Tři tváře Radka Baboráka na Dvořákově Praze

Jednou z klíčových osobností letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha je Radek Baborák, který se představí v trojjediné roli: Je kurátorem komorní řady, vystoupí samozřejmě jako hornista a v neposlední řadě se ujme dirigentské taktovky při prvním koncertu nově vzniklého festivalového orchestru. V komorní řadě a v sestavě Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy se objeví elitní hráči předních světových orchestrů, jako jsou Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam či Staatskapelle Berlín a celá řada zajímavých zahraničních hostů. Ve Dvořákově síni Rudolfina i Anežském klášteře bude během Dvořákovy Prahy od 15. do 21. září docházet k mimořádným setkáním zajímavých osobností i výjimečným hudebním zážitkům v pestré dramaturgii, která nabídne i světové premiéry.

„Vycházel jsem ze zkušeností, které mám na poli komorní hudby a díky této kurátorské nabídce tak mohu představit mnoho souborů, ve kterých působím, projektů, které jsem s kolegy uvedl do světa, a také využít kontaktů z podobně zaměřených festivalů.” říká světoznámý hornista, dirigent, neúnavný propagátor hudby a organizátor hudebního dění u nás i v zahraničí, a dodává: „Určitou zvukovou spojovací linkou bude zvuk lesního rohu, který představím v různých podobách.” Radek Baborák tak potvrzuje, že originální koncept komorní řady Dvořákovy Prahy, jejíž tvář vždy určuje jeden kurátor, který do ní vnáší svůj osobní vhled, zkušenosti a kontakty, zaručuje již čtvrtým rokem stálou zajímavost a proměnlivost při zachování vysoké dramaturgické i interpretační úrovně.

Radek Baborák patří mezi nejlepší světové hornisty, sedm let byl prvním hornistou a sólistou Berlínských filharmoniků, spolupracoval s takovými osobnostmi jako je Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi nebo James Levine. Věnuje se komorní hudbě, vede Baborak Ensemble a spolupracuje s mnoha soubory a umělci doma i v cizině.

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, koncerty komorní řady probíhají kromě Dvořákovy síně také v Anežském klášteře. Kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.

Dalších partů se v programu komorní řady ujmou například houslista Daishin Kashimoto, klavírista Denis Kozhukhin, violista Amihai Grosz, klarinetistka Shirley Brill, fagotista Bence Bogányi či violoncellistka Michaela Fukačová, hobojistky Clara Dent a Jana Brožková, hornisté Kateřina Javůrková, Mikuláš Koska a Jan Vobořil a fagotisté Tomáš Františ a Ondřej Roskovec. Zajímavé bude premiérové uvedení pozoruhodné novodobé instrumentální úpravy Bachových Goldbergovských variací skladatele Tomáše Illeho, v němž se představí Radek Baborák s houslistou Daliborem Karvayem, kytaristou Pavlem Steidlem a fagotistou Bencem Bogányim. V dalším programu budou hudebníci zkoumat vliv a přínos komponistů a hudebníků s židovskými kořeny. Sólisty tu posílí sopranistka Kateřina Kněžíková, charismatický německý violoncellista s peruánsko-uruguayskými kořeny Claudio Bohórquez, hornista Jan Musil, violista Ondřej Martinovský, klavírista Miroslav Sekera a perkusista Svatopluk Čech.

Komorní řada vyvrcholí premiérovým vystoupením nově vzniklého Festivalového orchestru Dvořákovy Prahy pod taktovkou Radka Baboráka. V jeho podání zazní Beethovenova předehra Leonore III., Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“ a Mozartova Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, fagot, lesní roh a orchestr. Sólisty večera budou Radek Baborák na lesní roh, flétnista Vídeňských filharmoniků Walter Auer, německá hobojistka Clara Dent a maďarský fagotista Bence Bogányi.

Festival Dvořákova Praha bude probíhat od 7. do 23. září. Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz, ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat