Slovenská filharmonie odjede na turné do Slovinska a Chorvatska

Únorová dvojice symfonických koncertů šéfdirigenta Daniela Raiskina zazní v Koncertní síni Slovenské filharmonie ve středu a ve čtvrtek 7. a 8. února 2024 v 19:00 hodin. Sólistou večerů bude chorvatský klavírista Lovre Marušić
Lovre Marušić (zdroj Lovre Marušić)
Lovre Marušić (zdroj Lovre Marušić)

Lovre Marušić, držitel stříbrné medaile a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition v roce 2021, provede Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena. Před čtvrtečním koncertem 8. února 2024 se ve foyer Slovenské filharmonie uskuteční setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, které povede a bude tlumočit dramaturg SF Juraj Bubnáš. Slovenská filharmonie, šéfdirigent Daniel Raiskin a klavírista Lovre Marušić společně představí program bratislavských koncertů ve Slovinsku a Chorvatsku. Na umělecké turné odjedou v pátek 9. února 2024.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Koncerty zahájí předehra Franze Schuberta Kouzelná harfa ke stejnojmennému ztracenému melodramu. Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58, jedno z reformních děl Ludwiga van Beethovena, přednese klavírní virtuos Lovre Marušić. Bonnský rodák Beethoven jej zkomponoval v roce 1806. Po premiéře v Theater an der Wien v roce 1808 dílo upadlo v zapomnění a o jeho vzkříšení se zasloužil Felix Mendelssohn Bartholdy, který jej provedl spolu se Skotskou symfonií při své poslední návštěvě Londýna v roce 1847.

Dramaturgie dvou večerů přinese vůbec první provedení Symfonie č. 3 A dur prešporského rodáka, skladatele, klavíristy, violoncellisty a dirigenta Franze Schmidta na pódiu Slovenské filharmonie. “Důležitý byl pro Schmidta kontakt s Rudolfem Maderem, varhaníkem v katedrále sv. Martina. V roce 1888 se rodina přestěhovala z Bratislavy do Vídně, kde Franz Schmidt nastoupil na konzervatoř a studoval hudební teorii a hru na violoncello. Jeho talent mu zajistil místo ve Vídeňské filharmonii a hrál také v opeře, kde v té době dirigoval Gustav Mahler. V roce 1901 se stal pedagogem, později ředitelem a rektorem hudební akademie, nyní Universität für Musik und darstellende Kunst. Franz Schmidt zemřel 11. února 1939 v Perchtolsdorfu u Vídně,” uvádí muzikolog Andrej Šuba v textu ke koncertům. “Třetí symfonie, kterou skladatel přihlásil do soutěže nahrávací společnosti Columbia, vznikla v letech 1927–1928. Dílo, které mělo na základě propozic navázat na Schubertovu symfonickou tvorbu, nakonec získalo cenu za nejlepší skladbu rakouského skladatele,” dodává.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře