NDM ve své stoleté historii uvedlo již všechny Janáčkovy opery

Lázeňská romance v životě skladatele, nenaplněná tragická láska, libreto vytvořené Fedorou Bartošovou, přítelkyní skladatelovy zesnulé dcery Olgy, libreto i opera samotná mnohokráte Janáčkem přetvářené. I takový je Osud Leoše Janáčka, dokončený v roce 1907, ale divadly neprávem odmítaný a v premiéře uvedený až v roce 1958. Nyní operu v režii Jiřího Nekvasila nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské a stává se teprve druhým divadlem na světě, které tímto uvede všechny Janáčkovy opery. Zároveň jde teprve o šesté uvedení opery v Česku.
Janáček: Osud (archiv MDM)

Premiéra bude v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 18. října, druhá premiéra v sobotu 20. října, vždy v 18.30 hodin. Dne 27. října je provedení opery v DAD součástí Hudebního maratonu Leoše Janáčka. „Osud také splňuje také zadání sezóny – uvádět nově jen díla, která se u nás v divadle ještě nikdy nehrála,“ připomněl dramaturgii jubilejní – sté – sezóny ředitel divadla a zároveň režisér Jiří Nekvasil.

Zároveň se ředitel NDM netají pokorou i obdivem ke skladateli a opeře samotné. „Už před 40 lety dostal můj otec Miroslav, také operní režisér, nabídku inscenovat Osud v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Tehdy šlo o teprve druhé uvedení u nás vůbec. Premiéra byla v roce 1978 a na rozdíl od předchozího prvního uvedení v Brně bylo dílo interpretováno tak, jak to Janáček chtěl. K dispozici tehdy už byly i nahrávky s podmanivým Vilémem Přibylem v roli skladatele Živného. Sám jsem mohl tehdy být i u příprav konceptu scény inscenace svého otce,“ vzpomíná Jiří Nekvasil.

Janáček: Osud (archiv MDM)

Osud začal Leoš Janáček komponovat záhy po dokončení první verze opery Její pastorkyňa, někdy v polovině roku 1903. Dílo dokončené v roce 1907 nese velmi autobiografické rysy, její hlavní postavou je hudební skladatel, promítající svůj tragický osobní životní příběh do právě jím komponované opery. Příběh, kde se mísí báseň a pravda života, obdařil Leoš Janáček pozoruhodnou zralou hudbou, tak silnou a originální jakou známe z následujících vrcholných operních děl tohoto skladatele.

I když se Janáček snažil usilovně o uvedení této opery, její premiéry se nedočkal. Ta se uskutečnila až 30 let po skladatelově smrti, 25. října 1958 v Brně, o den později v Německu v Městském divadle ve Stuttgartu. „Naše inscenace je teprve šestým nastudováním této opery v Česku, v posledních letech se dílo stále více prosazuje i na významných zahraničních operních scénách. Naše inscenace Osudu je zároveň zásadním příspěvkem Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské hudební scény Janáček Ostrava 2018 (uvádíme v Divadle Antonína Dvořáka 27. října). 24. listopadu hostujeme s operou v Brně v rámci tamního festivalu Janáček Brno 2018,“ vypočítává Jiří Nekvasil.

V NDM v roli Míly alternují Linda Ballová a Veronika Holbová. Roli skladatele Živného hrají a zpívají Martin Šrejma a Josef Moravec. Další role: matka Míly – Petra Alvarez Šimková / Jitka Svobodová; slečna Stuchlá, učitelka hudby – Eva Dřízgová Jirušová / Zuzana Zámečníková; Dr. Suda – Tomáš Kořínek / Petr Levíček; malíř Lhotský – Roman Hoza / Jakub Kettner; Konečný – Lukáš Bařák / Lukáš Zeman. Hudebně operu v NDM nastudoval Jakub Klecker. Scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy ve stylizované secesi Simona Rybáková.