Flašinet žije! I v centru Prahy

Centrum Prahy bude v úterý opět patřit flašinetářům z různých koutů Evropy. Třetí ročník mezinárodního setkání Flašinet žije! přivítá flašinetáře z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Pouliční umělci nabídnou tři koncerty rozdílných žánrů. Za pořadatele o tom informovala Kristina Kvapilová.

Hrací strojky se rozezní na Kampě u Karlova mostu, v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v Českém muzeu hudby. Vstup na všechny koncerty je volný.

Loňský ročník akce vyvrátil zažité představy o flašinetech jako nástrojích nevalné zvukové i technické kvality. Všichni účastníci byli oblečeni do dobových kostýmů – tím autentičtěji zněly klasické skladby včetně Mackieho Messera či známé „hašlerovky” Ta naše písnička česká. Zazněla díla klasické hudby, operetní melodie, lidovky i jazzové skladby.

Flašinet žije! (zdroj nm.cz)
Flašinet žije! (zdroj nm.cz)

„Tradice tohoto fenoménu je dnes udržována díky nepočetné skupině nadšenců z celé Evropy,” uvedl loňský účastník setkání, flašinetář Jan Bondra, jehož nástroj byl vyroben v roce 1930 v Belgii a je zrestaurovaný. Hraje na papírové kartony, takzvané prešpány, v nichž každý otvor představuje notu a její délku. Je tu třicet šest řad a stejný počet tónů. Má tři rejstříky, takže flašinetář může podobně jako u varhan měnit výšku tónu, barvu a sílu zvuku.

Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od devatenáctého století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.

Letošní ročník festivalu Flašinet žije! navazuje na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezonu dalších tradičních setkání flašinetářů, mezi které patří Liberecký flašinetář (10. až 12. srpna), Pekařovská pouť (13. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (15. až 16. srpna).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat