Orchestr z jihokorejského Kwangdžu a klavírista Gottlieb Wallisch debutují v Praze

– Praha bude prvním evropským městem, kde orchestr zahraje
– Na programu je i skladba v orchestraci severokorejského skladatele
– Japonský dirigent Kim Hong-je je žákem Seiji Ozawy
– Z Prahy odjíždí orchestr do lineckého Brucknerhausu

Po úspěšném turné Pučchonské filharmonie před třemi lety přijíždí do Prahy další přední jihokorejské těleso. Kwangdžský symfonický orchestr spolu s rakouským klavíristou Gottliebem Wallischem představí v neděli 22. října 2017 v Smetanově síni Obecního domu 4. Beethovenův klavírní koncert a v druhé části večera Symfonii č. 4 P. I. Čajkovského. Program otevře Fantazie na Arirang, krátká skladba, jejíž melodie platí za neoficiální korejskou hymnu a pod jejíž orchestrací je podepsán severokorejský skladatel Čoj Sung-hwan.

Kwangdžský symfonický orchestr vznikl před více než čtyřiceti lety z podhoubí dobrovolnického tělesa klasické hudby v prostředí města prodchnutého tradiční korejskou kulturou. Obdiv k evropské tradici klasické hudby a ambici mezinárodní konfrontace dává najevo i volbou svých šéfdirigentů. Kromě významných Korejců mezi nimi byli i Němec Christian Ludwig nebo současný šéfdirigent, Japonec korejského původu Kim Hong-je. Jeho osobnost, ovlivněná mj. studiem u proslulého Seiji Ozawy, představuje pro soubor záruku uměleckého růstu. Právě pod jeho taktovkou vystoupí orchestr ve svém pražském debutu. Kwangdžský symfonický orchestr pravidelně hostuje v hlavním městě Soulu, ale také v japonském Tokiu. Evropské miniturné zahrnuje kromě Prahy i rakouský Linec, kde se představí se stejným sólistou a programem dne 25. října 2017. První společný koncert orchestru a sólisty je naplánován pouze čtyři dny před Prahu, na domácí půdě v Kwangdžu.

Rovněž přední 39letý rakouský klavírista Gottlieb Wallisch, zapsaný coby vynikající interpret Haydna, Mozarta a Beethovena, se v Praze představí poprvé. Už jako šestiletý nastoupil na vídeňskou Univerzitu múzických umění a stal se jejím nejmladším studentem. Klavír studoval kromě Vídně i v Berlíně a v Paříži a jeho mezinárodní kariéru nastartovalo vítězství v Stravinského soutěži v USA s koncertem pod taktovkou Yehudi Menuhina. Jeho umění již tleskali diváci v řadě prestižních koncertních sálů, mj. v newyorské Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall, vídeňském Musikverein nebo v curyšské Tonhalle. Koncertoval s orchestry ne menšími, než je Vídeňská filharmonie nebo Camerata Salzburg. Dnes se Gottlieb Wallisch věnuje kromě koncertování také pedagogické činnosti na Univerzitě umění v Berlíně. Před pěti lety zapsal slavný výrobce klavírů, firma Steinway, jeho jméno na svůj Seznam umělců. Gottlieb Wallisch nahrává pro společnosti Deutsche Grammophon, Alpha nebo Naxos.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]