Týden s hudbou (164)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha
PKF – Prague Philharmonia uvede v rámci komorního cyklu, v pondělí 20. června v Českém muzeu hudby v Praze, večer nazvaný Czech Brass hraje ze stříbrného plátna. Program budou tvořit známé filmové melodie.

Czech Brass (zdroj facebook.com)
Czech Brass (zdroj facebook.com)

Ve středu 22. června Česká filharmonie pod taktovkou Petra Altrichtera symbolicky uzavře jubilejní stodvacátou sezonu již tradičním Open Air koncertem na Hradčanském náměstí. Tentokrát se na něm představí někteří ze sólistů z řad filharmoniků. Moderátorem koncertu, který v přímém přenosu vysílá ČT art, bude Marek Eben. Ke koncertu se připojí také hudebníci z Pražského hradu: Hudba Hradní stráže a Policie České republiky se k filharmonikům přidá na samotný začátek večera, který otevře Janáčkova Sinfonietta.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK uzavře v předposledním červnovém týdnu svou osmdesátou první koncertní sezónu. Dramaturgie FOK pro tuto příležitost vybrala Orffovu kantátu Carmina Burana. Na koncertech ve středu 22. a čtvrtek 23. června ji doplní suita z opery Růžový kavalír Richarda Strausse. V pěveckých sólech se představí česko-německé trio Lucie Silkenová, Felix Rumpf a Martin Petzold. Dirigovat bude hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen, který nahradí původně ohlášeného Zdeňka Mácala.

Jac van Steen (zdroj fok.cz)
Jac van Steen (zdroj fok.cz)

Koncert barokního orchestru Pražské konzervatoře v Pálffyovském paláci mohou posluchači navštívit ve čtvrtek 23. června. Dirigentem bude Jakub Kydlíček. Zazní skladby Heinricha Bibera, Johanna Heinricha Schmelzera a Antonína Reichenauera.

Světová premiéra kompletního provedení druhého cyklu slavnostních nešpor Jana Dismase Zelenky Psalmi Vespertini II,  v podání barokního orchestru a vokálního souboru Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou, se odehraje ve čtvrtek 23. června v kostele U Salvátora v Praze. Koncert, na němž vystoupí kromě dalších sólistů i italský kontratenorista Filippo Mineccia, bude natáčet Česká televize.

Ensemble Inégal (zdroj inegal.cz)
Ensemble Inégal (zdroj inegal.cz)

Sál Bohuslava Martinů v Lichtenštejnském paláci bude v sobotu 25. června patřit zpěvákům festivalu Prague Summer Nights. Posluchači si v jejich podání mohou vyposlechnout koncertní večer v režii Nicka Olcotta nazvaný Operní scény.

 

Regiony
Festival Smetanova Litomyšl nabídne v úterý 21. června večer nazvaný Jiří Bárta uvádí Eben Trio. Na zámku Nové Hrady u Litomyšle chystají na středu gratulační operu o třech jednáních Operosa terni Colossi Moles jaroměřického skladatele Františka Antonína Míči z roku 1735, v provedení Ensemble Damian, s uměleckým vedoucím Tomášem Hanzlíkem. Gonoudova opera Romeo a Julie, v podání sólistů Národního divadla v Praze, Orchestru a Sboru Státní opery, v režii Slávy Daubnerové a s dirigentem Marcem Guidarinim je na programu ve čtvrtek na Zámeckém nádvoří. V pátek jej vystřídá Norma Vincenza Belliniho, vystoupí sólisté Národního divadla v Praze, Orchestr a Sbor Státní opery, dirigentem bude Enrico Dovico. Sobotní Galaprogram bude tvořit společné vystoupení sopranistky Celine Byrne, tenoristy Gastona Rivero a Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK s dirigentem Ondrejem Lenárdem. Nedělním hlavním programem bude Sólo pro sto smyčců. Na jednom pódiu se setkají spojené smyčcové sekce Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice, večer povede dirigent Leoš Svárovský.

Smetanova Litomyšl 2016 (foto FB festivalu)
Smetanova Litomyšl 2016 (foto FB festivalu)

Pod názvem Choreografický ateliér 2015/2016 se skrývají choreografické dílny, workshopy, jejichž účelem je podchycení mladých choreografických talentů uvnitř souboru. V pondělí 20. června se v repríze projektu Tvůrčí dílna mladých tanečníků v Divadle Reduta v Brně představí deset choreografií. Členové souboru baletu Národního divadla Brno tu budou jako tvůrci, tanečníci, autoři i jako choreografové.

Komorní sbor pro duchovní hudbu Ensemble Versus se sbormistrem Vladimírem Maňasem a hosty vystoupí ve středu 22. června v kostele sv. Jakuba v Brně s programem nazvaným Renesanční polyfonie. Nabídnou mši Super Undique flammatis Jakoba Handla Galla a renesanční moteta.

Ensemble Versus (zdroj ensembleversus.cz)
Ensemble Versus (zdroj ensembleversus.cz)

Sedmý ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks přinese v sobotu 25. června zahajovací koncert festivalu, na kterém vystoupí Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Na programu jsou skladby Bohuslava Martinů, Arvo Parta, Gregoria Allegriho, Francise  Poulence, Giovanniho Palestriny, Jiřího Rychnovského.

Slezské divadlo Opava uvede v neděli 26. června premiéru operety Emmericha Kálmána Hraběnka Marica, kterou skladatel zkomponoval v roce 1924. Hudebního nastudování se ujal Marek Prášil, režie Dagmar Hlubková. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
V koncertním sále Mirbachova paláce v Bratislavě se konal 15. června večer nazvaný Kompozičné laboratórium – 6 premiér (inspirace tvorbou Bohuslava Martinů), sestavený z premiér mladých českých a slovenských autorů. Jádrem koncertu bylo Smyčcové trio mladého Bohuslava Martinů, které se dlouhou dobu považovalo za ztracené. recenzi jsme přinesli zde.

Kompozičné laboratórium - Inšpirácia tvorbou Bohuslava Martinů - Adam Novák, Andrej Gál, Roman Rusňák - Bratislava 15.6.2016 (foto Kompozičné laboratórium)
Kompozičné laboratórium – Inšpirácia tvorbou Bohuslava Martinů – Adam Novák, Andrej Gál, Roman Rusňák – Bratislava 15. 6. 2016 (foto Kompozičné laboratórium)

 

Praha
Ve Smetanově síni Obecního domu Praha vystoupil ruský basbarytonista Ildar Abdrazakov. Pěvce v recitálu, jehož program si sám sestavil, doprovodila PKF-Prague Philharmonia v čele s dirigentem Fabiem Mastrangelem. Podrobnou recenzi najdete zde.

Ildar Abdrazakov, Fabio Mastrangelo, PKF-Prague Philharmonia - Praha 13.6.2016 (foto Jiří Vaněk)
Ildar Abdrazakov, Fabio Mastrangelo, PKF-Prague Philharmonia – Praha 13. 6. 2016 (foto Jiří Vaněk)

Management festivalu Pražské jaro v minulém týdnu oznámil program koncertu, který by se měl stát jedním z největších magnetů ročníku příštího: 12. a 13. května 2017 Pražské jaro zahájí Vídeňští filharmonikové s dirigentem Danielem Barenboimem. Orchestr na Pražské jaro zavítá posedmé – úkolu zahájit festival se mu ale dostává vůbec poprvé. Více informujeme zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat