Pardubické hudební jaro

  1. 1
  2. 2
Slavnostní závěrečný koncert- Eva Urbanová, David Švec, Filharmonie Hradec Králové – Pardubické hudební jaro 14. 5. 2017 (foto © Lada Kolesárová)

Pardubické hudební jaro nabídne v koncertních sálech, divadlech, památkových objektech i méně tradičních prostorách v Pardubicích a okolních městech celkem 24 koncertů, operních a baletních představení, včetně edukativních programů pro mládež.

Hlavní program festivalu

15. + 16. „Evokace“ S Gentlemen Singers
čtvrtek 19. dubna 2018 v 19.00 hodin – kostel sv. Bartoloměje, Pardubice
pátek 20. dubna 2018 v 19.00 hodin – kostel Narození Panny Marie, Hlinsko

Gentlemen Singers

Program: C. Monteverdi, H. L. Hassler, F. Biebl, F. Poulenc, A. Pärt, J. Jirásek

Vokální okteto Gentlemen Singers z Hradce Králové je vítězem mezinárodních soutěží a pravidelným účastníkem významných festivalů od USA až po Jižní Koreu. Jejich program na Pardubickém hudebním jaru 2018 charakterizuje mimořádné historické rozpětí skladeb, kdy se stará hudba pravidelně střídá se skladbami dvacátého a jednadvacátého století. Evokuje v nás tak hudební představy a duchovní principy jen zdánlivě zapomenuté, ve skutečnosti trvale platné a stále aktuální.

 

17. Koncert k 90. výročí úmrtí Leoše Janáčka
středa 25. dubna 2018 v 19.00 hodin – Sukova síň Domu hudby, Pardubice

Matyáš Novák – klavír
Janáčkův komorní orchestr
Jakub Černohorský – umělecký vedoucí

Program: L. Janáček, J. Ireland, B. Bartók, J. S. Bach

Janáčkův komorní orchestr z Ostravy koncertuje na významných pódiích Evropy i v zámoří již více než půl století. Naproti tomu kariéra mladého klavíristy Matyáše Nováka se teprve rozvíjí; přesto stihl stát se laureátem řady mezinárodních interpretačních soutěží a má za sebou i debut ve slavné Carnegie Hall v New Yorku. Matyáš Novák se představí jako sólista Bachova koncertu. Janáčkův komorní orchestr zvolil k uctění výročí skladatele, jehož jméno nese ve svém názvu, skladbu z Janáčkových tvůrčích začátků, jež však prozrazuje sílu a dravost mladého talentu.

 

18. Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky
pátek 27. dubna 2018 v 19.00 hodin -Divadlo Karla Pippicha, Chrudim

Operní soubor Slezského divadla Opava
Marek Šedivý – dirigent
Jana Andělová Pletichová – režie

Opera o zvířatech a lidech, o tužbách i zklamáních a o moudrém smíření s věčnou přírodou měla svou premiéru 6. listopadu 1924 v Brně. Od té doby se stala jednou z nejslavnějších a ve světě nejčastěji uváděných českých oper, především díky své nádherné, vtipné i mystické hudbě. Vůbec nevadí, že postavy mluví líšeňsko-brněnským nářečím a pokřikují na sebe žargonem adamovských dřevařů. Lidsky obecně srozumitelnému příběhu o lásce, touze i o tom, že všichni jsme součástí jednoho světa, všichni rozumějí.

 

19. Kytarový recitál Lubomíra Brabce
sobota 28. dubna 2018 v 17.00 hodin – kostel Nejsvětější Trojice, Kameničky

Lubomír Brabec – kytara

Program: J. Dowland, L. S. Weiss, F. Sor, L. Brabec, I. Albeniz, H. Villa – Lobos, F. Tárrega

Do Kameniček, Mekky vysočinských malířů-krajinářů, přijíždí přední český koncertní kytarista s programem, jenž akcentuje vedle staré hudby zejména španělské autory. Jejich vklad do repertoáru klasické koncertní kytary je totiž zcela mimořádný. Brabec je proslulý tím, že původní díla dotváří vlastními stylizacemi a úpravami, čímž jim dodává osobní, neopakovatelnou zvukovou podobu. Sólista představí rovněž vlastní kytarovou skladbou k poctě papeže Jana Pavla II.

 

20. Hommage à Händel
neděle 29. dubna 2018 v 19.00 hodin – Sukova síň Domu hudby, Pardubice

Kateřina Kněžíková – soprán
Adam Plachetka – basbaryton
Marek Zvolánek – trubka
Vojtěch Spurný – cembalo, dirigent
Barocco sempre giovane

Program:
G. F. Händel

Světově proslulý barytonista se svou chotí, přední českou sopranistkou, představí operní a oratorní dílo barokního velikána Georga Friedricha Händela, působícího v Anglii. Adam Plachetka je sólistou Vídeňské státní opery a pravidelným hostem Metropolitní opery v New Yorku, Covent Garden v Londýně, Teatro alla Scala v Miláně či Německé opery v Berlíně. Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla Praha, exceluje v doma i v zahraničí v četných mozartovských i belcantových rolích. Händelovy sólové skladby interpretují trumpetista Marek Zvolánek a cembalista Vojtěch Spurný, jenž je zároveň dirigentem celého projektu.

 

21. Lesk žesťů v průběhu staletí
středa 2. května 2018 v 19.00 hodin – Rytířský sál nebo nádvoří zámku, Pardubice

Czech Brass, umělecký vedoucí Marek Zvolánek
Marek Zvolánek, Marek Vajo, Jiří Houdek – trubky
Lukáš Moťka, Stanislav Penk – trombón
Karel Kučera – basový trombon
Karel Malimánek – tuba

Program: M. A. Charpentier, J. S. Bach, P. J. Vejvanovský, W. A. Mozart, G. Bizet, G. Verdi

Koncert známého pražského žesťového ansámblu Czech Brass přináší pestrý hudební kaleidoskop od baroka po ryzí současnost. Uslyšíme legendární úvod Charpentierova Te Deum, díla Vejvanovského, Bacha, Mozarta či Bizeta. Široký interpretační záběr souboru však dosahuje až k jazzu, popu, funky a filmové hudbě, o čemž nás přesvědčí závěr programu v odlehčeném duchu.

 

22. Večer Štefana Margity
čtvrtek 3. května 2018 v 19.00 hodin – Multifunkční centrum, Hlinsko

Štefan Margita – tenor
Komorní orchestr Quattro
Marek Štilec – dirigent

Program: A. Vivaldi, W. A. Mozart, J. V. Stamic, F. Schubert, P. I. Čajkovskij, E. H. Grieg, C. Franck, S. Bodorová

Oblíbený český operní pěvec slovenského původu působil na scénách nejslavnějších operních domů, například v milánské La Scale, londýnské Covent Garden či v newyorské Metropolitní opeře. V roce 1986 zvítězil na Pražském jaru a téhož roku získal angažmá v opeře Národního divadla a ve vídeňské Volksoper. Margita přichází se zajímavým, ne zcela typickým sólovým repertoárem včetně skladby JA RA LAJ, cyklu romských, slovenských a rumunských lidových písní skladatelky Sylvie Bodorové.

 

  1. 1
  2. 2