Petr Kotík chystá v NoDu večer plný pražských premiér

Koncert z cyklu Krása dneška, který pořádá PKF – Prague Philharmonia 8. února 2017 od 19.30 v Experimentálním prostoru NoD, připomene sedmdesáté páté narozeniny českého skladatele žijícího v USA Petra Kotíka.

Významný představitel avantgardy a organizátor hudebního života okolo Ostravského centra nové hudby nedávno vzbudil pozornost pražským koncertem ve Foru Karlín, kam přivedl k monumentálnímu projektu dva orchestry.

Pro večer Krásy dneška tentokrát připravil spolu s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou komorní program, v němž sám vystoupí jako flétnista. Na programu budou jeho Overture for Pauline či Smyčcový kvartet č. 1 – obojí v pražské premiéře. Vůbec poprvé zazní Kotíkova Etuda č. 7 ve verzi z roku 2003. Večery Krásy dneška jsou koncipovány jako diskusní, takže publikum bude mít možnost neformální cestou klást dotazy přítomnému skladateli.

Petr Kotík zavzpomíná na svého učitele Jana Rychlíka (1916–1964), jehož byl soukromým žákem a kterému věnoval svou Hudbu pro 3. Tato kompozice z roku 1964 bude rovněž uvedena v Praze poprvé.

Na koncertě vystoupí hráči PKF a jako host hobojista Vilém Veverka. Koncertem provází Hana Dohnálková.

Krása dneška je unikátní cyklus představující nejrůznější proudy a směry hudby od počátku dvacátého století po současnost. Na dalších koncertech cyklu se představí například Slavomír Hořínka, Petr Wajsar a Miroslav Srnka.

Více informací najdete na www.pkf.cz.

 

Petr Kotík (narozen 27. ledna 1942)
Petr Kotík byl od malička obklopen hudbou (otec z matčiny strany byl dirigent a skladatel Hanuš Epstein) a výtvarným uměním (dědeček byl malíř Pravoslav Kotík, otec malíř Jan Kotík). Významnými rodinnými přáteli byli například Jiří Kolář, Josef Istler nebo Vladimír Boudník. Kotíkovou dlouholetou životní partnerkou byla kurátorka a teoretička umění Charlotta Kotíková, pravnučka T. G. Masaryka. Jeho bratr je známý pražský architekt Martin Kotík.

Petr Kotík je znám jako neúnavný propagátor evropské a americké avantgardy. Na začátku šedesátých let založil v Praze soubor nové hudby Musica Viva Pragensis. Po skandálním uvedení své skladby na festivalu Varšavský podzim v roce 1964 ho ale opustil. Během studií ve Vídni (jeho profesory byli například Hans Jelinek nebo Karl Schiske) se stýkal s významnými osobnostmi vídeňského prostředí. Patřil mezi ně legendární ředitel Universal Edition Alfred Schlee, skladatelé Kurt Schwertsik, Friedrich Cerha nebo Michael von Biel. V roce 1966 založil v Praze QUaX Ensemble. Úzce spolupracoval s Vladimírem Šrámkem, Janem Rychlíkem, Milanem Kostohryzem nebo Rudolfem Komorousem. Osobně poznal Luigiho Nona, Pierra Bouleze, Louise Andriessena nebo Frederica Rzewského. Mimořádný a zásadní vliv pak na Petra Kotíka měly hudba a myšlenky Johna Cage.

Po příjezdu do Spojených států úzce spolupracoval se skladateli Mortonem Feldmanem, La Monte Youngem nebo Christianem Wolffem. Už v roce 1970, v době stipendijního pobytu v Bufallu, založil Petr Kotík S.E.M. Ensemble, který byl pro účely legendárního koncertu v Carnegie Hall (Pocta Johnu Cageovi k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám) rozšířen na The Orchestra of the S.E.M. Ensemble. Velmi podnětné pro Kotíkovu tvorbu bylo setkání s dílem Gertrudy Steinové či Buckminstera Fullera. V sedmdesátých a osmdesátých letech byl navíc stále ve styku s evropskou scénou nové hudby, zajížděl do Prahy, kde aktivně podporoval osobnosti undergroundu.

V roce 2001 stál Petr Kotík u zrodu bienále Institut a Festivalu Ostravské dny, který umělecky vede a pravidelně tak spolupracuje s Janáčkovou filharmonií Ostrava. V roce 2005 pro potřeby Ostravských dnů založil na české poměry jedinečný mezinárodní orchestr pro soudobou hudbu Ostravská banda. V New Yorku stále vede S.E.M. Ensemble a je ve středu pozornosti americké hudební veřejnosti.

Nejcharakterističtějším prvkem tvorby Petra Kotíka je autenticita uměleckého díla. Je znám svým nekompromisním a kritickým pohledem na českou hudební scénu, přesto – nebo právě proto – se pro ni stále naplno angažuje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]