Téma Letních slavností staré hudby: Versailles. Opět ve spolupráci s tamním Centrem pro barokní hudbu
Královský program slibuje letošní již osmnáctý ročník Letních slavností staré hudby, tentokrát s podtitulem Versailles. Mezi 11. červencem a 7. srpnem přenese v sedmi večerech posluchače do ikonického sídla francouzských králů, aby jim v podání zahraničních interpretů předestřel výběr instrumentálních i vokálních děl, z nichž některá budou uvedena v novodobé premiéře. Podrobný program vedení festivalu zveřejnilo dnes dopoledne.
„Nechceme nabízet tisíckrát uvedené skladby. Naším cílem je představit ve své době významná, avšak u nás ne vždy známá díla, ať už se jedná o monumentální chrámovou hudbu, podmanivé operní árie a suity z baletů či lehčí a komornější hudbu, jež zněla v královských komnatách,“ popsala letošní programové záměry výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová.
Nadcházející ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. Výsledkem této spolupráce je mimo jiné i úvodní festivalový koncert s názvem Král nebes, který se uskuteční 11. července v kostele sv. Šimona a Judy. Díla složená pro chrámové prostředí za vlády Ludvíka XIV. zazní v podání čtveřice sólistů a sboru Centra pro barokní hudbu ve Versailles Les Pages et les Chantres za doprovodu orchestru Collegium Marianum a pod taktovkou Oliviera Schneebeliho.
Velkolepý zážitek si pořadatelé slibují od závěrečného festivalového koncertu, nazvaného Slavnost pro krále Slunce, jenž představí operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od Jeana-Baptisty Lullyho, Andrého Campry a Andrého Cardinala Destouchese. Při koncertě, který se koná 7. srpna 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina, orchestr Collegium Marianum zahraje na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru – takzvaných „Dvacet čtyři králových houslí“ (Les Vingt-quatre Violons du Roi).
Program letošních Letních slavností staré hudby dále nabídne například španělské a baskické taneční rytmy, jak zněly v sedmnáctém století ve Versailles, italské kantáty a árie, jež měla v oblibě korunní princezna Marie Josefa Saská, kompozice pro violu da gamba určené přímo pro královské komnaty nebo skladby pařížských autorů ovlivněných Georgem Phillipem Telemannem. To vše v podání uznávaných interpretů, jakými jsou španělský soubor Euskal Barrokensemble, sólisté Hofkapelle München, cembalový virtuóz Jean Rondeau, italská sopranistka Raffaella Milanesi spolu s Ensemble Odyssee z Holandska či gambový Hathor Consort z Belgie.
Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná právě dnes.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]