Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 25. do 31. prosince 2017 243

Zahraničí
Aleš Briscein bude ve čtvrtek 28. prosince hostovat na prknech nové budovy Slovenského národního divadla v roli hraběte Orlovského v operetě Netopýr. Partnerkou v roli Rosalindy mu bude u nás dobře známá sopranistka Adriana Kohútková. Více jsme informovali zde.

Na přelomu roku vyjíždí Filharmonie Brno poprvé ve své historii na koncertní turné do Číny, aby tam odehrála pět koncertů ve čtyřech městech. V čínských koncertních sálech zazní v podání filharmoniků například Smetanova Vltava, Dvořákova Sedmá symfonie nebo Slovanské tance. Po taktovkou Thomase Sanderlinga se představí klarinetista Tony Shen a houslistka Sarah Chang. Turné zahájí orchestr v pátek 29. prosince v hlavním městě Vnitřního Mongolska, v Hohhotu. Na Silvestra zahraje v Pekingu, kde ho čeká koncert, který organizátoři nazývají novoroční. V první den roku 2018 filharmonici zavítají do Taiyuanu s moderním koncertním sálem. Turné uzavřou ve středu 3. a ve čtvrtek 4. ledna koncerty v Xi’anu, městě, které je kolébkou čínské kultury. Zatímco pětašedesát hudebníků odehraje novoroční koncert v Číně, dvaašedesát jich v pondělí 1. ledna zaplní podium v domovském Brně. I brněnský slavnostní koncert má letos svá specifika. Nebude totiž jen jeden, jak je zvykem, ale rovnou dva. Kvůli zavření Janáčkova divadla, kde se novoroční koncert obvykle koná, musel orchestr přesídlit do sálu Stadionu v Kounicově ulici s poloviční kapacitou. Návštěvníci se mohou těšit na program s názvem Pozdrav z Vídně do světa, při kterém pod taktovkou Caspara Richtera zazní čtrnáct skladeb – například od Richarda Strausse, Ericha Korngolda, Leonarda Bernsteina nebo Sergeje Prokofjeva.

Filharmonie Brno, Stadion Brno 10. 11. 2017 (zdroj FB / foto Jiří Jelínek)

Šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia Emmanuel Villaume nastuduje nejočekávanější představení letošní sezony Metropolitní opery v New Yorku – Pucciniho Tosku – ve skvělém obsazení Sonya Yoncheva (Tosca), Vittorio Grigolo (Cavaradossi) a Bryn Terfel (Scarpia). Po Jamesi Levineovi převezme první sérii představení 31. prosince a 3., 6., 9., 12., 23. a 27. ledna 2018. Začátek spolupráce Emmanuela Villauma s Met se datuje do roku 2004. Online časopis OperaWire ho nominoval mezi pět nejlepších dirigentů sezony 2016/2017 této prestižní světové operní instituce. V říjnu 2017 zde nastudoval s vynikajícím ohlasem Massenetovu operu Thaïs. Více jsme informovali zde.

 

Praha
Nejdůležitější událost Vánoc – Narození Páně – připadající letos na pondělí na 25. prosince, oslaví Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK Rybovou Českou mší vánoční. Orchestr FOK se při této příležitosti přesune ze Smetanovy síně do barokního kostela sv. Šimona a Judy, aby Narozenému zahrál společně s kvartetem sólistů a Kühnovým smíšeným sborem pod vedením Jaroslava Brycha.

Tamtéž na svatého Štěpána v úterý 26. prosince, uvítá Dětskou operu Praha s jejím originálním Vánočním příběhem o hudební víle, která se v čase vánočním na Zemi zjevuje, aby se ujistila, že se zde dostatečně zpívá. Putuje časem a krajinou se svou kouzelnou rolničkou a poznává při tom koledy z celého světa i vánoční hudbu nejoblíbenějších skladatelů.

Dětská opera Praha – Rybova mše (zdroj www.fok.cz)

Koncert s vánočním názvem Šalmaje pastýřů, který se uskuteční ve čtvrtek 28. prosince také v kostele svatých Šimona a Judy, přinese vánoční kantáty a písně od Neapole po Versailles v provedení souboru Collegium Marianum. Umělecká vedoucí souboru Jana Semerádová si tentokrát pro již tradiční sváteční večer spadající do cyklu Barokní podvečery přizvala jako sólisty sopranistky Hanu Blažíkovou a Barboru Kabátkovou, tenoristy Tomáše Lajtkepa a Vojtěcha Semeráda a basistu Jaromíra Noska. Koncert zhodnotíme na našich stránkách.

Svátek svatého Silvestra oslaví soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 v neděli 31. prosince odpoledním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina. V novodobé světové premiéře zde provedou pod vedením Václava Lukse velkolepě koncipované dvojsborové Dixit Dominus jednoho z nejslavnějších neapolských skladatelů Leonarda Lea. Podobně velkolepý lesk jako Leův žalm vyzařují i Bachovy slavnostní kantáty, které zazní ve druhé polovině silvestrovského koncertu.

Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 – Praha 26. 11. 2017 (zdroj Collegium 1704 / foto Petra Hajská)

Slavnostní silvestrovský galavečer, na kterém zazní ty nejkrásnější árie z Mozartových oper, přichystalo na neděli 31. prosince Národní divadlo. Sólisté a hosté Opery Národního divadla a Orchestr Národního divadla vtáhnou posluchače ve Stavovském divadle do světa klasicismu, v průběhu večera uslyší a uvidí nejoblíbenější árie a scény z oper Don Giovanni, Figarova svatba, Così fan tutte, Kouzelná flétna a Únos ze serailu v legendární scénografii Dona Giovanniho od Josefa Svobody a kostýmech od Theodora Pištěka.

 

Regiony
Také Balet Národního divadla Brno připravil na poslední večer v roce speciální program. V neděli 31. prosince chystá v Mahenově divadle velkolepou show – bláznivé silvestrovské Labutí jezero v netradiční podobě. Hudební delikatesy v jazzovém duchu během ve­čera naservíruje jazzové trio Three of Spades, pěvecká legenda s podmanivým hlasem Laďa Kerndl a brilantní trumpetista a imitátor Louise Armstronga František Procházka.

 

Zaznamenali jsme v uplynulém týdnu Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 18. do 24. prosince 2017

Ze zahraničí
Tenorista Aleš Briscein byl předním americkým kritikem Davidem Shengoldem (píšícím pro Opera News a Time Out New York) nominován do prestižní ankety časopisu Opernwelt v rámci kategorie sólového výkonu za interpretaci titulního hrdiny v americké inscenaci Dvořákova Dimitrije (Odyssey Opera v Bostonu). Více se dočtete v Operním kukátku.

Antonín Dvořák: Dimitrij – Aleš Briscein – Odyssey Opera Boston 7. 9. 2016 (zdroj odysseyopera.org / foto Kathy Wittman)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat