Ředitelem sloučené organizace divadla a filharmonie v Olomouci bude David Gerneš

Ředitelem nové městské příspěvkové organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie se sídlem v Olomouci se stane David Gerneš, který nyní stojí v čele divadla a má na starosti přípravu sloučení obou kulturních institucí. Rozhodli o tom olomoučtí radní, kteří tak přijali doporučení výběrové komise.
David Gerneš (zdroj Moravské divadlo Olomouc)
David Gerneš (zdroj Moravské divadlo Olomouc)

Zájemci se mohli do výběrového řízení na ředitele hlásit od června do září, nakonec komise vybírala ze dvou jmen. David Gerneš nastoupí do funkce k 1. lednu 2025, kdy nová instituce zastřešující Moravské divadlo a Moravskou filharmonii vznikne. Odboráři MFO minulý týden vyhlásili stávkovou pohotovost. Důvodem je jejich dlouhodobý kritický postoj k chystanému sloučení. Výběr ředitele dnes kritizovala i opoziční ODS.

Výběrová komise, v níž byli členové koalice i opozice, zástupci odborových organizací divadla a odborníci z divadelní i hudební oblasti, zasedla v pondělí. Ze dvou přihlášených vybrala nynějšího ředitele MDO Gerneše. “Doufali jsme, že zájemců se přihlásí víc, protože lhůta na přihlášky byla opravdu dlouhá. Přesto můžu konstatovat, že vybraný kandidát všechny požadavky splňuje a také jeho koncepce komisi zaujala. Rád bych také podotkl, že navzdory napadání ze strany odborové organizace filharmoniků nebo některých opozičních zastupitelů probíhalo výběrové řízení zcela otevřeně. Opozice měla v komisi svého zástupce, takže na celý proces dohlížela. Odboráři filharmonie tuto možnost nevyužili, přestože jim byla nabídnuta,” uvedl náměstek primátora Viktor Tichák.

Radnice podle Ticháka při výběru ředitele hledala někoho, kdo zná principy fungování a financování příspěvkové organizace, orientuje se v tomto druhu umění, veřejné správě a dokáže komunikovat s odborníky a médii. Podle opozičního zastupitele Jana Holpucha rozhodnutí jmenovat Gerneše ředitelem nové organizace překvapivé není, překvapivý je průběh a okolnosti výběru. “Když v roce 2009 město ve dvou kolech hledalo nového ředitele divadla, do výběrového řízení se tehdy přihlásilo jedenáct uchazečů. Když vybíralo posledního ředitele filharmonie, konkurzu se účastnilo sedm zájemců. Informace o tom, že právě uzavřeného konkurzu se zúčastnili pouze dva uchazeči, jsou smutnou vizitkou zřizovatele a věcně příslušného náměstka Ticháka,” sdělil.

Odboráři MFO chystané sloučení divadla a filharmonie dlouhodobě kritizují. Vyhlášení stávkové pohotovosti považují za jediný způsob, jak znovu připomenout, že proces slučování podle nich nemá žádné konkrétní cíle, je špatně připravený i špatně vedený a nelze jej údajně zodpovědně stihnout. Kritizují i proces výběrového řízení na šéfa organizace, ke Gernešovi mají výhrady.

Radní se rozhodli orchestr a třísouborové divadlo sloučit hlavně z ekonomických důvodů, tento krok jim doporučila analýza. Podle Ticháka sloučení přinese příští rok úsporu 11 milionů Kč, zároveň budou o osm milionů korun posíleny investice v divadle a filharmonii.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments