Týden s hudbou (169)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Český barokní orchestr a vokální ansámbl Collegium 1704 vystoupí pod vedením Václava Lukse ve středu 27. července na festivalu v Salcburku. Představí dílo Heinricha Ignaze Franze Bibera Missa Salisburgensis, komponované přímo pro salcburský Dóm, ve kterém se koncert uskuteční. Biberovu mši uvede Collegium 1704 v původním a na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma sbory, čtyřmi instrumentálními skupinami, čtrnácti sólisty a čtveřicí varhan. Salzburger Festspiele uvedl Collegium 1704 na svůj program poprvé vloni, jakožto první český soubor věnující se staré hudbě. Více informujeme zde.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks - Salzburger Festspiele 2015 (foto @ neumayr.cc)
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704, Václav Luks – Salzburger Festspiele 2015 (foto @ neumayr.cc)

 

Praha
Festival Letní slavnosti staré hudby přinese v pondělí na zámek Troja program nazvaný Teatro del mondo, v němž zazní skladby Georga Friedricha Händela, Antonia Vivaldiho, Benedetta Marcella, Tomase Albinoniho. Vystoupí María Espada (soprán), soubor Vespres d’Arnadí (Španělsko) a Dani Espasa, hráč na cembalo, umělecký vedoucí a zároveň jeden ze zakladatelů souboru. Ve čtvrtek se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí Sławomir Zubrzycki, který na violu organista zahraje benátské melodie Antonia Vivaldiho, Adriana Willaerta a Andrea Gabrieliho. Součástí koncertu je projekce krátkého filmu s názvem Jak zní da Vinci o vzniku tohoto hudebního nástroje.

Slawomir Zubrzycki (zdroj letnislavnosti.cz)
Slawomir Zubrzycki (zdroj letnislavnosti.cz)

 

Regiony
Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově nabídne ve středu v zahradě Kooperativy koncert zpěvačky Szidi Tobias & Bandu, kteří společně vystoupí v šansonovém večeru Jolanka komorně, nazvaném dle nového zpěvaččina alba. Ve čtvrtek v Zámecké jízdárně zahraje se Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Alfonsem Scaranem jihokorejský klavírní virtuoz Kun Woo Paik, spoluúčinkuje mužská část Kühnova smíšeného sboru pod vedením sbormistra Marka Vorlíčka. Páteční večer v Klášterní zahradě bude patřit Noci s Mozartem, koncertu k dvoustému šedesátému výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Na něm vystoupí sólisté Eva Hornyáková, Alena Kropáčková, Ľudovít Ludha a Peter Mikuláš, Jihočeskou filharmonii bude dirigovat Vojtěch Spurný, Marek Vorlíček povede Kühnův smíšený sbor. Sobotní program v Pivovarské zahradě Bravo Broadway! nabídne melodie ze světových muzikálů, před Moravskou filharmonii Olomouc se postaví Randall Craig Fleischer, jako sólisté se představí Christiane Noll, Capathia Jenkins, Rob Evan a Doug La Brecque. Zámeckou kapli v neděli rozezní varhanní pozitiv a cembalo, které představí Jaroslav Tůma.

Kühnův smíšený sbor, Marek Vorlíček (foto Petr Dyrc)
Kühnův smíšený sbor, Marek Vorlíček (foto Petr Dyrc)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí

Pražský filharmonický sbor odcestoval do rakouského Bregenzu (Bregenzer Festspiele), kde od 21. července do 21. srpna vystoupí celkem čtyřiadvacetkrát v Turandot Giacoma Pucciniho, třikrát v Hamletovi Franca Faccia a jednou v Messa da Requiem Gaetana Donizettiho. Podrobněji informujeme zde.

Franco Faccio: Hamlet - foto ze zkoušky - Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)
Franco Faccio: Hamlet – foto ze zkoušky – Bregenzer Festspiele 2016 (foto Karl Forster/FB Pražského filharmonického sboru)

Rodině zesnulého operního pěvce Luciana Pavarottiho se nelíbí, že republikánský uchazeč o křeslo v Bílém domě Donald Trump během své kampaně využívá píseň Nessun Dorma, kterou proslavil italský tenor. „Hodnoty bratrství a solidarity“, které podle svých blízkých zesnulý Pavarotti zastával během celého svého života, jsou „neslučitelné s viděním světa, jež nabízí kandidát Donald Trump“, uvedly v prohlášení zaslaném listu Gazzetta di Modena pěvcovy děti a jeho vdova Nicoletta Mantovani Pavarotti.

Operní festival Savonlinnan Oopperajuhlien ve finské Savonlinně uvedl 23. července na hradě Olavinlinna Savonlinna premiéru Janáčkovy opery Z mrtvého domu, v obnoveném nastudování dnes v zahraničí už legendární inscenace režiséra Davida Pountneyho, původně vytvořené v roce 1982 pro Velšskou národní operu. Hudebního nastudování se ujal Tomáš Hanus, v úloze Skuratova vystoupil český tenorista Aleš Briscein. Náš obsáhlý rozhovor s Alešem Brisceinem najdete zde.

Leoš Janáček: Kuolleesta talosta (Z mrtvého domu) - libreto k inscenaci Savonlinnan Oopperajuhlat 2016 (zdroj archiv Aleše Brisceina)
Leoš Janáček: Kuolleesta talosta (Z mrtvého domu) – libreto k inscenaci Savonlinnan Oopperajuhlat 2016 (zdroj archiv Aleše Brisceina)

Edita Gruberová po dvou letech hostovala ve svém rodném městě Bratislavě, s programem sestaveným ze skladeb Čajkovského, Rimského-Korsakova, Dvořáka, Strausse a Mahlera vystoupila na Festivalu Viva Musica! 2016 v nové budově Slovenského národního divadla. Přední slovenskou sopranistku v jejím recitálu doprovodil klavírista Peter Valentovič. Recenzi koncertu přinášíme zde.

Edita Gruberová recitál - Peter Valentovič, Edita Gruberová - Viva Musica! 2016 Bratislava (foto Zdenko Hanout)
Edita Gruberová recitál – Peter Valentovič, Edita Gruberová – Viva Musica! 2016 Bratislava (foto Zdenko Hanout)

 

Praha
Sedmý ročník festivalu tanečního a fyzického umění Nultý bod se uskutečnil v Divadle v Celetné od 18. do 23. července. Přinesl i vystoupení dánské tanečnice a choreografky Kitt Johnson v její inscenaci Post No Bills. Téma boje a osvobozování zpracovala Bora Debnárová, která v rámci festivalu uvedla své sólo Uroboros, magisterskou práci, jíž v roce 2015 zakončila studium pantomimy na HAMU. Inscenaci Black Regent do Prahy přivezla choreografka, režisérka a tanečnice v jedné osobě Iona Kewney, doprovázená hudebníkem Josephem Quimbym. Nina Vangeli a Radim Vizváry zatančili v představení Lessons of Touch, které vzniklo spoluprací Miřenky Čechové ze souboru Tantehorse coby režisérky a Jiřího Bartovance jako choreografa. Recenze uvedených představení najdete zde a zde.

Black Regent - Iona Kewney a Joseph Quimbey - Nultý bod 2016 (foto Michal Hančovský)
Black Regent – Iona Kewney a Joseph Quimby – Nultý bod 2016 (foto Michal Hančovský)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat