Julie Svěcená získala 3. cenu na prestižní houslové soutěži ve Švýcarsku

Mladá česká houslistka Julie Svěcená získala tento týden 3. cenu na prestižní Mezinárodní houslové soutěži Tibora Vargy ve švýcarském Sionu. Soutěžící přijeli z téměř celého světa, kromě evropských zemí byla také zastoupena Jižní Korea, Japonsko, USA a Čína.

Julie Svěcená (zdroj archiv J. Svěcené)

Program soutěže byl velmi náročný, během jednoho týdne musela proběhnout všechna čtyři kola. Julie hrála v prvním kole dvě části z Bachovy Partity č. 2, první větu z Beethovenovy Kreutzerovy sonáty č. 9 a Bartókovu Ciacconu pro sólové housle. Ve druhém kole přednesla druhou a třetí větu z Kreutzerovy sonáty, Janáčkovu sonátu a virtuosní Tzigane Maurice Ravela. Třetí kolo bylo zaměřeno na komorní hru, Julii byli přiděleni švýcarští kolegové – klavíristka a violoncellista – a s nimi zahrála Čajkovského trio, Brahmsovo Trio č. 3 a povinnou skladbu – Trio č. 4 od skladatelky Lery Auerbach, které bylo napsáno přímo pro tuto soutěž. Toto kolo bylo asi nejnáročnější, protože byla možnost pouze dvou hodinových zkoušek a časový limit se hlídal.

Následovalo finále, kde byla povinná druhá věta z Mozartovy Koncertantní symfonie pro housle, violu a komorní orchestr a pak houslový koncert – Julie přednesla Houslový koncert č. 2 Dmitrije Šostakoviče za doprovodu Komorního orchestru z Lausanne, který dirigoval uznávaný maďarský dirigent Gabor Takács-Nagy. Tento koncert přenášelo přímým přenosem Radio Télévision Suisse.

Diplom Julie Svěcené z Mezinárodní houslové soutěže Tibora Vargy ve Švýcarsku (zdroj archiv J. Svěcené)

Julie Svěcená je studentkou Royal Academy of Music v Londýně, ve třídě bývalého koncertního mistra londýnských a newyorských filharmoniků, profesora Rodneyho Frienda. Letos v červenci promovala s titulem Master of Arts a obdržela červený diplom spolu se zvláštní cenou pro jednoho z nejlepších studentů. Od září bude pokračovat v postgraduálním studiu. Royal Academy ji na tuto soutěž zapůjčila ze svých sbírek krásné housle Giovanniho Battisty Guadagniniho z roku 1753.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat