Orchestr s nástroji, vyrobenými ze šrotu, vyjíždí na další zahraniční turné

S nástroji vyrobenými z odpadu, sebraného na jedné skládce, hrají mladí hudebníci ze Symfonického orchestru z paraguayské Cateury. Program? Mozart. Koncem března budou vystupovat na turné po Jižní Americe, a to společně s americkou skupinou Metallica.Se svými originálními houslemi, violoncelly, kytarami a kontrabasy pořádali koncerty už v Evropě, v Jižní Americe a ve Spojených státech od roku 2002. Právě díky tomu upoutali pozornost americké heavymetalové skupiny, která jim nabídla přístup na prestižní scény v Bogotě, Sao Paulu a Buenos Aires.

Čtyřicet hudebníků, kteří všichni pocházejí z chudinského předměstí Cateura, kde je hlavní skládka metropole Asunciónu, má klasický repertoár od Wolfganga Amadea Mozarta přes Antonia Vivaldiho až po Ludwiga van Beethovena. Ten oživují skladbami Beatles, Franka Sinatry či Edith Piaf a také hudbou hostitelských zemí.Jakmile bylo oznámeno turné s Metallicou, zkoušky v malé škole na předměstí nabyly na intenzitě. Dirigent Favio Chávez vybral dvacet dva hudebníků.

Sedmnáctiletý Andrés Riveros hraje na saxofon vyrobený z vlnitého plechu, konzerv od kukuřice a mincí, které slouží jako klapky. „Je to důkaz, že člověk může něčeho dosáhnout, i když mu život nebyl nakloněn,“ prohlašuje. Patnáctiletý Ada Rios zase hraje na housle vyrobené z nádoby od malby a hliníkové desky. „Mojí hlavní motivací bylo hrát s touto skupinou. Nikdy jsem si nemyslel, že bych takhle mohl vystoupit z anonymity,“ říká.„Jaké je to pro nás překvapení! Nikdy bychom nečekali, že by si nás mohla vybrat tak slavná skupina,“ připouští Favio Chávez. Cílem této iniciativy je podle šestadvacetiletého Thomase Lecourta „…vytrhnout děti a mládež z prostředí zločinnosti a drog, učí je to získávat sebedůvěru a pochopit, že budou-li pracovat, příležitosti se naskytnou.“Hudebníci zkoušejí v Vy’a Renda (v jihoamerickém domorodém jazyce guaraní to znamená ráj), sále, kde se učí sto padesát dětí z okolí.

Děti vyrostly na horách odpadků na skládce v zemi, kde žije čtyřicet procent obyvatelstva v chudobě. Favio Chávez sem přišel jako sociální pracovník, a protože je amatérským kytaristou, stal se dirigentem souboru.

Iniciativa nabyla konkrétní podoby, když přišel do Cautery se svými přáteli, rovněž hudebníky. „Mnoho dětí hudební nástroj nikdy zblízka nevidělo,“ říká.Za pomoci výrobců strunných nástrojů si pak sami vyrobili kytary, violoncella a saxofony z konzerv, kusů dřeva a nádob od oleje, uvádí Francouz Thomas Lecourt, který na tomto projektu pracuje už dva roky jako dobrovolník.

Při každém zahraničním turné jen prší žádosti o koupi nástrojů vyrobených v Paraguayi. Španělská královna Sofie tak získala housle, stejně tak nizozemská princezna Beatrix. Orchestr také nabídl kytaru kubánskému zpěváku Silviu Rodríguezovi.

„Dokud budou děti chudé, budou mít tyto nástroj, poněvadž si nemohou koupit skutečné, které stojí více než domek, v němž žijí,“ zdůrazňuje dirigent.

„Zvuk, který z těchto nástrojů vychází, je stejný, jako kdyby to byl profesionální nástroj. Tyto nástroje nikdo neukradne, ani nikdo nekoupí. Nemají žádnou tržní cenu, mají jen hodnotu hudební,“ ujišťuje Favio Chávez.

Foto archiv, Getty

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]