Týden s hudbou (164)

  1. 1
  2. 2
Ildar Abdrazakov, Fabio Mastrangelo, PKF-Prague Philharmonia - Praha 13.6.2016 (foto Jiří Vaněk)
Ildar Abdrazakov, Fabio Mastrangelo, PKF-Prague Philharmonia – Praha 13. 6. 2016 (foto Jiří Vaněk)

Management festivalu Pražské jaro v minulém týdnu oznámil program koncertu, který by se měl stát jedním z největších magnetů ročníku příštího: 12. a 13. května 2017 Pražské jaro zahájí Vídeňští filharmonikové s dirigentem Danielem Barenboimem. Orchestr na Pražské jaro zavítá posedmé – úkolu zahájit festival se mu ale dostává vůbec poprvé. Více informujeme zde.

V divadle Ponec se odehrála další taneční představení festivalu Tanec Praha. Vystoupili španělští tvůrci a tanečníci v kusech Time Takes The Time Time Takes, Eran Casi Las Dos a Outline. Uvedlo i inscenaci věnovanou černé barvě a temnotě a jejich významům v lidské společnosti s názvem The Black Piece. Recenze k vybraným festivalovým představením najdete zde a zde.

Guy Nader/Maria Campos: Time Takes The Time Time Takes - Tanec Praha 2016 (foto Alfred Mauve)
Guy Nader/Maria Campos: Time Takes The Time Time Takes – Tanec Praha 2016 (foto Alfred Mauve)

V Betlémské kapli v Praze zahrál na charitativním koncertu letošní vítěz prestižní Mezinárodní hudební soutěže královny Alžběty Lukáš Vondráček. Devětadvacetiletý klavírista se v České republice představil poprvé od svého nedávného bruselského triumfu. Společně s ním na akci na podporu Salesiánského střediska mládeže v Praze – Kobylisích ve druhé části večera vystoupil sólista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček se svými přáteli. Obsáhlý rozhovor s Lukášem Vondráčkem jsme přinesli zde, zprávu o vystoupení zde.

 

Regiony
16. června se představil v rámci padesátého osmého ročníku mezinárodního festivalu Smetanovy Litomyšle orchestr Česká Sinfonietta s dirigentem Radkem Baborákem. Program tvořila díla Josepha Haydna Obraz chaosu – předehra k oratoriu Stvoření, Symfonie č. 2 D dur op. 36 Ludwiga van Beethovena a Requiem d moll KV 626 Wolfganga Amadea Mozarta. Recenzi jsme přinesli zde. O dva dny později se na Zámeckém nádvoří představilo Národní divadlo moravskoslezské s novou inscenací opery Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách v režii Jiřího Nekvasila. Hudebního nastudování se ujal Jakub Klecker, naši recenzi najdete zde.

Trojhvězdí vídeňských klasiků - Barbora Peprná, Alžběta Vomáčková, Josef Moravec, Marián Krejčík, Česká Sinfonietta, Radek Baborák, Český filharmonický sbor Brno - Smetanova Litomyšl 2016 (foto František Renza)
Trojhvězdí vídeňských klasiků – Barbora Peprná, Alžběta Vomáčková, Josef Moravec, Marián Krejčík, Česká Sinfonietta, Radek Baborák, Český filharmonický sbor Brno – Smetanova Litomyšl 2016 (foto František Renza)

Slavné Nizozemské taneční divadlo, konkrétně jeho druhý soubor, v sobotu uzavřelo festival Divadelní svět Brno. Mladí tanečníci se v Janáčkově divadle představili ve čtyřech choreografiích na klasickou hudbu i skladby písničkáře Van Morrisona.

 

kalendářVýročí
Před pětadvaceti lety, 25. června 1991 zemřela dlouholetá sólistka opery pražského Národního divadla Jaroslava Vymazalová. Narodila se 1. ledna 1924 a zpěv studovala soukromě. Za války působila jako sólistka Českého lidového divadla v Brně, po osvobození začala vystupovat v pražském Divadle 5. května, od roku 1948 se pak stala sólistkou operního souboru zlaté kapličky. Mezi její erbovní role patřily především mladodramatické party, především Rusalka, Hedvika či Donna Anna. K osobnosti Jaroslavy Vymazalové se vrátíme v samostatném portrétu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat