Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 19. června do 25. června 2017 - vydání číslo 216. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
V pondělí 19. června
 se ve Dvořákově síni Rudolfina uzavře devadesátá koncertní sezona Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda a se sopranistkou Kateřinou Kalvachovou, mezzosopranistkou Veronikou Hajnovou a Českým filharmonickým sborem pod vedením Petra Fialy zazní Druhá symfonie c moll „Vzkříšení“ Gustava Mahlera. Z koncertu chystáme recenzi.

Na dvou mimořádných koncertech České filharmonie ve středu 21. a v pátek 23. června vystoupí v Rudolfinu americký trumpetista, skladatel a kapelník Wynton Marsalis se svým big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra. Program bude ohlášen během koncertu. A už popáté letos Česká filharmonie uzavře svou sezonu pražským koncertem pod širým nebem, a to ve čtvrtek 22. června. Program na Hradčanském náměstí bude tentokrát ve znamení jazzu a tak jako ve středu a následně i v pátek bude orchestr dirigovat britský hudebník Wayne Marshall a jako hosté se představí jazzoví muzikanti ze souboru Jazz at Lincoln Center Orchestra.

Wynton Marsalis (zdroj wikimedia.org / foto Eric Delmar)

Po třicet hodin budou od čtvrtka 22. června odpoledne tančit na piazzettě u Národního divadla dvě tanečnice, Češka Miřenka Čechová a Němka Sabine Seume. Představení Momentum inspirované japonským tanečním uměním butó chce nabídnout zamyšlení nad každodenní uspěchaností života. Piazzetta se na čtvrteční večer a celý páteční den promění v zabydlený pokoj s neviditelnými stěnami, v němž čas ubíhá jinak než ve skutečnosti. Kolemjdoucí se budou moci zapojit, zpomalit svou každodenní uspěchanost, naladit se na stejný rytmus nebo jen pozorovat a nechat plynout čas i pomalu se odvíjející příběh. Podrobně jsme informovali zde.

V neděli 25. června vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery v Letenských sadech pod kyvadlem s ryze česko-ruským programem. Večerní koncert otevře Pekelný tanec ze Stravinského baletu Pták Ohnivák, dále je ohlášena Smetanova symfonická báseň Vltava a také část ze Šostakovičovy Deváté symfonie, Čajkovského Květinový valčík a Intermezzo z opery Rudá Marie Jana Kučery. Open air koncert uzavře Čajkovského Slovanský pochod.

Metronom na Letné (zdroj wikipedia.org / foto Hynek Moravec)

 

Regiony
Hudbu šesti století od Jacoba Handla a Monteverdiho až po úplné novinky současné vážné hudby chystá padesátý devátý ročník festivalu Smetanova Litomyšl. V pondělí 19. a v úterý 20. června přinese koncert na přání swing, popjazz, funky bebop i latino v originálních aranžích a podání Vojtěcha Dyka a londýnského vokálního tria The Puppini Sisters.

Ve středu 21. června přednese Afflatus Quintet ve složení Roman Novotný (flétna), Jana Brožková (hoboj), Vojtěch Nýdl (klarinet), Ondřej Roskovec (fagot), Radek Baborák (lesní roh) a Petr Valášek (basklarinet) skladby Antonína Rejchy, Theodora Blumera, Josepha Haydna a Leoše Janáčka.

Večer na zámku v Nových Hradech se koná ve středu, ve čtvrtek, v pátek i v sobotu, připravena je dobová zábava, hudba, tance a občerstvení ve stylu Lapidario del Sgnr. Haendel a v neposlední řadě česká premiéra serenaty z roku 1708 Aci, Galatea e Polifemo Georga Friedricha Händela.

Ve čtvrtek 22. června v kapitulním kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli přednese Jaroslav Tůma varhanní improvizace na témata z cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast.

V pátek 23. června se v Zámecké jízdárně v Litomyšli uskuteční předpremiéra filmu Červená Olgy Sommerové za přítomnosti Soni Červené.

V pátek 23. června se na festivalu týden po premiéře představí nová inscenace opery Národního divadla moravskoslezského Lazebník sevillský!!! s novým překladem Jarka Nohavici, v režii Ondřeje Havelky a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće. Recenzi z premiéry jsme zveřejnili zde, recenzi z festivalu chystáme.

Kdo v zlaté struny zahrát zná je název společného koncertu Jany Bouškové (harfa) a Richarda Nováka (bas). Společně v sobotu 24. června odpoledne v Zámecké jízdárně přednesou v úpravě symfonické básně Vyšehrad, Vltavu a Šárku Bedřicha Smetany, Suitu A dur „Americká” Antonína Dvořáka a Smetanovy Večerní písně.

V sobotu 24. června představí soubor opery Národního divadla moravskoslezského Ostrava i novou inscenaci komické opery Tajemství, která je součástí Smetanovského operního cyklu 2024, v režii Tomáše Studeného a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Recenzi z premiéry jsme publikovali zde. Recenzi z festivalu přineseme.

Na nedělní odpoledne 25. června je připravena Pocta slovanské duši, která přinese duchovní díla slovanských skladatelů – od mistrů vokální polyfonie, baroka až po současnost v podání slovinského vokálního sexteta Ingenium Ensemble. Na programu jsou Jacobus Handl Gallus, Jan Dismas Zelenka, Stepan Anikiyevich Degtyarev, Antonín Dvořák, Stevan Mokranjac, Pavel Česnokov, Romuald Twardowski, Damijan Močnik či Blaž Strmole.

Orchestr Česká Sinfonietta vedený Radkem Baborákem a s mladým německým virtuosem Julianem Steckelem vystoupí na festivalu Smetanova Litomyšl v neděli 25. června. Na úvod zazní orchestrální předehra Egmont Ludwiga van Beethovena, následovaná Koncertem pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka a poté Berliozova Fantastická symfonie „Epizoda ze života umělcova”. Koncert budeme recenzovat.

Česká Sinfonietta (foto archiv R. Baboráka)

K poctě zemřelého dirigenta Jiřího Bělohlávka se v Brně v úterý 20. června uskuteční zádušní mše, a to v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici. Zazní Requiem od Gabriela Faurého, vystoupí hudebníci a pěvci z různých brněnských těles, dirigentem bude Bělohlávkův žák Jakub Klecker.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat