Panochovo kvarteto s vrcholnými díly komorní hudby

Mistrovská sensibilita zvuku Panochova kvarteta byla slyšet od prvního nasazení Mozartova prvního Smyčcového kvartetu G dur, KV 80. Čistota textu, grácie, něžné nuance i melodické struktury čtrnáctiletého skladatele vynikly naprosto dokonale. Při tomto provedení jsem si připomněl účast kvarteta na mistrovských kurzech ve Výmaru. Stejně krásný a barevný zvuk tehdy okouzlil violistu Juilliard kvarteta Raphaela Hillyer. Zde zřejmě začala cesta souboru ke slávě, podepřená velkou oddaností, pečlivostí a často i odříkáním.

ČSKH - Panochovo kvarteto - Praha 12.11.2016 (foto © Zdeněk Chrapek)
ČSKH – Panochovo kvarteto – Praha 12. 11. 2016 (foto © Zdeněk Chrapek)

Jediný Smyčcový kvartet Clauda Debussyho z roku 1892 dokládá slova komponisty: „Jakékoliv zvuky v jakékoliv kombinaci a v jakémkoliv sledu mohou být od teď volně použity k hudebnímu vyjadřování“. Čtyřvěté klasické schéma je v první větě plné poezie, pizzicatové Scherzo s Triem srší nápady, pomalá věta je melancholickým nokturnem a finální věta po úvodní kontrapunktické části přináší posluchači souhrn všeho, co se v předchozích větách událo. V provedení Panochova kvarteta (Jiří Panocha, Petr Zejfart, Miroslav Sehnoutka, Jaroslav Kulhan) tentokrát nevynikly všechny drobné nuance, dynamické kontrasty a změny nálad tohoto nádherného díla.

Po přestávce zaznělo v sobotním dopoledni v Sále Martinů další vrcholné dílo komorní tvorby. Brahmsův Klavírní kvintet f moll, op. 34 je plný rytmických dialogů, synkopických motivů, ale také přináší schubertovský Ländler nebo téměř wagnerovskou tragiku. Symfonický zvuk a charakter vyžaduje všudypřítomnou rytmickou dokonalost, zejména v Brahmsem často používané struktuře dvou proti třem nebo v křížových rytmech. Díky jisté uspěchanosti a nedodýchání frází klavíristy Miroslava Sekery těmto atributům však nebylo zcela beze zbytku vyhověno.

 

Hodnocení autora glosy: 80 %

Český spolek pro komorní hudbu
Panochovo kvarteto & Miroslav Sekera
Panochovo kvarteto
– Jiří Panocha (1. housle)
– Pavel Zejfart (2. housle)
– Miroslav Sehnoutka (viola)
– Jaroslav Kulhan (violoncello)
Miroslav Sekera (klavír)
12. listopadu 2016 Sál Martinů Lichtenštejnského paláce Praha

program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Smyčcový kvartet G dur, KV 80/73f
Claude Debussy: Smyčcový kvartet, op. 10
Johannes Brahms: Klavírní kvintet f moll, op. 34

www.ceskafilharmonie.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - ČSKH -Panochovo kvarteto & M. Sekera (Praha 12.11.2016)

[yasr_visitor_votes postid="232179" size="small"]

Mohlo by vás zajímat