Týden s hudbou (169)

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Český barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 vystoupí pod vedením Václava Lukse ve středu 27. července na festivalu v Salcburku. Představí dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera Missa Salisburgensis, komponované přímo pro salcburský Dóm, ve kterém se koncert uskuteční. Biberovu mši uvede Collegium 1704 v původním a na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma sbory, čtyřmi instrumentálními skupinami, čtrnácti sólisty a čtveřicí varhan. Salzburger Festspiele uvedl Collegium 1704 na svůj program poprvé vloni, jakožto první český soubor věnující se staré hudbě. Více informujeme zde.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks - Salzburger Festspiele 2015 (foto @ neumayr.cc)
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks – Salzburger Festspiele 2015 (foto @ neumayr.cc)

 

Praha
Festival Letní slavnosti staré hudby přinese v pondělí na zámek Troja program nazvaný Teatro del mondo, v němž zazní skladby Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Benedetta Marcella, Tomase Albinoniho. Vystoupí María Espada (soprán), soubor Vespres d’Arnadí (Španělsko) a Dani Espasa, hráč na cembalo, umělecký vedoucí a zároveň jeden ze zakladatelů souboru. Ve čtvrtek se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí Sławomir Zubrzycki, který na violu organista zahraje benátské melodie Antonia Vivaldiho, Adriana Willaerta a Andrea Gabrieliho. Součástí koncertu je projekce krátkého filmu s názvem Jak zní da Vinci o vzniku tohoto hudebního nástroje.

Slawomir Zubrzycki (zdroj letnislavnosti.cz)
Slawomir Zubrzycki (zdroj letnislavnosti.cz)

 

Regiony
Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově nabídne ve středu v zahradě Kooperativy koncert zpěvačky Szidi Tobias & Bandu, kteří společně vystoupí v šansonovém večeru Jolanka komorně, nazvaném dle nového zpěvaččina alba. Ve čtvrtek v Zámecké jízdárně zahraje se Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Alfonsem Scaranem jihokorejský klavírní virtuoz Kun Woo Paik, spoluúčinkuje mužská část Kühnova smíšeného sboru pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka. Páteční večer v Klášterní zahradě bude patřit Noci s Mozartem, koncertu k dvoustému šedesátému výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Na něm vystoupí sólisté Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ľudovít Ludha a Peter Mikuláš, Jihočeskou filharmonii bude dirigovat Vojtěch Spurný, Marek Vorlíček povede Kühnův smíšený sbor. Sobotní program v Pivovarské zahradě Bravo Broadway! nabídne melodie ze světových muzikálů, před Moravskou filharmonii Olomouc se postaví Randall Craig Fleischer, jako sólisté se představí Christiane Noll, Capathia Jenkins, Rob Evan a Doug La Brecque. Zámeckou kapli v neděli rozezní varhanní pozitiv a cembalo, které představí Jaroslav Tůma.

Kühnův smíšený sbor, Marek Vorlíček (foto Petr Dyrc)
Kühnův smíšený sbor, Marek Vorlíček (foto Petr Dyrc)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Pražský filharmonický sbor odcestoval do rakouského Bregenzu (Bregenzer Festspiele), kde od 21. července do 21. srpna vystoupí celkem čtyřiadvacetkrát v Turandot Giacoma Pucciniho, třikrát v Hamletovi Franca Faccia a jednou v Messa da Requiem Gaetana Donizettiho. Podrobněji informujeme zde.

Franco Faccio: Hamlet - foto ze zkoušky - Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)
Franco Faccio: Hamlet – foto ze zkoušky – Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)

Rodině zesnulého operního pěvce Luciana Pavarottiho se nelíbí, že republikánský uchazeč o křeslo v Bílém domě Donald Trump během své kampaně využívá píseň Nessun Dorma, kterou proslavil italský tenor. „Hodnoty bratrství a solidarity“, které podle svých blízkých zesnulý Pavarotti zastával během celého svého života, jsou „neslučitelné s viděním světa, jež nabízí kandidát Donald Trump“, uvedly v prohlášení zaslaném listu Gazzetta di Modena pěvcovy děti a jeho vdova Nicoletta Mantovani Pavarotti.

Operní festival Savonlinnan Oopperajuhlien ve finské Savonlinně uvedl 23. července na hradě Olavinlinna Savonlinna premiéru Janáčkovy opery Z mrtvého domu, v obnoveném nastudování dnes v zahraničí už legendární inscenace režiséra Davida Pountneyho, původně vytvořené v roce 1982 pro Velšskou národní operu. Hudebního nastudování se ujal Tomáš Hanus, v úloze Skuratova vystoupil český tenorista Aleš Briscein. Náš obsáhlý rozhovor s Alešem Brisceinem najdete zde.

Leoš Janáček: Kuolleesta talosta (Z mrtvého domu) - libreto k inscenaci Savonlinnan Oopperajuhlat 2016 (zdroj archiv Aleše Brisceina)
Leoš Janáček: Kuolleesta talosta (Z mrtvého domu) – libreto k inscenaci Savonlinnan Oopperajuhlat 2016 (zdroj archiv Aleše Brisceina)

Edita Gruberová po dvou letech hostovala ve svém rodném městě Bratislavě, s programem sestaveným ze skladeb Čajkovského, Rimského-Korsakova, Dvořáka, Strausse a Mahlera vystoupila na Festivalu Viva Musica! 2016 v nové budově Slovenského národního divadla. Přední slovenskou sopranistku v jejím recitálu doprovodil klavírista Peter Valentovič. Recenzi koncertu přinášíme zde.

Edita Gruberová recitál - Peter Valentovič, Edita Gruberová - Viva Musica! 2016 Bratislava (foto Zdenko Hanout)
Edita Gruberová recitál – Peter Valentovič, Edita Gruberová – Viva Musica! 2016 Bratislava (foto Zdenko Hanout)

 

Praha
Sedmý ročník festivalu tanečního a fyzického umění Nultý bod se uskutečnil v Divadle v Celetné od 18. do 23. července. Přinesl i vystoupení dánské tanečnice a choreografky Kitt Johnson v její inscenaci Post No Bills. Téma boje a osvobozování zpracovala Bora Debnárová, která v rámci festivalu uvedla své sólo Uroboros, magisterskou práci, jíž v roce 2015 zakončila studium pantomimy na HAMU. Inscenaci Black Regent do Prahy přivezla choreografka, režisérka a tanečnice v jedné osobě Iona Kewney, doprovázená hudebníkem Josephem Quimbym. Nina Vangeli a Radim Vizváry zatančili v představení Lessons of Touch, které vzniklo spoluprací Miřenky Čechové ze souboru Tantehorse coby režisérky a Jiřího Bartovance jako choreografa. Recenze uvedených představení najdete zde a zde.

Black Regent - Iona Kewney a Joseph Quimbey - Nultý bod 2016 (foto Michal Hančovský)
Black Regent – Iona Kewney a Joseph Quimby – Nultý bod 2016 (foto Michal Hančovský)

Třetí koncert sedmnáctého ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby patřil výhradně instrumentální hudbě nejznámějšího z Benátčanů Antonia Vivaldiho. Ve večeru nazvaném La favorita se v Rudolfově galerii Pražského hradu představila sólistka Cecilia Bernardini, doprovázená barokním souborem Cecilia con Amici. Recenzi večera jsme zveřejnili zde. Klášter sv. Anežky České byl dějištěm čtvrtého koncertního programu La Serenissima německého vokálního souboru Singer Pur, založeného roku 1991 odchovanci Regensburger Domspatzen. Recenzi jejich koncertu najdete zde.

La favorita - Cecilia Bernardini, Cecilia con Amici - Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto Petra Hajská)
La favorita – Cecilia Bernardini, Cecilia con Amici – Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto Petra Hajská)

Zájem o miliardovou zakázku na rekonstrukci budov Státní opery Praha má sedm uchazečů, dne 21. července se rozlepovaly obálky s nabídkami jednotlivých firem. Zakázka byla vypsána letos v únoru, termíny se však posouvaly kvůli žádostem o dodatečné informace uchazečů dle zákona o veřejných zakázkách.

Státní opera Praha (foto archiv)
Státní opera Praha (foto archiv)

 

Regiony
Mezinárodní festival v Českém Krumlově nabídl 22. července v Zámecké jízdárně koncert Plzeňské filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, rodákem z ruského Petrohradu. Sólistou večera byl ruský klavírista Alexei Volodin. Program tvořil Rachmaninův Klavírní koncert č. 2 c moll a Beethovenova Symfonie č. 3 Es dur „Eroica“, op. 55. Recenzi koncertu najdete zde.

Alexei Volodin, Plzeňská filharmonie - MHF Český Krumlov 2016 (foto Libor Sváček)
Alexei Volodin, Plzeňská filharmonie – MHF Český Krumlov 2016 (foto Libor Sváček)

 

kalendářVýročí
Před patnácti lety, 29. července 2001, zemřel dlouholetý přední tenorista Opery Národního divadla v Praze Oldřich Spisar (narozen 18. srpna 1919). Po studiích na brněnské konzervatoři a u soukromých pedagogů byl v letech 1947-1952 angažován v Olomouci, 1952-1954 v Opavě, 1954-1955 ve Slovenském národném divadle Bratislava a v rozmezí let 1955-1958 v Plzni. Sólistou Opery zlaté kapličky byl od října 1958 až do konce roku 1983, kdy odešel do důchodu. Jeho pěvecké umění mu přineslo nabídky k angažmá i v zahraničních operních divadlech. Vystupoval v Berlíně (Komische Oper 1961-1969; Deutsche Staatsoper 1962-1969), v Hannoveru (1964-1969), ve Wiesbadenu (1965-1969), v Drážďanech (1967-1969) či v Dublinu (1970-1973). Mezi jeho erbovní role patřil Smetanův Dalibor, Princ v Rusalce, ale též Verdiho Radames a Don Carlo či Straussův Herodes v Salome. Zevrubný portrét Oldřicha Spisara jsme přinesli zde.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat