Touha, která nikdy nemůže být naplněna. V Brně chystají českou premiéru finské opery Láska na dálku

Janáčkovo divadlo chystá českou premiéru opery Láska na dálku finské skladatelky Kaiji Saariaho. Vypráví příběh o lásce, která nemůže být nikdy naplněna. V hudbě jsou zakomponované i elektronické zvuky, v opeře vystoupí i sbor Masarykovy univerzity, přiblížil na setkání se zástupci médií chystanou brněnskou premiéru za inscenační tým opery umělecký šéf Jiří Heřman. Novou inscenaci uvidí diváci poprvé 24. března.

Jiří Heřman s inscenačním týmem při setkání s novináři k inscenaci Kaaiji Saariaho Láska na dálku v Národním divadle Brno (zdroj FB NDB)

Libreto k opeře napsal libanonský spisovatel Amin Maalouf. Opera vypráví o trubadúrovi Jaufrém, který si vysnil, že někde v dáli žije jeho ideální láska. Hraběnka Clémense žijící v Tripolisu mezitím teskní po domově ve Francii. Na dálku se do sebe zamilují, když se ale poprvé setkají, Jaufré hraběnce umírá v náručí.

Saariaho je současná skladatelka a představitelka spektrální hudby. “V této opeře máme elektroniku zakomponovanou přímo v partituře,” uvedl dirigent Marko Ivanović. Skrze osm reproduktorů tak při představení zazní šumy, zvuky a tóny. Univerzitní sbor vnáší do opery podle Jiřího Heřmana pohled lidí, kteří nejsou zvyklí běžně hrát na jevišti.

Kaija Saariaho: Láska na dálku – Roman Hoza (Jaufré Rudel) – foto ze zkoušky – ND Brno 2017 (zdroj FB NDB)

Po premiéře opery bude následovat pět repríz během dvou týdnů. Čtvrtou z nich navštíví i Kaija Saariaho. Po tomto bloku se opera vrátí kvůli rekonstrukci divadla na scénu až v příští sezoně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na