NDM ve své stoleté historii uvedlo již všechny Janáčkovy opery

Lázeňská romance v životě skladatele, nenaplněná tragická láska, libreto vytvořené Fedorou Bartošovou, přítelkyní skladatelovy zesnulé dcery Olgy, libreto i opera samotná mnohokráte Janáčkem přetvářené. I takový je Osud Leoše Janáčka, dokončený v roce 1907, ale divadly neprávem odmítaný a v premiéře uvedený až v roce 1958. Nyní operu v režii Jiřího Nekvasila nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské a stává se teprve druhým divadlem na světě, které tímto uvede všechny Janáčkovy opery. Zároveň jde teprve o šesté uvedení opery v Česku.
Janáček: Osud (archiv MDM)

Premiéra bude v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 18. října, druhá premiéra v sobotu 20. října, vždy v 18.30 hodin. Dne 27. října je provedení opery v DAD součástí Hudebního maratonu Leoše Janáčka. „Osud také splňuje také zadání sezóny – uvádět nově jen díla, která se u nás v divadle ještě nikdy nehrála,“ připomněl dramaturgii jubilejní – sté – sezóny ředitel divadla a zároveň režisér Jiří Nekvasil.

Zároveň se ředitel NDM netají pokorou i obdivem ke skladateli a opeře samotné. „Už před 40 lety dostal můj otec Miroslav, také operní režisér, nabídku inscenovat Osud v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Tehdy šlo o teprve druhé uvedení u nás vůbec. Premiéra byla v roce 1978 a na rozdíl od předchozího prvního uvedení v Brně bylo dílo interpretováno tak, jak to Janáček chtěl. K dispozici tehdy už byly i nahrávky s podmanivým Vilémem Přibylem v roli skladatele Živného. Sám jsem mohl tehdy být i u příprav konceptu scény inscenace svého otce,“ vzpomíná Jiří Nekvasil.

Janáček: Osud (archiv MDM)

Osud začal Leoš Janáček komponovat záhy po dokončení první verze opery Její pastorkyňa, někdy v polovině roku 1903. Dílo dokončené v roce 1907 nese velmi autobiografické rysy, její hlavní postavou je hudební skladatel, promítající svůj tragický osobní životní příběh do právě jím komponované opery. Příběh, kde se mísí báseň a pravda života, obdařil Leoš Janáček pozoruhodnou zralou hudbou, tak silnou a originální jakou známe z následujících vrcholných operních děl tohoto skladatele.

I když se Janáček snažil usilovně o uvedení této opery, její premiéry se nedočkal. Ta se uskutečnila až 30 let po skladatelově smrti, 25. října 1958 v Brně, o den později v Německu v Městském divadle ve Stuttgartu. „Naše inscenace je teprve šestým nastudováním této opery v Česku, v posledních letech se dílo stále více prosazuje i na významných zahraničních operních scénách. Naše inscenace Osudu je zároveň zásadním příspěvkem Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské hudební scény Janáček Ostrava 2018 (uvádíme v Divadle Antonína Dvořáka 27. října). 24. listopadu hostujeme s operou v Brně v rámci tamního festivalu Janáček Brno 2018,“ vypočítává Jiří Nekvasil.

V NDM v roli Míly alternují Linda Ballová a Veronika Holbová. Roli skladatele Živného hrají a zpívají Martin Šrejma a Josef Moravec. Další role: matka Míly – Petra Alvarez Šimková / Jitka Svobodová; slečna Stuchlá, učitelka hudby – Eva Dřízgová Jirušová / Zuzana Zámečníková; Dr. Suda – Tomáš Kořínek / Petr Levíček; malíř Lhotský – Roman Hoza / Jakub Kettner; Konečný – Lukáš Bařák / Lukáš Zeman. Hudebně operu v NDM nastudoval Jakub Klecker. Scénu vytvořil Daniel Dvořák, kostýmy ve stylizované secesi Simona Rybáková.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na