Talenty Akademie MenART se představí v Litomyšli

Litomyšl bude opět patřit nejmladším talentovaným výtvarníkům i hudebníkům. Dostanou prostor v rámci prestižních festivalů Národní festival Smetanova Litomyšl i Smetanova výtvarná Litomyšl.
Ilustrační fotografie (zdroj Akademie MenART)
Ilustrační fotografie (zdroj Akademie MenART)

Již 11. června se v Litomyšli díky spolupráci s Bohemian Heritage Fund a Zámeckým návrším otevře v Augustově tiskárně společná výstava absolventů výtvarné a divadelní sekce Akademie MenART, kteří v aktuálním školním roce pracovali pod vedením mentorů Lely Geislerové, Martina Velíška a Petra Váši. Na výstavě budou též zastoupena díla mentorů. Výstavu bude možné navštívit do 10. července. „Děkuju za všechna ta překvapení! Myslel jsem, že to bude dobré, ale bylo to lepší – nejen ve smyslu celkového nasazení skupiny, ale hlavně v otevřenosti různým výrazovým prostředkům,“ dodává k roční spolupráci se třináctičlennou skupinou žáků ZUŠ Petr Váša. „Překvapilo mě, kolik energie, času a péče a učitelé svým žákům dávají a jak moc se snaží rozvíjet jejich specifický talent. MenART je výjimečný projet,“ doplňuje Lela Geislerová.

Absolventi Akademie v oboru klasické hudby rozezní i Národní festival Smetanova Litomyšl. V neděli 26. června se zde v bohatém programu představí vybraní stipendisté oboru klasické hudby tříd Kateřiny Kněžíkové, Iva Kahánka, Jana Fišera, Jana Ostrého, Karla Košárka a Radka Baboráka. Nejmladší umělci pozvou na koncerty v Zámecké jízdárně i zámeckých zahradách.

Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vznikla před pěti lety s cílem nejen vyhledávat a rozvíjet mladé talenty, ale také podporovat a inspirovat jejich pedagogy. Nabízí roční stipendijní program v nejrůznějších hudebních oblastech, ale i ve výtvarném umění či divadle a tanci. Její absolventi se každoročně představují na prestižních mezinárodních festivalech, jako jsou oba festivaly v Litomyšli, ale i festivaly Pražské jaro nebo Americké jaro. „Velmi si ceníme dlouhodobé podpory těchto festivalů. Věnovat v rámci svého programu prostor nejmladším talentům je důležité symbolické rozhodnutí, které propojuje celý obor, kde špičky ukazují, že je třeba pečovat o nejmladší generaci. Pro tu je pak prezentace roční práce na prestižních festivalech tou největší odměnou i nenahraditelnou zkušeností,“ říká Dana Syrová, ředitelka Akademie MenART. Na konci května zorganizovala Akademie MenART spolu se ZUŠ OPEN na téma podpory talentů a významu uměleckého vzdělávání diskusi na půdě Senátu Parlamentu ČR.

Stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MenART vznikla s cílem nejen vyhledávat a rozvíjet mladé talenty, ale také podporovat a inspirovat jejich pedagogy. Roční program proto absolvují žáci či studenti a jejich pedagogové společně. Program zdůrazňuje zásadní význam dvou klíčových prvků v životě mladého umělce, kterými jsou možnost inspirativního setkání se silnými tvůrčími osobnostmi a dlouhodobá spolupráce s kvalitním pedagogem. Zároveň mají studenti příležitost veřejně prezentovat výsledky své práce na prestižních festivalech.

Ilustrační fotografie (zdroj Akademie MenART)
Ilustrační fotografie (zdroj Akademie MenART)

Akademie MenART letos vstupuje do pátého ročníku. Role mentorů se v ročníku 2022/2023 ujmou v oboru klasické hudby: klavírní virtuosové Ivo Kahánek a Karel Košárek, sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, flétnista a vyhledávaný pedagog na mezinárodní scéně Jan Ostrý, kytarista Pavel Steidl a také houslista Jan Fišer. Inspirativní setkání v hudebních žánrech bez hranic a autorské tvorbě povedou zpěvačka Radka Fišarová a jazzová skladatelka a interpretka Beata Hlavenková. Hornista a dirigent Radek Baborák se zaměří na práci se školními orchestry. Taneční umění přiblíží už počtvrté choreograf a tanečník Jan Kodet a „prkna, co znamenají svět” pak herec Ondřej Nosálek. MenART opět nabídne také práci na poli nejrůznějších výtvarných technik. Do ilustrace a animovaného filmu studenty zavede režisérka a výtvarnice Galina Miklínová a do výtvarné tvorby pedagog Pavel Mrkus a multimediální umělec Milan Cais.

MenART též nabízí webináře určené zejména pedagogům, rodičům i pokročilým studentům. Aktuálně jsou k dispozici webináře, které připravil klavírní virtuos a docent Hudební akademie múzických umění Ivo Kahánek, na téma Jak z trémy udělat svého pomocníka a Klavírní atletika aneb nejčastější zlozvyky pianistů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments