Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 24. do 30. dubna 2017 - vydání číslo 208. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co nabídne tento týden
Praha
V Českém muzeu hudby se v pondělí 24. dubna uskuteční koncert z komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia. Osmý komorní dialog připomene tradici české kvartetní školy. Zemlinsky Quartet a hráči orchestru – klarinetista Jan Brabec (též člen České filharmonie) a hobojista Jan Souček – zahrají program složený z děl Mozarta, Beethovena a Brahmse.

Pondělní koncert z Lobkowicz abonmá PKF – Prague Philharmonia nabídne dvojitou porci klavírních koncertů v podání Andrewa von Oeyena. Mozartův Klavírní koncert A dur a Beethovenův koncert Klavírní koncert č. 2 B dur, op. 19 doplní Vranického Symfonie Es dur. Ta patří k pokladům Lobkowiczkého archivu. Z večera plánujeme přinést recenzi.

Andrew von Oeyen (zdroj pkf.cz)

3FREE MEN Show aneb Symfonické harašení se odehraje v pondělí 24. dubna ve Foru Karlín. Symfonický orchestr Českého rozhlasu zde pod taktovkou Jana Kučery doprovodí Ondřeje Brouska a Ondřeje Brzobohatého. Společně připravili večer plný hudebních vtipů, se dvěma klavíry a symfonickým orchestrem na pódiu.

V cyklu Barokních podvečerů se ve středu 26. dubna v Tereziánském sále Břevnovského kláštera odehraje koncert s názvem Zpívající zeměpis. Cestopisné pasticcio ze suit a ouvertur Georga Philippa Telemanna připravil soubor Collegium Marianum, v čele s jeho uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. Hudebně nastudovala Lenka Torgersen (barokní housle).

Collegium Marianum (foto © Petra Hajská / baroknipodvecery.cz)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK vystoupí na koncertech ve středu 26. a ve čtvrtek 27. dubna znovu pod taktovkou svého hlavního hostujícího dirigenta, Holanďana Jac van Steena. Na programu bude tentokrát jediná, ale o to zásadnější skladba – Mahlerova Symfonie č. 3. Mezzosopránového sóla se ujme Steenova krajanka, mahlerovská pěvkyně Christianne Stotijn.

Absolventský koncert zazní na čtvrtek 27. dubna v Koncertním sále pražské konzervatoře. Pod taktovkou Aleny Jelínkové a Miriam Němcové a s doprovodem Symfonického orchestru Pražské konzervatoře na něm vystoupí Anna Sysová (klarinet), Markéta Laštovičková (akordeon) a Jana Šilhavá (hoboj). Mezi díly Clauda Debussyho, Dariuse Milhauda či Bohuslava Martinů zazní i skladby Lukáše Janaty, který absolvuje právě v oboru skladba.

 

Regiony
V malém sále Domu hudby v Pardubicích zahrají v úterý 25. dubna vítězové devatenácté Mezinárodní Schubertovy soutěže pro klavírní dua 2015, Nikolaj Shalamov (Rusko) a Alina Shalamova (Bulharsko). Koncert s názvem Klavírní duo má program složený ze skladeb Franze Schuberta, Maurice Ravela, Jana Ladislava Dusíka či Igora Stravinského a patří do programu festivalu Pardubické hudební jaro.

Premiéru komické opery Bedřicha Smetany Tajemství uvede Národní divadlo moravskoslezské ve čtvrtek 27. dubna v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě. Představení hudebně připravil a za dirigentským pultem povede Jakub Klecker, režijně nastudoval Tomáš Studený. V roli Kaliny se budou alternovat Martin Bárta a Svatopluk Sem, Pannu Rózu ztvární Lucie Hilscherová a Anna Nitrová, jako Blaženka se představí Lucie Kašpárková či Jana Sibera. Inscenace je připravována pro uvedení kompletního cyklu Smetanových oper Smetanovský operní cyklus 2024. V plánu máme recenzi této nové inscenace.

Houslista Pavel Šporcl vystoupí ve čtvrtek 27. dubna v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami na slavnostním zahajovacím koncertu Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Za doprovodu jednoho z nejstarších evropských komorních orchestrů – Pražského komorního orchestru a pod taktovkou Jana Kučery zahraje kompozice Dvořákovy a také díla Dvořákova přítele, maďarského houslisty a houslového pedagoga Josepha Joachima.

Pavel Šporcl (zdroj pavelsporcl.cz)

Festival pokračuje v pátek 28. dubna Benefičním koncertem pro vilu Rusalka, v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Vystoupí houslový virtuos Václav Hudeček za klavírního doprovodu Lukáše Klánského. Součástí bude i výjimečné zpřístupnění vily Rusalka veřejnosti za přítomnosti potomků Antonína Dvořáka. Výtěžek akce půjde na konto obnovy vily Rusalka.

V kostele Nejsvětější Trojice v Kameničkách se v sobotu 29. dubna odehraje chrámový koncert Pardubického hudebního jara. Skladby Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších přednesou sopranistka Olga Jelínková a varhaník Aleš Bárta. Recenzi najdete na stránkách Opery Plus.

Východočeské divadlo Pardubice bude v neděli 30. dubna dějištěm baletního představení z historie antického Říma Spartakus. Balet na hudbu Arama Chačaturjana nastudoval Baletní soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni, v choreografii a režii Jiřího Pokorného. Provedení inscenace je taktéž součástí festivalu Pardubické hudební jaro.

A. Chačaturjan: Spartakus – Jarmila Dycková (Frygie), Richard Ševčík (Spartakus) – DJKT Plzeň 2014 (foto © Pavel Křivánek / archiv DJKT Plzeň)

 

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Zahraničí

O Velikonočním pondělí uvedlo někdejší lázeňské divadlo König Albert Theater v malém německém městečku Bad Elster Wagnerova romantického Tannhäusera. Inscenace v režii Olivera Klötera a v podání operního ansámblu divadla Nordharzer Städtebundtheater, provedená pod taktovkou Floriana Merze měla premiéru letos na jaře. Zde jsme přinesli naši recenzi z této její velikonoční reprízy.

Kompletní nahrávka klavírních trií Bohuslava Martinů v podání Smetanova tria získala v minulém týdnu cenu britského časopisu BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Ocenění v londýnském Kings Place převzala klavíristka Jitka Čechová. Smetanovo trio tuto cenu už získalo v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. Zde jsme o čerstvém ocenění podrobně informovali.

Smetanovo trio – Jitka Čechová (klavír), Jiří Vodička (housle) a Jan Páleníček (violoncello) (foto Smetanovo trio)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat