě v roce 1892). Ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea jsou vystaveny scénické návrhy Emila Pirchana pro barcelonský zájezd v roce 1936 a o rok mladší návrh Josefa Matěje Gottlieba, vytvořený pravděpodobně pro představení v Sydney. To je vše. Vernisáž obohatilo vystoupení našich předních sólistů, Alžběty Poláčkové a Aleše Brisceina za klavírního doprovodu Zdeňka Klaudy.

Muzeum Bedřicha Smetany je součástí „velkého“ Národního muzea se spoustou budov a prostorů. Téma zahraničního uvádění Prodané nevěsty by si dozajista zasloužilo důstojnější a rozsáhlejší prostor než onu boční chodbičku a zevrubnější prezentaci, která by se pokusila nalézat klíč k tematizaci informací a hledání souvislostí. Jak potvrdila kurátorka výstavy Kateřina Viktorová, materiálu by byla spousta. Shrnuto s parafrází názvu výstavy –  ve Smetanově muzeu je Prodanka prodaná tak trochu pod cenou.

Hodnocení autorky 70 %

Nevěsta prodaná do ciziny

Výstava o uvádění Prodané nevěsty Bedřicha Smetany v zahraničí od prvního provedení v Petrohradě v roce 1871 po současné nastudování v Mnichově v prosinci 2018.
Muzeum Bedřicha Smetany, vernisáž úterý 5. března 2019.

W. A. Mozart: Idomeneo – DJKT Plzeň 2019 (foto Martina Root)

Idomeneo se střety emocí
Samostatná recenze vyšla na portálu Opera Plus ZDE.

Hodnocení autorky: 80 %

Wolfgang Amadeus Mozart: Idomeneo
Hudební nastudování Norbert Baxa, režie Arila Siegert, scéna Hans Dieter Schaal, kostýmy Marie-Luise Strandt, světelný design Daniel Tesař, dramaturgie Zbyněk Brabec.
Divadlo J. K. Tyla v Plzni, premiéra 9. března 2019 v 19:00 h.

 

Václav Luks, Collegium 1704 (foto © Petra Hajská)

Inspirace na dny příští

Georg Friedrich Händel: Izrael v Egyptě HWV 54
Hannah Morrison – soprán, Helena Hozová – soprán, Benno Schachtner – alt, Krystian Adam – tenor, Tomáš Král – bas, Jaromír Nosek – bas. Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704, dirigent Václav Luks.
Rudolfinum, úterý 12. března 2019 v 19:30 h.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat