Svatováclavský hudební festival zve na Hudební výlety online

Svatováclavský hudební festival v době pandemie nabízí možnost sledování záznamů všech původně chystaných koncertů SHF cyklu Hudební výlety. Těšit se můžete mimo jiné na Lotz Trio, Ensemble Inégal nebo na Bennewitzovo kvarteto s Igorem Františákem.

Pozvánka na Hudevní výlety 2020

Záznamy koncertů budou zdarma k dispozici vždy týden od zveřejnění na webové stránce cyklu, kde rovněž naleznete veškeré informace včetně programu.

Momentálně můžete sledovat koncert ze záznamu z Audienčního sálu zámku Bruntál: Ravel/Galliano/Woś/Reinhardt: Kytarová Romantika (k shlédnutí 17. – 24. listopadu) polského dua Jan Jakub Bokun/Jakub Kościuszko (klarinet, kytara). Snahou tohoto komorního tělesa je znovuobjevení největších mistrovských děl komorní hudby od francouzské hudby 20. století až po repertoár současné komorní a sólové hudby.

On-line je také koncert z Husova sboru v Ostravě – Staré Bělé: Farkas/Bach/Albioni/Dvořák: Biblické písně (19. – 26. listopadu), kde se představilo Stadlerovo klarinetové kvarteto (Aleš Pavlorek – klarinet, Svetoslav Točev – klarinet, es klarinet, Igor Františák – klarinet, basklarinet, Jiří Masný – basklarinet) s basistou ostravské opery Martinem Gurbaľem. Zazněly oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka – ovšem nyní v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas (aranž Aleš Pavlorek).

Těšit se můžete na koncert basetových rohů Lotz tria: Dužecký/Piaček/Mozart: Mozartův kouzelný (basetový) roh (1. – 8. prosince). Česko-slovenské trio sklízí úspěch v Berlíně, New Yorku i Stockholmu precizní interpretací Mozartovy tvorby na naprosto unikátní repliky klasicistních basetových rohů, o kterých navíc nedávno vznikl dokument. Exkluzivní dobové úpravy Kouzelné flétny nebo jeho 25 kusů (Fünfundzwanzig Stücke für 3 Bassethörner) nyní zazní ze Žerotínského zámku v Novém Jičíně.

V prosinci bude k dispozici koncert souboru historických nástrojů Ensemblu Inégal: Adam Michna z Otradovic: Loutna Česká (3. – 10. prosince). Loutna česká je soubor písní znázorňujících svatbu lidské duše ve třech fázích tohoto obřadu: při námluvách, zásnubách a během svatebního veselí. Sbírka je výjimečná nejen hudebně, ale i obsahově, neboť text je nesen zvláštním erotickým mysticismem s prvky lidovosti. Osobitá je i tím, že jednotlivé písně uvozují instrumentální předehry.

Dalšími koncerty budou Haydn/Rejcha: Klasicistní skvosty (5. – 12. prosince), kdy se představí prestižní Bennewitzovo kvartetoIgorem Františákem. Zazní Smyčcový kvartet G dur, op. 17/5 a Smyčcový kvartet Es dur „Žert“, op. 33/2 Josepha Haydna a Kvintet pro klarinet a smyčce B dur op. 89 Antonína Rejchy.

Následovat bude folklórní Jagár: Zahrajtě mi, kamarati… (9. – 16. prosince). Program havířovské cimbálové muziky Jagár je složen jak z autorských skladeb, tak hudebních úprav lidových skladeb členů kapely Jiřího Pospěcha, Romana Gilla a Tomáše Pospíšila. V programu zazní jak regionální skladby, tak úpravy slovenských melodií a dalších regionů. Jako sólová zpěvačka se představí Tereza Slamečková.

Ensemble Flair představí své nové profilové album Kapka ke kapce (15. – 22. prosince). Ensemble Flair stírá hranice mezi hudebními žánry a cítí se dobře v symbióze hudby lidové a klasické, ať už jsme písněmi na Moravě, na Slovensku či ve vzdáleném Rumunsku. Organizátoři festivalu věří, že osloví a potěší posluchače různých generací, vyznání a povah.

Hudební výlety 2020 zakončí čistě adventní program Bach/Händel/Zelenka: Duše baroka (17. – 24. prosince).Představí se prvotřídní ostravská sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová, uznávaný klarinetista Igor Františák a teprve šestadvacetiletý klavírní virtuos a varhaník Marek Kozák (rodák z Brušperku), který čeří vody současné české scény. Má za sebou řadu oslnivých výsledků v celé plejádě soutěží, včetně těch nejprestižnějších jako je Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě, Pražské jaro či Evropská klavírní soutěž v Brémách a Busoniho soutěž v Bolzanu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments