V pražské Šárce jsou v plném běhu přípravy letošního Jakobína

Pražské přírodní divadlo v Šárce uvede 3. září operu Antonína Dvořáka Jakobín. Naváže tak na tradici minulých let, kdy s koncem prázdnin místo s bohatou divadelní historií ožívá inscenací umělců Národního divadla. Letošní pokračování projektu dnes zástupcům médií představily režisérky Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Stejně jako při předešlých dvanácti ročnících bude i při tom třináctém vstup zdarma. V předchozích letech představení zhlédlo kolem 14.000 diváků.

Operní představení v pražské Šárce 2015 (foto Pavel Horník)

Stejně jako v předchozích letech jsou pod představením podepsáni dirigent Jan Chalupecký a režisérský tandem Jany Divišové a Renée Nachtigallové, které v roce 2005 obnovily tradici přírodního divadla v Šárce. Na opeře Jakobín se sólisty, sborem, orchestrem a baletem Národního divadla spolupracuje také Kühnův dětský sbor pod vedením sbormistra Jiřího Chvály.

A. Dvořák: Jakobín – Luděk Vele (Purkrabí) a Pavel Horáček (Adolf) – Divoká Šárka 2009 (foto Pavel Horník)

Diváci v Šáreckém údolí operu Jakobín mohli vidět již jednou, v roce 2009. „Zůstává melodie a někteří obsazení umělci, někteří sólisté, ale jinak je ta režie úplně jiná,“ přiblížila Renée Nachtigallová. Rozdílem proti představení v budově divadla je, že venkovní prostředí nabízí častěji situace k improvizaci, které musí pěvci vyřešit. „Všichni spolupracují, hlídají se, není tam žádná nápověda,“ uvedla Jana Divišová s tím, že umělci mají vysílačky, protože není inspicient, a musí si nástupy hlídat sami. Inscenaci připravují režisérky od okamžiku, kdy skončí předchozí představení. Intenzivní přípravy pak začínají od nového roku.

Na představení se podílí několik sólistů, které mohli diváci vidět v téže opeře v budově Národního divadla. Mezi ně patří například Dana Burešová v roli Julie, Jana Sibera jako Terinka, Luděk Vele v roli Purkrabího, Aleš Briscein jako představitel Jiřího či Roman Janál v roli Bohuše. V roli Hraběte Viléma diváci uvidí Františka Zahradníčka, jako Adolfa Pavla Horáčka, Lotinkou bude Lenka Šmídová. Sbor Národního divadla připraví Pavel Vaněk, choreografii má na starosti Kateřina Dedková. Spoluúčinkovat bude Kühnův dětský sbor, vedený sbormistrem Jiřím Chválou.

Také předchozí ročníky opery v Šárce přinesly slavná česká operní díla. Od roku 2005, kdy byla tradice obnovena, zde mohli diváci zhlédnout například Dvě vdovy, Prodanou nevěstu, Rusalku či Čerta a Káču.

První představení původního přírodního divadla v Šárce u Čertova mlýna bylo odehráno 16. května 1913. Už tehdy byla kapacita ve svahu umístěných lavic přes devět tisíc míst k sezení.

Přírodní divadlo v Šárce (zdroj archiv)

Představení, které je součástí oslav Dne Prahy 6, v neděli 3. září začne ve 14 hodin. Organizátoři doporučují vzít si s sebou podložku na sezení a v případě nepříznivého počasí pláštěnky, které jsou v hledišti praktičtější než deštníky. Zájemci mohou na místo dojít pěšky od stanice metra Veleslavín nebo od konečné zastávky tramvají v Divoké Šárce. Dvacetiminutové trasy na místo konání budou značeny. Méně pohybliví mohou využít kyvadlové dopravy, která bude jezdit od 12 hodin od tenisových kurtů na Aritmě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat