Poslední sbohem Petru Hlavatému. Basista, pedagog a sbormistr odešel ve věku 59 let

Půl roku po svých devětapadesátých narozeninách zemřel v posledních dnech loňského roku po těžké nemoci basista, pedagog a sbormistr Petr Hlavatý. Poslední rozloučení s ním se uskutečnilo tento týden, za zvuku Mozartova Requiem, tak jak bylo jeho přáním. Petr Hlavatý byl profesorem zpěvu v Základní umělecké škole Františka Kmocha v Kolíně, jako umělecký vedoucí a sbormistr vedl v minulosti sbor Akademického gymnázia ve Štěpánské ulici v Praze a smíšený pěvecký sbor Cantores Cantant při ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně a působil také v pražské Státní opeře.

Petr Hlavatý (zdroj YT)

Petr Hlavatý (30. června 1958, Hořice v Podkrkonoší – 25. prosince 2017, Kolín) absolvoval zpěv na pražské Hudební fakultě Akademie múzických umění a po sametové revoluci krátce vystupoval v Národním divadle na jevišti Státní opery, kde nadále zůstával jako externista. Spolupracoval s předními symfonickými orchestry, velkou řádkou filharmonických těles s váženými dirigenty (Libor Pešek, Jiří Bělohlávek, Václav Neumann, Vladimír Válek a další). Byl sólistou Komorní opery v Praze. Účinkoval jako sólista v provedení Mozartova Requiem ve Francii (dirigoval slavný Yehudi Menuhin) za účasti významných zpěváků. Považoval se za příznivce skladatelů klasické a církevní tvorby, snažil se o jejich propagování a autentické nastudování a provádění. Oratorní a písňová tvorba českých a světových autorů (Dvořák, Smetana, Martinů, Schubert, Janáček a další) mu byla bližší než operní scéna.

Petr Hlavatý (zdroj YT)

Dlouhá léta působil jako pedagog na Akademickém gymnáziu v Praze, kde vedl i tamní smíšený sbor. Později začal také vyučovat zpěv na Základní umělecké škole Františka Kmocha v Kolíně. Pod jeho rukama prošly desítky laureátů pěveckých soutěží a členů dnešních operních divadel. Za pedagogickou práci a přístup k umění byl třikrát oceněn Společností Jana Masaryka a byla mu udělena Pamětní medaile Cti a vděčnosti.

Od roku 2013 převzal malý sboreček Církve československé husitské a vybudoval z něj po nastudování náročnějších sborových skladeb a rozšíření o své žáky sbor Cantores Cantant pod Základní uměleckou školou v Kolíně. Dnes má tento sbor okolo pětadvaceti členů a jeho repertoár je zaměřen na klasickou a církevní tvorbu. Sbor vystupuje zpravidla v kostelech v Kolíně, Kutné Hoře, Praze, Hradci Králové. Z významných skladeb, které sbor nastudoval, je možné jmenovat Dvořákovo Stabat Mater, Mozartovo Requiem nebo Korunovační mši.

Petr Hlavatý zemřel 25. prosince 2017 po těžké nemoci v kolínské nemocnici. Poslední rozloučení proběhlo 3. ledna 2018 v kolínském chrámu sv. Bartoloměje při zádušní mši celebrované kardinálem Dominikem Dukou.

 

Zdroj: Wikipedie

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]