Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Týden od 16. do 22. října 2017 - vydání číslo 233. Co se děje v klasické hudbě, opeře a tanci? Nabízíme souhrn vybraných událostí aktuálního i uplynulého týdne.


Co přinese tento týden
Zahraničí
V průběhu sedmi říjnových dní (20. – 26. října) bude znít Banskou Bystricí hudba scénických a koncertních vystoupení, se kterými přichází další ročník festivalu Operalia Banská Bystrica 2017. Úvodním představením festivalu bude premiérová inscenace domovské banskobystrické operní scény, Verdiho La Traviata v pátek 20. října. Hudebního nastudování se ujal italský dirigent Lorenzo Tazzieri, režií byla pověřena Dana Dinková. Recenzi představení přineseme na našich stránkách.

Štátna opera Banská Bystrica (zdroj FB Štátnej opery Banská Bystrica)

 

Praha
Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové ve spolupráci s Českou filharmonií, Mezinárodním hudebním festivalem Pražské jaro a Akademií múzických umění pořádá v pondělí 16. října ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k poctě Zuzany Růžičkové. Díla Johanna Sebastiana Bacha a Viktora Kalabise zahrají pokračovatelé a bývalí žáci Zuzany Růžičkové, cembalistka Monika Knoblochová, varhaník Jaroslav Tůma a cembalista Mahan Esfahani.

V úterý 17. října vstupuje do své druhé sezony donátorská abonentní řada PKF – Prague Philharmonia Lobkowicz abonmá. Tato koncertní řada, která vznikla v úzké spolupráci s rodinou Lobkowiczů, chce představit virtuozitu hráčů PKF – Prague Philharmonia ve spolupráci s výjimečnými zahraničními sólisty. Na prvním večeru této sezony se jako domácí sólista a zároveň umělecký vedoucí orchestru představí koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, zahraničním hostem bude sólokontrabasista Vídeňské filharmonie Ödön Rácz. Dramaturgie večera v magickém prostředí Lobkowiczkého paláce kombinuje díla Antonia Rosettiho, Giovanniho Bottesiniho a Wolfganga Amadea Mozarta.

Lobkowiczký palác (zdroj Lobkowicz.com)

Vítězka Mezinárodní houslové soutěže Pražského jara 2017 Olga Šroubková bude hlavní protagonistkou dalšího koncertu komorní hudby, kterým pokračuje v úterý 17. října v Sále Martinů Hudební fakulty AMU sezona Mezinárodního festivalu komorní hudby EuroArt Praha. V dílech Johannese Brahmse, Antonína Dvořáka, Henrika Wieniawského a Ludwiga van Beethovena se dále představí klavírista Miroslav Sekera a violoncellista Eduard Šístek.

V úterý 17. října nabídne Festival hudebního divadla Opera představení domovského souboru, Opery Národního divadla, která si pro svoji reprezentaci na přehlídce vybrala operu Juliette (Snář) Bohuslava Martinů. Sbor a orchestr Národního divadla povede Jaroslav Kyzlink. Festivalový víkend bude patřit menším operním studiím. V sobotu 21. října se v Českém muzeu hudby pod dirigentským a režijním vedením Tomáše Hanzlíka představí se svým nastudováním Hasseho opery La Semele Ensemble Damian. Poprvé se na přehlídce představí Opera studio Praha se svým projektem Anne, beze strachu hledět na nebe. Inscenace, kterou budou diváci moci zhlédnout v neděli 22. října v Divadle DISK, kombinuje zdánlivě nekombinovatelné umělecké žánry – operu (Deník Anny Frankové Grigorije Frida) a pantomimu (Kuchyňská revue Bohuslava Martinů). Nastudování díla se po režijní stránce ujal režisér Armand Deladoëy, dirigentem večera bude Sébastien Bagnoud. Na všech představeních tohoto týdne bude mít Opera Plus opět své recenzenty, hodnocení festivalového představení z minulého týdne (Händelova Alcina v provedení košické opery) najdete zde.

Anne, beze strachu hledět na nebe – Anita Jirovská (Anne) – Divadlo Disk 2017 (foto © Opera studio)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem uvede ve středu 18. a ve čtvrtek 19. října chorální symfonii Kullervo Jeana Sibelia. Pro českou premiéru příběhu mladého chlapce Kullerva z eposu Kalevala si Inkinen přizval finské sólisty: Jormu Kalervu Hynninena (tenor) a Johanny Rusanen (soprán) a finský sbor. Hodnocení koncertu si budete moci přečíst na našich stránkách.

V rámci cyklu Nové horizonty Symfonického orchestru českého rozhlasu bude mít ve středu 18. října ve Foru Karlín premiéru společný muzikálový projekt, s nímž přichází basbarytonista Adam Plachetka a dirigent Tomáš Netopil. Skladby muzikálových velikánů George Gershwina, Richarda Rodgerse, Leonarda Bernsteina, Andrewa Lloyda Webbera a dalších získají ve většině případů novou instrumentaci, která dá patřičný prostor hudebnímu vyznění symfonického orchestru. Z koncertu chystáme recenzi.

Tomáš Netopil, Adam Plachetka – Dvořákova Praha 23. 9. 2017 (zdroj DP / foto © Petra Hajská)

Pro zahájení sezony ve čtvrtek 19. a v pátek 20. října ve Dvořákově síni si Česká filharmonie přizvala ke spolupráci světovou houslovou hvězdu Leonidase Kavakose. Řecký houslista a dirigent, pravidelný sólista Berlínských či Vídeňských filharmoniků předvede své umění v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 Dmitrije Šostakoviče. Dramaturgii koncertu doplní Mahlerova Čtvrtá symfonie, v níž se sopránového partu na slova básně z Chlapcova kouzelného rohu ujme Marta Reichelová. Českou filharmonii bude po oba večery řídit Jakub Hrůša. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Po roční odmlce zavítá do Prahy od 20. října do 9. listopadu festival Struny podzimu. Program dvacátého prvního ročníku otevře v pátek 20. října ve Foru Karlín pětičlenný irsko-americký ansámbl The Gloaming, v jehož repertoáru se nápěvy či texty z prastarých irských tradic potkávají se soudobou hudbou, tradiční přístup s experimentem, s vlivy jazzu a alternativní folkové scény. Reflexi koncertu si budete moci přečíst na našem portálu. Kdo chce zažít budoucnost hiphopu anebo se oprostit od toho, co pokládá za hiphop, nesmí chybět na letošním koncertu Shabazz Palaces v neděli 22. října v Divadle Archa. Poetické, někdy až mystické texty tohoto amerického hiphopového dua se pojí s propracovanou elektronikou, africkými perkusemi a přídechem jazzu.

The Gloaming (foto © Richard Gilligan)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat