Pražské quadriennale 2015 a jedno z hlavních témat: hudba

Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 Pražské quadriennale se po čtyřech letech vrátila do Prahy. Její 13. ročník se nese v duchu živé výstavy, která během 11 dnů nabídne návštěvníkům prezentaci děl a umělců z rekordních 78 zemí. Hudba je přitom jedním z hlavních témat.Před Rudolfinem proto vyrostla expozice Hudba a prostor kurátora Jiřího Heřmana, na Nové scéně se uskuteční workshopy pro zvukové designéry, v areálu Podolského plaveckého bazénu zahrají švýcarští hudebníci a v přednáškovém programu vystoupí i hudební hvězdy jako je například Bianca Casady ze skupiny CocoRosie. V Galerii Jaroslava Fragnera už byla otevřena multimediální instalace věnovaná fenoménu festivalu v Glastonbury.

Zahrada před Rudolfinem vytvořila pro návštěvníky i kolemjdoucí v srdci rušného velkoměsta klidovou zónu, ve které několikrát denně zní skladba dirigenta a hudebního skladatele Marko Ivanoviče. V sobotu 20. června se hudba rozezní už při východu Slunce a také při jeho západu ve 20:48.

Hudba je však také výrazně zastoupena v Sekci zemí a regionů, hlavní programové části PQ 2015. Zvuky a hudba jsou totiž mnohdy hlavními vyjadřovacími prostředky kurátorů jednotlivých expozic. Návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zvukové i hudební zážitky.

Například národní expozice Polska nechává návštěvníky proniknout do tajů převodu dat či signálů na zvuk. Finská instalace Meteorologická stanice zkoumá roli zvuku jako scénografického faktoru v performativních uměních. Umělci se například pokusí spolu s návštěvníky zjistit, jakým způsobem ovlivňuje počasí hudební nástroje a tedy i hudbu. Muzikanti během hry zažijí déšť, sníh, dusivé horko, povodeň a vítr i všechny jejich možné kombinace. S postupných rozkladem nástrojů budou návštěvníci moci sledovat i proměny samotné hudby.

Katalánsko uvádí záznamy nedávných operních inscenací Alfonse Florese a Izrael přivezl do Prahy videartovou instalaci, která představuje 45 produkcí izraelských muzikálů a oper.

Během prvních dní konání Pražského quadriennale budou mít návštěvníci možnost vyplout na ranní projížďku na palubě loděk australské expozice kolem Střeleckého ostrova. Plavidla budou vybavená audio a video technikou, zazní hudba, která vznikla přímo k plavbě.

Foyer Nové scény Národního divadla se od 22. do 24. června stane sídlem projektu Sound Kitchen, který nabídne prostor pro prezentaci a diskuzi umělců z celého světa působících v oblasti zvukového designu.

Foto Pražské quadriennale 2015

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]