Pražské quadriennale 2015 a jedno z hlavních témat: hudba

Nejvýznamnější mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie na světě s tradicí od roku 1967 Pražské quadriennale se po čtyřech letech vrátila do Prahy. Její 13. ročník se nese v duchu živé výstavy, která během 11 dnů nabídne návštěvníkům prezentaci děl a umělců z rekordních 78 zemí. Hudba je přitom jedním z hlavních témat.Před Rudolfinem proto vyrostla expozice Hudba a prostor kurátora Jiřího Heřmana, na Nové scéně se uskuteční workshopy pro zvukové designéry, v areálu Podolského plaveckého bazénu zahrají švýcarští hudebníci a v přednáškovém programu vystoupí i hudební hvězdy jako je například Bianca Casady ze skupiny CocoRosie. V Galerii Jaroslava Fragnera už byla otevřena multimediální instalace věnovaná fenoménu festivalu v Glastonbury.

Zahrada před Rudolfinem vytvořila pro návštěvníky i kolemjdoucí v srdci rušného velkoměsta klidovou zónu, ve které několikrát denně zní skladba dirigenta a hudebního skladatele Marko Ivanoviče. V sobotu 20. června se hudba rozezní už při východu Slunce a také při jeho západu ve 20:48.

Hudba je však také výrazně zastoupena v Sekci zemí a regionů, hlavní programové části PQ 2015. Zvuky a hudba jsou totiž mnohdy hlavními vyjadřovacími prostředky kurátorů jednotlivých expozic. Návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zvukové i hudební zážitky.

Například národní expozice Polska nechává návštěvníky proniknout do tajů převodu dat či signálů na zvuk. Finská instalace Meteorologická stanice zkoumá roli zvuku jako scénografického faktoru v performativních uměních. Umělci se například pokusí spolu s návštěvníky zjistit, jakým způsobem ovlivňuje počasí hudební nástroje a tedy i hudbu. Muzikanti během hry zažijí déšť, sníh, dusivé horko, povodeň a vítr i všechny jejich možné kombinace. S postupných rozkladem nástrojů budou návštěvníci moci sledovat i proměny samotné hudby.

Katalánsko uvádí záznamy nedávných operních inscenací Alfonse Florese a Izrael přivezl do Prahy videartovou instalaci, která představuje 45 produkcí izraelských muzikálů a oper.

Během prvních dní konání Pražského quadriennale budou mít návštěvníci možnost vyplout na ranní projížďku na palubě loděk australské expozice kolem Střeleckého ostrova. Plavidla budou vybavená audio a video technikou, zazní hudba, která vznikla přímo k plavbě.

Foyer Nové scény Národního divadla se od 22. do 24. června stane sídlem projektu Sound Kitchen, který nabídne prostor pro prezentaci a diskuzi umělců z celého světa působících v oblasti zvukového designu.

Foto Pražské quadriennale 2015

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na