PKF – Prague Philharmonia na památku Jiřího Bělohlávka
PKF – Prague Philharmonia uvede na závěr sezony Brahmsovo Německé requiem. Koncertem uctí památku svého zakladatele, dlouholetého šéfdirigenta a podporovatele Jiřího Bělohlávka.
Osud tomu chtěl, že závěrečným titulem sezony PKF – Prague Philharmonia je právě Německé requiem Johannesa Brahmse. PKF se v neděli 11. června tímto dílem s hlubokým duchovním obsahem o víře a naději, o životě a smrti, o vykoupení a spasení, rozloučí ve Smetanově síni Obecního domu se svým zakladatelem, dlouholetým šéfdirigentem a neúnavným podporovatelem, Jiřím Bělohlávkem.
Jiří Bělohlávek nebyl člověkem velkých gest. Osobně si vzpomínám, jak si šel na jednom rudolfinském koncertu skromně stoupnout „na stojáka“, když mu nejmenovaný uvaděč zasedl poslední volné místo. V posledních dnech se jeho jméno skloňuje zejména ve spojení s Českou filharmonií. Nicméně je to právě PKF, která je možná jeho největším uměleckým odkazem, který této zemi zanechal. Je všeobecně známo, že tento orchestr založil a stál v jeho čele dlouhých a krásných 11 let. I po svém odchodu z postu šéfdirigenta zůstal až do své smrti jeho významným podporovatelem, jako mecenáš a prezident Nadace PKF. Pražská komorní filharmonie, dnes PKF – Prague Philharmonia, mu v 90. letech dala jednoduše opět chuť tvořit. Pomohla jemu a on pomohl jí. Vytvořilo se tak pouto, které pro obě strany znamenalo víc než jen uměleckou prestiž.
PKF – Prague Philharmonia si vždy byla a je vědoma tohoto velkého závazku a odkazu. Každý den dokazuje sobě i posluchačům, že si zaslouží být spojována s tímto velkým českým umělcem. Ročně odehraje na 100 koncertů, z toho průměrně 35-40 koncertů v zahraničí. Do pražské kulturní nabídky přispívá téměř 50 koncerty ročně. Nahrává pro prestižní gramofonová vydavatelství, jako jsou Deutsche Grammophon nebo Warner Classics. Byla to právě PKF, kdo jako první spustil v České republice edukační koncerty a programy pro děti předškolního a školního věku. Kdo jako první otevřel Orchestrální akademii pro nadané mladé hudebníky.
V konkurenci nejlepších českých orchestrů je unikátem také v oblasti financování, když jako obecně prospěšná společnost hradí své umělecké aktivity a provoz téměř z 60 % ze svých vlastních příjmů a z podpory korporátního sektoru a soukromých dárců. Z peněz donátorů a z příjmů ze vstupného bez jediné koruny z veřejných zdrojů dokázala letos v lednu realizovat umělecky nesmírně úspěšné turné po Spojených státech amerických. Na podzim ji čekají další výzvy: odjíždí na turné do Číny, vyjde její nová společná nahrávka s Gáborem Boldoczkim pro Deutsche Grammophon, na niž navazuje turné v Německu, na zahajovacím koncertu Dvořákovy Prahy zazní v jejím podání monumentální Stabat Mater Antonína Dvořáka pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma.
Jiří Bělohlávek absolvoval svůj poslední koncert v životě s PKF – Prague Philharmonia. Stalo se tak v Poličce 7. května 2017. Uzavřel se tak 23letý společný příběh. A zůstává jen otázka – může tohle být náhoda?
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]