Týden s hudbou (171)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Praha

Varhaník Pavel Svoboda, který v minulém měsíci získal v Mezinárodní soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku druhou cenu (informovali jsme zde), vystoupí ve čtvrtek 11. srpna na Mezinárodním varhanním festivalu v bazilice svatého Jakuba v Praze. V pořadu nazvaném Variace od baroka po současnost zazní skladby Johanna Pachelbela, Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera, Petra Ebena a Franze Liszta.

Varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze (zdroj auditeorganum.cz)
Varhany v bazilice svatého Jakuba v Praze (zdroj auditeorganum.cz)

 

Regiony
Soubor Musica Florea připomene osobnosti skladatelů Georga Muffata a Heinricha Ignaze Bibera. V pondělí 8. srpna uvede v Teplicích v kostele svatého Jana Křtitele večer s programem složeným z děl barokních skladatelů, jejichž osudy byly spojeny s českými zeměmi. V úterý 9. srpna tento program zopakuje v Olomouci, v kapli Božího Těla. Uměleckým vedoucím obou koncertů je Marek Štryncl (violoncello).

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově připravil jako svůj letošní epilog na pátek 12. srpna Brazilský večer. Po karnevalovém průvodu městem zahraje v Pivovarské zahradě latino kapela Carima, v jejím rytmu bude tančit skupina Tradición. Večer bude zakončen bubenickou show uskupení Tam Tam Batucada. Tímto bude letošní festival definitivně uzavřen.

Tradición - taneční skupina (zdroj festivalkrumlov.cz)
Tradición – taneční skupina (zdroj festivalkrumlov.cz)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Německá kancléřka Angela Merkel navštívila sto pátý ročník wagnerovských hudebních slavností Bayreuther Festspiele, jako divačka se zúčastnila představení opery Tristan a Isolda. Do festivalového divadla dorazila v róbě šeříkové barvy po boku svého manželka Joachima Sauera. Operu na motivy starofrancouzského rytířského eposu inscenovala ředitelka hudebních slavností a pravnučka skladatele Katharina Wagner. Festival uvedl v tomto týdnu dvě reprízy opery Richarda Wagnera Parsifal, kterou byl letošní ročník zahájen. Režisér Uwe Eric Laufenberg v inscenaci zpracovává současná témata, která rezonují společností. Objevují se uprchlíci, islamismus, děj je situován kamsi na hranici Orientu. Zde jsme uveřejnili ohlasy ze zahraničního tisku.

R.Wagner: Parsifal - Bayreuther Festspiele 2016 (foto © Enrico Nawrath)
R. Wagner: Parsifal – Bayreuther Festspiele 2016 (foto © Enrico Nawrath)

Na Salcburském festivalu ani letos nechyběla ruská sopranistka Anna Netrebko, která tentokrát vystupovala se svým manželem, ázerbajdžánským tenorem Yusifem Eyvazovem. Společně s Mnichovským rozhlasovým orchestrem pod taktovkou Marca Armiliata představili koncertní provedení opery Giacoma Pucciniho Manon Lescaut. Ohlasy ze zahraničního tisku jsme zveřejnili zde.

Giacomo Puccini: Manon Lescaut - Anna Netrebko (Manon Lescaut) a Yusif Eyvazov (Renato Des Grieux) - Salzburger Festspiele 2016 (foto Salzburger Festspiele/Marco Borrelli)
Giacomo Puccini: Manon Lescaut – Anna Netrebko (Manon Lescaut) a Yusif Eyvazov (Renato Des Grieux) – Salzburger Festspiele 2016 (foto Salzburger Festspiele/Marco Borrelli)

Téma uprchlické krize se objevilo i na letním Operním festivalu v Mnichově, a to v nové inscenaci opery Les Indes galantes Jeana-Philippa Rameaua, jejímž režisérem je Sidi Larbi Cherkaoui, choreograf a v současnosti také ředitel Královského vlámského baletu. Recenzi představení přinášíme zde.

J. P. Rameau: Les Indes galantes - John Moore (Adario), Tänzer der Compagnie Eastman, Balthasar-Neumann-Chor - Bayerische Staatsoper München 2016 (foto archiv Bayerische Staatsoper)
J. P. Rameau: Les Indes galantes – John Moore (Adario), Tänzer der Compagnie Eastman, Balthasar-Neumann-Chor – Bayerische Staatsoper München 2016 (foto archiv Bayerische Staatsoper)

 

Praha
V rámci festivalu Letní slavnosti staré hudby zazněl 1. srpna v kostele svatých Šimona a Judy koncert s názvem San Marco. Společně vystoupily dva mladé soubory, vokální Cappella Mariana a instrumentální Capella Ornamentata. Program nastudoval umělecký vedoucí souboru Cappella Mariana, Vojtěch Semerád. Zazněla díla, která pro katedrálu San Marco zkomponovali Claudio Monteverdi, Chiara Margarita Cozzola, Bianca Maria Meda a Giovanni Gabrieli. Poslední událostí v letošním ročníku Letních slavností staré hudby bylo koncertní provedení opery André Campry Benátský karneval (Le Carnaval de Venise). Pod vedením Jany Semerádové jej provedlo Collegium Marianum s koncertní mistryní Lenkou Torgersen. Opera byla poprvé uvedena v Paříži roku 1699. Zde a zde najdete recenze večerů.

San Marco - Cappella Mariana, Capella Ornamentata - Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto Jiří Chlumský)
San Marco – Cappella Mariana, Capella Ornamentata – Letní slavnosti staré hudby 2016 (foto Jiří Chlumský)

V pražské bazilice svatého Jakuba začal ve čtvrtek dvacátý první ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Na zahajovacím koncertě vystoupil Julian Gembalski, profesor Hudební akademie v Katovicích a zakladatel prvního muzea varhan ve východní a střední Evropě. Letošního ročníku festivalu se zúčastní interpreti z Polska, Litvy, Japonska, Francie, Maďarska a Estonska.

Julian Gembalski (zdroj encyklo.pl)
Julian Gembalski (zdroj encyklo.pl)

Rada Státního fondu kultury nesouhlasí s prodejem domu U Hybernů naproti Obecnímu domu v centru Prahy, o němž uvažuje vláda. Historický objekt je spojený se stamilionovými dluhy po zkrachovalé loterii z počátku devadesátých let. Dům patří fondu a nájemce v něm provozuje divadlo. Smlouva o nájmu skončí příští rok. Podle informací z médií patří slovenskému podnikateli, jehož společnost provozuje právě U Hybernů divadlo. Blíže informujeme zde.

 

Regiony
V Luhačovicích začala 1. srpna dvoutýdenní houslová Akademie Václava Hudečka. Kurzy pro nadané mladé houslisty, vedené Václavem Hudečkem, se letos konají již dvacátým rokem a řada studentů je navštěvuje opakovaně. Letošní akademie se zúčastní šestnáct mladých houslistů z Česka, Anglie i Itálie, primárně jsou však kurzy zaměřeny na hudebníky z Česka a Slovenska.

Václav Hudeček (zdroj archiv AVH)
Václav Hudeček (zdroj archiv AVH)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat