Týden s hudbou (172)

  1. 1
  2. 2

kalendářCo přinese tento týden
Zahraničí

Soubor Collegium 1704 se již podruhé představí na Chopinově festivalu ve Varšavě. Na prvním ze dvou plánovaných koncertů, v pátek 19. srpna, uvede dílo italského skladatele Gaetana Donizettiho Messa di Requiem, kterou skladatel zkomponoval k příležitosti pohřbu jeho současníka Vincenza Belliniho. Při druhém vystoupení v neděli uvede Collegium 1704 díla Wolfganga Amadea Mozarta, Vojtěcha Jírovce, Otto Nicolaie a Felixe Mendelssohna.

Collegium 1704 (foto Petra Hajská)
Collegium 1704 (foto Petra Hajská)

 

Praha
Zahraniční a domácí hvězdy nového cirkusu, klaunerie, představení pod širou oblohou, koncerty, filmové projekce, workshopy i akce pro děti nabídne od čtvrtka 18. srpna až do začátku září festival Letní Letná. Podle pořadatelů půjde o nejbohatší program v třináctileté historii. Letošní ročník bude zahájen živelným kabaretem v podání australského souboru Limbo, od protinožců do Čech zamíří i mezinárodní soubor Circa.

Litevská varhanice Renata Marcinkuté-Lesieur zahraje ve čtvrtek 18. srpna v rámci Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice svatého Jakuba. Je laureátkou Mezinárodní varhanní soutěže v Kyjevě a Mezinárodní varhanní soutěže Mikalojuse Konstantina Čiurlionise ve Vilniusu. V programu zazní skladby Johanna Sebastiana Bacha, Mikalojuse Konstantinase Čiurlionise, Faustase Latenase a Alexandra Guilmanta.

Renata Marcinkuté-Lesieur (zdroj auditeorganum.cz)
Renata Marcinkuté-Lesieur (zdroj auditeorganum.cz)

 

Regiony
Sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk přinese v úterý 16. srpna na velké nádvoří hradu Špilberk kantátu pro sólový soprán, baryton, sbor a orchestr Te Deum Antonína Dvořáka a dílo Carla Orffa Carmina Burana. Český filharmonický sbor Brno povede sbormistr Petr Fiala, Filharmonie Brno vystoupí s dirigentem Leošem Svárovským, sólisty budou Marie Fajtová (soprán), Jaroslav Březina (tenor) a Peter Mazalán (baryton). Ve středu zazní Mesiáš Georga Friedricha Händela v podání Czech Ensemble Baroque orchestra & choir se sbormistryní Terezou Válkovou, dirigentem Romanem Válkem a sólisty. Čtvrteční program je filmový, promítat se bude záznam koncertu Tři tenoři, legendárního vystoupení Luciana Pavarottiho, Plácida Dominga a Josého Carrerase z roku 1990 v Římě.

Hudební festival Špilberk 2015 (facebook HFŠ)
Hudební festival Špilberk 2015 (facebook HFŠ)

Čtvrtý ročník letního festivalu a kurzů Třeboňská letní setkávání se uskuteční od úterý 16. do neděle 21. srpna. V pátek se představí profesor Akademie múzických umění v Praze Jiří Hlaváč se svými hosty, v sobotu zahrají lektoři kurzů společně s aktivními účastníky na samostatném koncertu. Neděle bude patřit závěrečnému koncertu. Festival zahrnuje koncerty a hudební semináře v oborech hra na hoboj, violoncello, kytaru a akordeon a také výtvarný kurz.

Hudební léto Kuks 2016 uzavře svůj sedmý ročník v sobotu 20. srpna závěrečným koncertem festivalu, na kterém zahrají Otto Sauter (trubka) a Czech Brass. Úvahu nejen o kukských varhanách jsme uveřejnili zde.

Otto Sauter (zdroj ottosauter.com)
Otto Sauter (zdroj ottosauter.com)

 

kalendářZaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Festival Mostly Mozart, který se každoročně touto dobou odehrává v Lincolnově centru v New Yorku, patří mezi největší letní festivaly klasické hudby na světě a letos slaví svoje padesáté narozeniny. V roce 1966 vznikl jako čistě mozartovský festival. Kromě uvádění a prezentování světově známých umělců, jakými jsou letos například Emanuel Ax, Emerson String Quartet nebo Joshua Bell, je také znám svou snahou představovat newyorskému publiku mladé či neznámé umělce. Obsáhlý rozhovor s ředitelkou hudebního programu Lincoln Center Hanako Yamaguchi jsme uveřejnili zde.

Lincoln Center New York . Mostly Mozart (foto FB)
Lincoln Center New York . Mostly Mozart (foto FB)

Budova Opery v australském Sydney podstoupí rozsáhlou modernizaci. Cílem projektu za 202 milionů australských dolarů (3,8 miliardy Kč) je především zlepšit akustiku interiéru stavby, která je na Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Práce mají být zahájeny v květnu příštího roku a potrvají šest let. Kvůli renovaci se od poloviny roku 2019 na osmnáct měsíců uzavře koncertní sál Opery, který má kapacitu 2600 míst. Pro sydneyskou Operu to bude největší renovace od jejího otevření v roce 1973. „Zaměří se na zdokonalení akustiky a přístupnosti objektu a na přeměnu nevyužívaných kanceláří Opery na tvůrčí výukové centrum, které vytvoří přátelské prostředí pro rodiny,“ uvedli v minulém týdnu zástupci operního domu. Podrobněji informujeme zde.

Sydney Opera House - Concert Hall (zdroj sydneyexpert.com)
Sydney Opera House – Concert Hall (zdroj sydneyexpert.com)

Salcburský festival, který letos přináší okolo sto padesáti koncertů a představení a koná se na čtrnácti místech v Salcburku a jeho okolí, vstoupil do své druhé půli. Festivalové dění průběžně sledoval a přiblížil náš Salcburský festivalový kaleidoskop, který jsme uveřejnili zde, zde a zde.

Salzburger Festspiele (foto archiv)
Salzburger Festspiele (foto archiv)

 

Praha
V příštím roce by Praha mohla na kulturních grantech rozdávat o padesát milionů víc než v předchozích letech. Dohromady by šlo o částku tři sta padesát milionů korun, jak uvedl v minulém týdnu radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Na vyšší dotaci by dosáhlo mimo jiné šest významných kulturních akcí. Rozpočet hlavního města budou zastupitelé schvalovat pravděpodobně na konci roku. Mezi jmenovanými akcemi, které by měly získat vyšší podporu, je i festival Pražské jaro.

Centrum Prahy v minulém týdnu opět patřilo flašinetářům z různých koutů Evropy. Třetí ročník mezinárodního setkání Flašinet žije! přivítal flašinetáře z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Pouliční umělci odehráli tři koncerty rozdílných žánrů. Hrací strojky se rozezněly na Kampě u Karlova mostu, v barokním kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Českém muzeu hudby. Více jsme uveřejnili zde.

Mezinárodní festival flašinetářů Flašinet žije! (foto Jan Bondra)
Mezinárodní festival flašinetářů Flašinet žije! (foto Jan Bondra)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat