Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 10. do 16. července 2017 - vydání číslo 219. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Přinášíme souhrn událostí aktuálního i uplynulého týdne.

Co přinese tento týden
Praha
Tématem letošního ročníku Letních slavností staré hudby, který se bude konat od 11. července do 7. srpna 2017, je Versailles, tedy sídlo francouzských králů na konci sedmnáctého a v průběhu osmnáctého století, kdy bylo zároveň nejvýznamnějším hudebním centrem Francie. V podání interpretů z Francie, Španělska, Německa, Belgie, Itálie či Nizozemí zazní celá řada instrumentálních i vokálních skladeb, z nichž některé budou uvedeny v novodobé světové premiéře. Nadcházející ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. Na úterý 11. července je do kostela sv. Šimona a Judy připraven program Král nebes, v rámci kterého zazní velká moteta pro slavnostní liturgii Michela-Richarda de Lalandea. Sólových partů se ujmou Chantal Santon-Jeffery (soprán), Reinoud Van Mechelen (tenor), François Joron (tenor) a Lisandro Abadie (baryton) za doprovodu souboru Collegium Marianum pod taktovkou Oliviera Schneebeliho. Spoluúčinkuje sbor Les Pages & les Chantres du Centre de musique baroque de Versailles. Z koncertu přineseme recenzi.

Letní slavnosti staré hudby (zdroj FB LSSH)

Červenec na pražské Chodovské tvrzi jako každý rok patří festivalu Tóny Chodovské tvrze. Vážná hudba se nádvořím rozezní od úterý 11. července do středy 19. července. Dramaturg a hlavní tvář festivalu, houslový virtuóz Jaroslav Svěcený sestavil program, ve kterém nechybí slovenští Cigánski diabli či komorní orchestr Virtuosi Pragenses. Diváci se mohou těšit mimo jiné také na kytaristu Lubomíra Brabce. Festivalovými novinkami jsou pro letošní ročník vibrafonista Radek Krampl a virginalistka a varhanistka Michaela Káčerková. Více jsme informovali zde.

Bach for All je nový mezinárodní hudební festival, který se uskuteční od 14. do 28. července 2017 v Praze. Festival si dal za cíl přivést do Prahy kvalitní hudební interprety, kteří představí hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Více jsme o festivalu informovali zde. Festival bude zahájen v pátek 14. července v chrámě Matky Boží před Týnem. Bachova Orchestrální suita č. 3 D dur, Houslový koncert E dur, Houslový koncert a moll a Orchestrální suita č. 4 D dur zazní v podání souboru Capella Istropolitana pod taktovkou Roberta Marečka a s houslistou Filipem Pogádym.

Festival Bach for All pokračuje i o víkendu. V sobotu 15. července se přesune do kostela sv. Šimona a Judy. Capella Istropolitana vedená dirigentem Robertem Marečkem se sólisty Philippem Bernoldem (flétna) a Peterem Guľasem (cembalo) přednesou vedle skladeb Johanna Sebastiana Bacha i Symfonii č. 5 b moll Carla Philipa Emanuela Bacha. V neděli 16. července se v kostele sv. Šimona a Judy bude konat houslový recitál Filipa Pogádyho. Program tvoří Sonáta č. 1 g moll, Sonáta č. 2 a moll a Sonáta č. 3 C dur Johanna Sebastiana Bacha.

Filip Pogády (zdroj Bach for All / pogady.com)

 

Regiony
Od 6. července se v Uměleckém centru Univerzity Palackého – Jezuitském konviktu – koná další ročník Olomouckých barokních slavností (více informací jsme přinesli zde). V pondělí 10. července se odehraje poslední ze série představení neoklasické opery Tomáše Hanzlíka Lacrimae Alexandri Magni. Jedná se o závěrečnou část neobarokní piaristické trilogie zhudebňující anonymní text latinské školské hry. Od úterý 11. do pátku 14. července bude na programu barokní serenata La contesa de’numi Leonarda Vinciho v hudebním nastudování, režii a se scénou a kostýmy Tomáše Hanzlíka. V sobotu 15. a v neděli 16. července se konají první dvě představení neobarokní opery Víta Zouhara Coronide a pantomima se zpěvy Tomáše Hanzlíka Harlekýnova dobrodružství.

Leonardo Vinci: La contesa de’numi – Olomoucké barokní slavnosti (zdroj baroko.olomouc.eu)

V pátek 14. července bude mít na otáčivém hledišti v Českém Krumlově premiéru Verdiho Trubadúr v hudebním nastudování Maria De Roseho a v režii Tomáše Studeného. V hlavních rolích alternují Šárka Hrbáčková a Eliška Weissová (Azucena), Lázaro Calderón a Paolo Lardizzone (Manrico), Alexandr Beň a Krum Galabov (Hrabě z Luny), Yukiko Kinjo a Jana Šafář Doležílková (Leonora), Josef Škarka a Jan Šťáva (Ferrando) či Vladimíra Malá s Janou Málkovou (Ines). Spoluúčinkuje orchestr a sbor Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Z nedělní reprízy přineseme recenzi.

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude zahájen v pátek 14. července v Pivovarské zahradě operním galakoncertem Angely Gheorghiu (soprán) a Ramóna Vargase (tenor) za doprovodu PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským. V programu budou zastoupeny árie z oper Verdiho, Pucciniho, Bizeta, Gounoda, Dvořáka a dalších. Z koncertu chystáme recenzi. V sobotu 15. července vystoupí v Zámecké jízdárně Symfonický orchestr Českého rozhlasu vedený dirigentem Conradem Van Alphenem s houslistkou Mariou Solozobou. Program tvoří Brahms, Mendelssohn-Bartholdy a Dvořák, z koncertu přineseme recenzi. V neděli 16. července se od 11 hodin koná v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné v areálu bývalého minoritského kláštera koncert souboru Schola Greogoriana Pragensis s uměleckým vedoucím Davidem Ebenem. V jejich podání zazní Missa de Beata Virgine, jejímž autorem je Guillaume de Machaut.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 (zdroj MHF ČK / foto Libor Sváček)

Další koncert letošního ročníku festivalu Za poklady Broumovska zavítá v sobotu 15. července do kostela svatého Vavřince v Teplicích nad Metují. Vystoupí italsko-české duo Quintana, které tvoří loutnistka Ilaria Fantin pocházející z Vicenzy a pražská harfenistka Kateřina Ghannudi.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat