Téma Letních slavností staré hudby: Versailles. Opět ve spolupráci s tamním Centrem pro barokní hudbu

Královský program slibuje letošní již osmnáctý ročník Letních slavností staré hudby, tentokrát s podtitulem Versailles. Mezi 11. červencem a 7. srpnem přenese v sedmi večerech posluchače do ikonického sídla francouzských králů, aby jim v podání zahraničních interpretů předestřel výběr instrumentálních i vokálních děl, z nichž některá budou uvedena v novodobé premiéře. Podrobný program vedení festivalu zveřejnilo dnes dopoledne.

Nechceme nabízet tisíckrát uvedené skladby. Naším cílem je představit ve své době významná, avšak u nás ne vždy známá díla, ať už se jedná o monumentální chrámovou hudbu, podmanivé operní árie a suity z baletů či lehčí a komornější hudbu, jež zněla v královských komnatách,“ popsala letošní programové záměry výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

Nadcházející ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. Výsledkem této spolupráce je mimo jiné i úvodní festivalový koncert s názvem Král nebes, který se uskuteční 11. července v kostele sv. Šimona a Judy. Díla složená pro chrámové prostředí za vlády Ludvíka XIV. zazní v podání čtveřice sólistů a sboru Centra pro barokní hudbu ve Versailles Les Pages et les Chantres za doprovodu orchestru Collegium Marianum a pod taktovkou Oliviera Schneebeliho.

Les Pages et les Chantres (zdroj LSSH)

Velkolepý zážitek si pořadatelé slibují od závěrečného festivalového koncertu, nazvaného Slavnost pro krále Slunce, jenž představí operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od Jeana-Baptisty Lullyho, Andrého Campry a Andrého Cardinala Destouchese. Při koncertě, který se koná 7. srpna 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina, orchestr Collegium Marianum zahraje na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru – takzvaných „Dvacet čtyři králových houslí“ (Les Vingt-quatre Violons du Roi).

Program letošních Letních slavností staré hudby dále nabídne například španělské a baskické taneční rytmy, jak zněly v sedmnáctém století ve Versailles, italské kantáty a árie, jež měla v oblibě korunní princezna Marie Josefa Saská, kompozice pro violu da gamba určené přímo pro královské komnaty nebo skladby pařížských autorů ovlivněných Georgem Phillipem Telemannem. To vše v podání uznávaných interpretů, jakými jsou španělský soubor Euskal Barrokensemble, sólisté Hofkapelle München, cembalový virtuóz Jean Rondeau, italská sopranistka Raffaella Milanesi spolu s Ensemble Odyssee z Holandska či gambový Hathor Consort z Belgie.

Ensemble Odyssee (zdroj LSSH)

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná právě dnes.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na