Touha, která nikdy nemůže být naplněna. V Brně chystají českou premiéru finské opery Láska na dálku

Janáčkovo divadlo chystá českou premiéru opery Láska na dálku finské skladatelky Kaiji Saariaho. Vypráví příběh o lásce, která nemůže být nikdy naplněna. V hudbě jsou zakomponované i elektronické zvuky, v opeře vystoupí i sbor Masarykovy univerzity, přiblížil na setkání se zástupci médií chystanou brněnskou premiéru za inscenační tým opery umělecký šéf Jiří Heřman. Novou inscenaci uvidí diváci poprvé 24. března.

Jiří Heřman s inscenačním týmem při setkání s novináři k inscenaci Kaaiji Saariaho Láska na dálku v Národním divadle Brno (zdroj FB NDB)

Libreto k opeře napsal libanonský spisovatel Amin Maalouf. Opera vypráví o trubadúrovi Jaufrém, který si vysnil, že někde v dáli žije jeho ideální láska. Hraběnka Clémense žijící v Tripolisu mezitím teskní po domově ve Francii. Na dálku se do sebe zamilují, když se ale poprvé setkají, Jaufré hraběnce umírá v náručí.

Saariaho je současná skladatelka a představitelka spektrální hudby. “V této opeře máme elektroniku zakomponovanou přímo v partituře,” uvedl dirigent Marko Ivanović. Skrze osm reproduktorů tak při představení zazní šumy, zvuky a tóny. Univerzitní sbor vnáší do opery podle Jiřího Heřmana pohled lidí, kteří nejsou zvyklí běžně hrát na jevišti.

Kaija Saariaho: Láska na dálku – Roman Hoza (Jaufré Rudel) – foto ze zkoušky – ND Brno 2017 (zdroj FB NDB)

Po premiéře opery bude následovat pět repríz během dvou týdnů. Čtvrtou z nich navštíví i Kaija Saariaho. Po tomto bloku se opera vrátí kvůli rekonstrukci divadla na scénu až v příští sezoně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat