Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 4. do 10. prosince 2017 240

 

Zahraničí
Koncert ve Frankfurtské opeře uzavře v pondělí 4. prosince téměř dvoutýdenní evropské turné hráče na trubku Gábora Boldoczkého a orchestru PKF – Prague Philharmonia, na kterém prezentovali své nové společné CD Bohemian Rhapsody, nominované na prestižní cenu ICMA 2018 v kategorii Concertos.

 

Praha
Benefiční koncert ke zbudování varhan v katedrále sv. Víta pořádá Český spolek pro komorní hudbu. Nový nástroj pro katedrálu mohou podpořit ti, kdo zavítají v pondělí 4. prosince do Dvořákovy síně Rudolfina, kde si vyslechnou varhanní umění Pavla Svobody. Z koncertu přineseme recenzi.

Pavel Svoboda – Dvořákova Praha 2017 (zdroj DP / foto Petra Hajská)

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má na programu tohoto týdne dva orchestrální a dva komorní koncerty. Svátek svatého Mikuláše oslaví v úterý 5. prosince v kostele sv. Šimona a Judy uvedením oratoria o tomto světci z pera Giovanniho Battisty Bononciniho. Oratorium Svatý Mikuláš z Bari nastudoval soubor Musica Florea se svým uměleckým vedoucím Markem Štrynclem a spolu se čtveřicí sólistů, mezi nimiž se objeví mimo jiné i sopranistka Martina Janková. K provedení hudby času adventního a vánočního si Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na středu 6. a čtvrtek 7. prosince přizval do Smetanovy síně Obecního domu soubor Hradišťan. V rámci řady FOK Světová klavírní tvorba se ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 9. prosince představí finský klavírista Antti Siirala. Na programu je zařazen kromě Bacha a Beethovena také severský repertoár, který prostřednictvím děl Einojuhaniho Rautavaary a Jeana Sibelia odkazuje na probíhající oslavy sta let nezávislosti Finska. Ohlasy na oba komorní koncerty FOK si budete moci přečíst na našich stránkách.

V úterý 5. prosince se otevře 23. ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů, který přináší do Prahy opět špičkové soubory, aby oslavil zejména odkaz Bohuslava Martinů, ale také představil a připomněl neméně zajímavá a kolikrát málo uváděná díla autorů českých i zahraničních. Duchovní a vánoční sborová díla Francise Poulenca, Jana Sandströma a Bohuslava Martinů vybral sbormistr Lukáš Vasilek pro abonentní koncert sborového cyklu Pražského filharmonického sboru, který se bude konat v rámci festivalu ve středu 6. prosince v kostele sv. Šimona a Judy. Kromě přizvaných sólistů se k provedení připojí také Zemlinského kvarteto. Ve čtvrtek 7. prosince bude další festivalový koncert hostit Koncertní sál Pražské konzervatoře, kde zazní komorní díla v interpretaci souboru Prague Conservatory Modern. Díla Bohuslava Martinů zařadil na svůj festivalový koncert také soubor nesoucí skladatelovo jméno – vokální soubor Martinů Voices. Ten představí v neděli 10. prosince posluchačům v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce například a cappellová díla Clauda Debussyho, Maurice Ravela nebo Francise Poulenca. Z vybraných koncertů festivalu chystáme recenze.

Pražský filharmonický sbor – Lukáš Vasilek – Praha 30. 3. 2017 (foto © Petr Dyrc)

Semjon Byčkov se na třech po sobě jdoucích koncertech od středy 6. prosince ujme řízení České filharmonie, jejímž šéfdirigentem je jmenován od sezony 2018/2019. Šestadvacetiletá klavíristka Yuja Wang bude interpretkou Koncertu pro klavír a orchestr č. 5 Sergeje Prokofjeva, program ve Dvořákově síni Rudolfina doplní Symfonie č. 5 Petra Iljiče Čajkovského. Z koncertu přineseme recenzi, rozhovor s designovaným šéfdirigentem České filharmonie si můžete přečíst zde.

Večer k poctě významného českého choreografa a průkopníka současného tance v Česku Pavla Šmoka připravil na čtvrtek 7. prosince Pražský komorní balet. Soubor, jehož byl Šmok zakladatelem, uvede u příležitosti jeho nedožitých devadesátin program nazvaný Fenomén Šmok, složený z jeho choreografií a dokumentárního filmu Ondřeje Kepky. V Divadle Image představí Pražský komorní balet v obnoveném nastudování Kateřiny Dedkové-Frankové choreografie Holoubek a Po zarostlém chodníčku, které na hudbu Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka vytvořil Pavel Šmok v devadesátých letech. Reflexi z představení přineseme na našem portálu.

P. Šmok: Holoubek – Pražský komorní balet (foto © PKP / Michal Hančovský)

 

Regiony
Další z „ochutnávkových“ akcí šestého ročníku mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018 bude koncert v pátek 8. prosince v Löw-Beerově vile v Brně. Sopranistka Simona Houda Šaturová zde za klavírního doprovodu Martina Kasíka provede díla tří autorů, která jsou úzce spojena s Brnem a získala světový věhlas. Zazní zde výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních, zřídka provozovaný cyklus Sedm písní v lidovém tónu Pavla Haase a píseň Sbohem a šáteček Vítězslavy Kaprálové. Koncert pro vás zhodnotíme na našich stránkách.

Mezzosopranistka Magdalena Kožená a Ondřej Havelka s jeho Melody Makers pokračují tento týden ve svém turné s písněmi Colea Portera, které zahájili minulý týden v Bratislavské Redutě. Po velkém loňském evropském úspěchu, s nímž se setkal jejich společný program provedený mimo jiné také v létě ve Velkém sále pražské Lucerny, se vracejí oba umělci zpět s týmž programem: exkurz do světa klasického amerického muzikálu obstará oduševnělý a nesmírně vtipný průvodce – Cole Porter. Jeho proslulé, jazzem inspirované hity natočila Magdalena Kožená s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers na nové CD a tento týden jej budou prezentovat ve Zlíně (pondělí 4. prosince) a v Brně (čtvrtek 7. prosince). Z brněnského koncertu chystáme pro naše čtenáře recenzi.

Magdalena Kožená, Ondřej Havelka, Melody Makers – Palác Lucerna Praha 2016 (zdroj C.E.M.A. / foto © Petra Hajská)

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 27. listopadu do 3. prosince 2017

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat