Mezi Rýnem a Seinou: francouzská hudba v podání PKF – Prague Philharmonia

26. února se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční koncert orchestru PKF – Prague Philharmonia. Těleso, jehož šéfdirigentem a hudebním ředitelem je Emmanuel Villaume, uvede hudbu francouzských autorů Gabriela Faurého a Francise Poulenka a také dvojkoncert pro violu a klarinet německého skladatele Maxe Brucha.

Mottem této sezony PKF je virtuozita, a tak není náhodou, že provedení bude řídit francouzský klarinetista Paul Meyer (nar. 1965). Ten patří od dob svých vítězství v různých mezinárodních soutěžích v mladých letech mezi nejrespektovanější zástupce tohoto nástroje. Meyer je velkým zastáncem současné hudby a komponuje pro něj řada soudobých skladatelů. Před časem se také vydal na dráhu dirigenta a dnes se věnuje oběma oborům stejnou měrou. Jak říká, zkušenost orchestrálního i sólového hráče mu pomáhá v dirigování, a naopak.

V Praze uslyšíme Paula Meyera v této dvojroli: na klarinet zahraje spolu s violistou PKF Stanislavem Svobodou Koncert e moll pro violu, klarinet a orchestr Maxe Brucha (1838–1920), v němž se zajímavě pojí zvuk těchto dvou barevně příbuzných nástrojů. Bruch je někdy označován jako „autor jednoho díla“, populárního Houslového koncertu. Ostatních asi dvě stě jeho skladeb stojí v současném koncertním repertoáru poněkud stranou.

Gabriel Fauré (1845–1924) patří ke vlivným figurám francouzské hudby přelomu 19. a 20. století. Byl varhaníkem a pedagogem a jeho styl náleží spíše k romantismu. Vyznačuje se francouzskou elegancí, vytříbeností formy a bohatou barevnou paletou. Uslyšíme Faurého dvě orchestrální suity: Pelléas a Melisanda (vznikla přímo ke známé Maeterlinckově hře, která poté inspirovala i další skladatele) a Masques et bergamasques – tato kompozice vznikla na zakázku pro monackého krále.

Francis Poulenc (1899–1963) již ztělesňuje mladší generaci Pařížanů, ovlivněných nejrůznějšími podněty, jaké metropole nabízela ve 20. letech 20. století. V jeho skladbách – a uváděná Sinfonietta není výjimkou – převažuje optimismus a vtip, příjemné melodie a živé rytmy.

Koncert 26. února začíná ve Dvořákově síni Rudolfina v 19.30. Vstupenky jsou k dispozici on-line nebo na pokladně v Husově ulici 7, Praha 1. Více informací na www.pkf.cz.

PKF – Prague Philharmonia v lednu absolvovala se svým šéfdirigentem rozsáhlé turné po USA, odkud si přivezla řadu nadšených kritik. Tento pátek doprovodí v Obecním domě pěvkyni Aidu Garifulinovou a na začátku března vystoupí v Královské opeře v Ománu se sopranistkou Annou Nětrebko.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]