Týden s hudbou (24)

Co přinese tento týden 
Koncert Českého národního symfonického orchestru, který 14. října zahájí novou sezonu, nabídne v pražském Obecním domě českou premiéru skladby Last Train to Tomorrow Carla Davise. Ta je věnována tak zvaným Wintonovým dětem, které židovští rodiče chtěli před druhou světovou válkou uchránit před koncentračními tábory. Nicholas Winton byl současně letos navržen na Nobelovu cenu míru. Příští rok v květnu oslaví 105. narozeniny. Hudebně-dramatická skladba pro orchestr, dětský sbor a herce Dětské opery Prahy se zkoušela za přítomnosti Carla Davise. Koncert doplní Má vlast Bedřicha Smetany.

V rámci osmnáctého ročníku festivalu Struny podzimu, který potrvá do 9. listopadu, se 15. října uskuteční koncert albánského iso-polyfonického sboru. V Barrandov Studiu na Kříženeckého náměstí se pak 18. října koná otevřená zkouška a setkání s inscenátory hudebně-divadelního projektu Zimní cesta, který v režii Jiřího Heřmana připravuje festival Struny podzimu v koprodukci s Národním divadlem. Festival klasické hudby Moravský podzim bude na tiskové konferenci 15. října v Praze prezentovat letošní změny. Přešel z roční periodicity do dvouletého cyklu, poprvé jej pořádá Filharmonie Brno a po dlouhé době nemá pevně dané téma. Přehlídku v Brně zahájí 27. října koncert ke stému výročí narození a dvacátému výročí úmrtí dirigenta Františka Jílka. Vystoupí Filharmonie Brno. Závěrečný koncert čtyřicátého sedmého ročníku festivalu obstará 8. listopadu Londýnský symfonický orchestr s dirigentem Valerijem Gergijevem. Zazpívá mezzosopranistka Karen Cargill.

Dvanáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica je za svojí polovinou. Akce, kterou zakončí 26. října v Teplicích koncert Severočeská filharmonie Teplice s houslistou Josefem Špačkem, má tento týden na programu 18. října ve Stráži pod Ralskem v kostele sv. Zikmunda koncert pražského souboru Collegium Marianum. Soubor, který se věnuje provádění hudby 17. a 18. století se zaměřením na české a ve střední Evropě působící autory, nabídne program Budiž požehnáno rodiště mé věnovaný strážskému rodákovi Heinrichu Biberovi a jeho českým pokračovatelům. O den později v divadle v Novém Boru v rámci festivalu zazpívá nizozemská soulová zpěvačka původem z Kamerunu Ntjam Rosie.Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
DVD se záznamem opery Domenica Giuseppe Scarlattiho Dove e amore e gelosia a dokumentárním filmem Perla baroka oceněný čtvrtletní cenou Preis der deutschen Schallplattenkritik získal také roční cenu za nejlepší operní DVD roku 2013, která je udělována na základě hlasování sto třiceti pěti nezávislých novinářů z Německa, Rakouska a Švýcarska. Záznam opery vznikl v koprodukci BVA International, České televize, NHK Tokyo a Clasart Clasic. Dokumentární film Perla baroka vznikl v produkci BVA International. Režijní nastudování opery připravil Ondřej Havelka, hudebního nastudování se ujal Vojtěch Spurný, sólových partů pak sólisté Národního divadla v Praze – Kateřina Kněžíková, Lenka Máčiková, Jaroslav Březina a Aleš Briscein.

Praha
Čínský dirigent Muhai Tang, znalec české hudby a v této sezoně také hlavní dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, spolu s orchestrem vzdali na koncertech 9. a 10. října v Obecním domě v Praze hold Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Letos si připomínáme dvousté výročí narození těchto operních velikánů, Wagner se narodil 22. května, Verdi 10. října 1813.

Písňový recitál francouzské sopranistky Patricie Petibon 8. října posluchače v pražském Rudolfinu zavedl do prostředí Nového světa a exotických zemí. Všestranná umělkyně za doprovodu šestnáctičlenného souboru La Cetra Barockorchester Basel nabídla anglické, francouzské, španělské a latinskoamerické barokní písně a árie ze své nové nahrávky Nouveau Monde. Téměř zaplněná Dvořákova síň odměnila každou skladbu dlouhotrvajícím potleskem, koncert po několika přídavcích zakončil aplaus vestoje.Na jevišti pražské GoJa Music Hall začali vybírat uchazeče o role v české verzi slavného muzikálu Fantom opery. Hudební producent František Janeček spolu s režisérem muzikálu Petrem Novotným mají na výběr měsíc, pak je čeká ještě schvalování britským licensorem, který drží autorská práva. Odhaduje se, že zatím Fantoma opery vidělo na 130 milionů lidí.

Pořadatelé šestnáctého ročníku Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha, který se na různých místech v metropoli uskuteční každou druhou neděli ve dnech 13. října až 8. prosince, oznámili, že jeho program nabídne pět uměleckých večerů. Součástí festivalu bude i české kolo Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů.

Regiony
Zlínská filharmonie Bohuslava Martinů
připravila 10. října koncert k šedesátým narozeninám uměleckého vedoucího souboru Hradišťan Jiřího Pavlici, na kterém zaznělo jeho oratorium Brána poutníků. Vážné hudbě se Pavlica věnuje řadu let, tato část jeho tvorby však není tak známá jako například práce s Hradišťanem. Do příštího roku má v plánu udělat orchestrální suitu tanců, kantátu pro Chrám svatého Víta v Praze a zatím neurčenou formu pro Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Toto dílo by mělo mít premiéru v roce 2015.Svět si připomíná dvě stě let od narození operního velikána Giuseppa Verdiho. Operní soubor Národního divadla moravskoslezského při této příležitosti připravil ostravskou premiéru jeho opery Ernani. Premiéra se uskutečnila přímo ve výroční den narození Giuseppa Verdiho 10. října v Divadle Antonína Dvořáka.

Proslulou operu Giacoma Pucciniho Madama Butterfly uvedlo 13. října v premiéře Slezské divadlo v Opavě. Pro zdejší scénu ji nastudoval olomoucký dirigent Petr Šumník, režíruje ji šéfka opery Jana Andělová Pletichová. Ta do titulní role obsadila Katarínu Jordu Kramolišovou v alternaci s Věrou Kavanovou Poláchovou.

Osobnost týdne
Friedrich Haider
Týden po bratislavské premiéře přivezla Opera Slovenského národního divadla 12. října do Prahy svoji inscenaci jedné z nejpopulárnějších oper Giuseppa Verdiho Rigoletto. Na Verdi festival, který letos připomíná Verdiho dvousté výročí, při této příležitosti v roli dirigenta zavítal její šéf, Rakušan Friedrich Haider, známý mimo jiné partnerstvím s operní hvězdou Editou Gruberovou. „Z relativně malého Slovenska vzešlo tolik skvělých pěvců jako z málokteré jiné země. Láká mne šance dát divadlu jasný umělecký profil a učinit ho ve světě konkurenceschopným,“ uvedl Haider.Haider je v současné době jednou z významných evropských hudebních osobností. Debutoval v roce 1984 v Klagenfurtu a následně se jako devětadvacetiletý stal jedním z nejmladších ředitelů na mezinárodní operní scéně v Opera National ve Štrasburku. K vrcholům jeho kariéry patřilo nastudování Verdiho Otella (festival Tivoli v Kodani), Gounodova Fausta v Bavorské státní opeře v Mnichově, Mozartova Únosu ze serailu v drážďanské Semperoper, Wagnerova Lohengrina v Barceloně, Tristana a Isoldy v Nice, Straussovy Salome v Tokyu či Weberova Čarostřelce v benátském Teatro La Fenice. Zvláštní pozornost věnuje Haider operám a koncertním dílům dnes téměř zapomenutého skladatele Ermanna Wolf-Ferrariho. V současné době zahrnuje Haiderův repertoár kromě symfonických děl více než šest desítek operních titulů. Ředitel a šéfdirigent Opery Slovenského národního divadla, který spolupracoval s mnoha významnými světovými orchestry, se také soustředí na propagaci dirigentské činnosti. Na televizních obrazovkách například v talk show Adély Banášové Trochu jinak předváděl, jak správně dirigovat.

Výročí
Polský hudební skladatel Fryderyk Chopin zemřel 17. října 1849. Skladatel vážné hudby a klavírní virtuos období romantismu, rodným jménem Fryderyk Franciszek Chopin, proslul jako „básník klavíru“.

Opera v Sydney v Austrálii byla 20. října 1973 oficiálně otevřena královnou Alžbětou II. V červenci 2005 byla budova navržená v roce 1956 dánským architektem Jørnem Utzonem zařazena na seznam australského kulturního dědictví. 29. června 2007 zapsalo UNESCO Operu v Sydney na seznam Světového kulturního dědictví. Jedná se o první stavbu zapsanou na tento seznam ještě za autorova života. Stavba se stala atributem Austrálie známým po celém světě.Foto Petra Hajská, archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat