Týden s hudbou (168)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha

Před týdnem zahájený nový ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby uvede v úterý 19. července v Rudolfově galerii Pražského hradu pořad nazvaný La favorita, ve kterém zazní houslové koncerty Antonia Vivaldiho, s nimiž vystoupí nizozemská formace Cecilia con Amici s Cecilií Bernardini (housle, umělecká vedoucí). Festival bude pokračovat ve čtvrtek v klášteře sv. Anežky České koncertem nazvaným La Serenissima, představujícím staré benátské mistry a jejich německé současníky, Adriana Willaerta, Gioseffa Zarlina, Andrea Gabrieliho, Handa Leo Hasslera a Heinricha Schütze. Účinkuje německý vokální sextet Singer Pur.

Singer Pur (zdroj letnislavnosti.cz)
Singer Pur (zdroj letnislavnosti.cz)

Premiéru projektu Choreografická cvičení uvede choreografka Hana Polanská Turečková v rámci svého autorského večera v úterý 19. července ve Studiu Alta, spolu s jednou ze svých starších choreografií Černé zrcadlo, obojí v podání tanečníků Pražského komorního baletu. Obsáhlý rozhovor s Hanou Polanskou Turečkovou, nejen o chystané premiéře, přinášíme zde.

H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo - Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)
H. Polanská Turečková: Černé zrcadlo – Pražský komorní balet (zdroj prazskykomornibalet.cz)

 

Regiony
Hudební festival Znojmo nabídne v pondělí 18. července v kostele sv. Josefa v Jevišovicích koncert Pavla Šporcla, který přednese Sonáty pro housle a klavír Wolfganga Amadea Mozarta. V úterý bude sto šestačtyřicet umělců hrát a tančit během celého dne na několika místech v centru Znojma, projekt je nazván Hudba v ulicích. Ve čtvrtek festival zve na Výlet s rodinou Mozartových. Hudba Wolfganga Amadea Mozarta se bude hrát v Císařském sále ve Znojmě, poté v kostele ve Slupu a nakonec v únanovském kostele. V pátek rozezní loucký klášter Pacora Trio a jejich Cimbálová poklona pro Wolfganga. V sobotu se v Jízdárně louckého kláštera uskuteční Písňový recitál z děl vídeňských klasiků v podání Rafaela Fingerlose, kterého na klavír doprovodí německý umělec Sascha El Mouissi. A konečně neděle přinese závěr letošního festivalového ročníku v podobě setkání s přáteli a hudbou nad vínem a piknikovými košíky. Hrát bude Heart of Dixie Brno se zpěvákem Janem Čarkem, ve večerních hodinách vystoupí Czech Ensemble Baroque & Choir v kostele sv. Kříže.

Pavel Šporcl - Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj FB festivalu)
Pavel Šporcl – Hudební festival Znojmo 2016 (zdroj FB festivalu)

Olomoucké barokní slavnosti uvádějí od úterý 19. do pátku 22. července v Jezuitském konviktu Univerzity Palackého barokní operu Johanna Adolpha Hasse La Semele (1726). Partitura neapolské serenaty, dochovaná unikátně ve Vídni, pochází ze sbírky hraběte Questenberga v Jaroměřicích nad Rokytnou. Libreto Francesca Ricciardiho zpracovává Ovidiovo téma nemanželského poměru boha Jupitera a královské dcery Semelé, pronásledovaných žárlivou bohyní Júnó. Hudebního nastudování a režie se ujal Tomáš Hanzlík.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne ve čtvrtek v Pivovarské zahradě večer nazvaný Filmová hudba: Ennio Morricone & Luboš Fišer. Účinkuje Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. V pátek se v Zámecké jízdárně uskuteční koncert Alexeje Volodina (klavír) s Plzeňskou filharmonií, vedenou dirigentem Danielem Raiskinem. Sobotní program bude tvořit vystoupení Schwingungen tria v Maškarním sále a koncert v Pivovarské zahradě, nazvaný Flamenco Symphony, na kterém se společně s Moravskou filharmonií Olomouc, vedenou Janem Kučerou, představí flamencový kytarista Carlos Piñana. Varhany v Klášterním kostele rozezvučí v neděli Karel Martínek.

Carlos Piñana (zdroj.festivalkrumlov.cz)
Carlos Piñana (zdroj festivalkrumlov.cz)

Hudební léto Kuks 2016 pokračuje v rámci sedmého ročníku mezinárodního festivalu v sobotu 23. července koncertem Ludmily Peterkové (klarinet) a Bennewitz Quartetu s programem složeným z děl Huga Wolfa a Wolfganga Amadea Mozarta. V průběhu večera bude také uvedena světová premiéra skladby Thomase Simaku.

V neděli 24. července se ProART Festival 2016 přesune na zámek ve Valticích. Téma workshop festivalu ve Valticích je věnované čtyřstému výročí anglického dramatika Williama Shakespeara. Koncept všech dílen se ponese v jeho duchu – tanec, herectví, zpěv a Shakespeare v jednadvacátém století.

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Rukopis druhé symfonie rakouského hudebního skladatele Gustava Mahlera se může stát nejdráže prodanou hudební partiturou v historii, pokud vyjdou odhady aukční síně Sotheby’s, která jej nabídne v listopadové dražbě za vyvolávací cenu tři a půl milionu liber (asi sto deset milionů Kč). Celkem dvě stě třicet dva stran hudby, kterou Mahler zkomponoval v roce 1894, je podle aukční síně nejdůležitějším rukopisem z oblasti vážné hudby, který se kdy dostal prodeje. Zprávu o chystané dražbě, která byla v uplynulém týdnu zveřejněna, najdete zde.

Gustav Mahler (zdroj gustavmahler.com)
Gustav Mahler (zdroj gustavmahler.com)

V Mezinárodní soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku se po dlouhých šestatřiceti letech probojoval mezi finalisty Čech, varhaník Pavel Svoboda (1987), kterého odborná i širší veřejnost již zná jakožto laureáta Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. První cenu získal Kazuki Tomita z Japonska, druhou náš Pavel Svoboda a třetí Alina Nikitina z Ruska. Průběžně jsme referovali zde a zde.

Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)
Pavel Svoboda (foto Honza Ježdík)

 

Praha
Na Trojském zámku v Praze se v minulém týdnu při zahájení sedmnáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby představil s programem, nazvaným Portrét benátský, francouzský soubor Les Folies françoises s izraelskou sopranistkou Danielou Skorkou. Zazněl výběr árií francouzských skladatelů, komponovaných v italském či benátském stylu.

Les Folies françoises, Daniela Skorka (foto © Petra Hajská)
Les Folies françoises, Daniela Skorka (foto © Petra Hajská)

Ve věku jednaosmdesáti let zemřel po těžké nemoci 11. července v Praze klavírista, dramaturg a hudební redaktor Milan Jíra. Milan Jíra vytvořil okolo dvou set scénických skladeb pro divadlo a byl také činný jako hudební publicista. Zde najdete podrobnější zprávu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat