Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Ze zahraničí
Slovenská filharmonie měla na programu ve středu 28. a ve čtvrtek 29. března v Koncertní síni Slovenské filharmonie Velikonoční koncerty, na nichž provedla oratorium Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Paulus, první z dvojice autorových monumentálních oratorií. Filharmonici v čele se svým šéfdirigentem Jamesem Juddem si k provedení přizvali Slovenský filharmonický sbor a šestici sólistů. Hlavní postavu svatého Pavla ztvárnil Peter Mikuláš. Čtvrteční provedení jsme zhodnotili zde.

F. Mendelssohn-Bartholdy: Paulus – Bratislava 28. 3. 2018 (zdroj SF / foto Ján F. Lukáš)

 

Praha
Program svého 11. ročníku odtajnil minulý týden Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha, který se letos uskuteční od 7. do 21. září. Letošní festival nabídne Dvořákovu duchovní hudbu, oslavu stého výročí Československé republiky, poctu Leonardu Bernsteinovi i cyklus komorních koncertů. Představí se na něm klavírní virtuózové, světové orchestry a známí sólisté. V pozici kurátorky komorní řady se poprvé představí žena, izraelská klarinetistka Sharon Kam. Více jsme informovali zde.

Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu se v pondělí 26. března ve Dvořákově síni Rudolfina poprvé představil Alexander Liebreich, který od sezony 2018/2019 rozhlasové symfoniky povede jako šéfdirigent. Program nastudovaný německým dirigentem přinesl spojení hudby Alexandra Zemlinského (Šest písní na texty Maurice Maeterlincka v podání mezzosopranistky Stefanie Irányi) a Leoše Janáčka (suita z opery Její pastorkyňa), ve druhé polovině koncertu pak symfonickou báseň Smrt a vykoupení mladého Richarda Strausse a Rumunský koncert maďarského klasika druhé poloviny dvacátého století Györge Ligetiho. Z koncertu jsme přinesli recenzi zde.

Poprvé s Alexandrem Liebreichem – Stefanie Irányi, Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Praha 26. března 2018 (zdroj SOČR / foto Petr Horník)

Nastudování Händelova Mesiáše v podání souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 mohli vyslechnout posluchači ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 27. března. Kvarteto sólistů bylo obsazeno mezinárodně: sopranistka Giulia Semenzato (soprán), Benno Schachtner (alt), Krystian Adam (tenor) a Krešimir Stražanac (bas). Soubor s nastudováním zavítá ještě v rámci svého koncertního cyklu Praha – Drážďany na Velikonoční pondělí 2. dubna do kostela sv. Anny v Drážďanech a v úterý 3. dubna jej znovu provede v Rudolfinu. Hodnocení pražského provedení z 27. března najdete zde.

K dalšímu večeru ze svého cyklu Procházky uměním, který proběhl v úterý 27. března, si violistka Jitka Hosprová přizvala kytaristu Lubomíra Brabce a akoredeonistu Ladislava Horáka. Dramaturgie koncertu, který nesl název Smutné království aneb Hudba lidu, zahrnovala komorní díla Ástora Piazzoly, Julese Masseneta, Heitora Villa-Lobose, Eduarda Douši a Václava Trojana.

Ladislav Horák (zdroj ladislavhorak.cz)

Multižánrový Epoque Quartet, který letos slaví devatenáct let od svého založení, se představil publiku v Atriu na Žižkově v úterý 27. března. Pestrý program Jarního koncertu tvořila mimo jiné díla Luboše Fišera a Luboše Sluky, ale i Mateusze Smoczyńského či Chicka Corey.

Pražská konzervatoř pořádala v úterý 27. března v Koncertním sále konzervatoře autorský večer z orchestrálních skladeb Pavla Trojana, ředitele školy. V první části večera přednesla Marie Hasoňová Trojanův Koncert pro housle a orchestr č. 2. Koncert otevřela symfonická předehra Via Carolina. Ve druhé části koncertu zazněly nejprve čtyři árie a duety z opery Pastýřská pohádka v podání tenoristy Dušana Růžičky a sopranistky Anny Trojanové. Představil se i studentský sbor Punkt. Orchestr Praga Sinfonetta, jehož uměleckou vedoucí je Miriam Němcová, dirigoval Pavel Trojan jr.

Dušan Růžička (zdroj archiv umělce)

Dětský romský sbor Čhavorenge v úterý 27. března v pražském Švandově divadle představil CD, které je výsledkem jeho spolupráce s hudebníky z České filharmonie. Kmotrami nahrávky s názvem Hej Romale byly režisérka Alice Nellis a herečka Martha Issová. Album vzešlo ze společného projektu filharmonie a zpěvačky Idy Kelarové na podporu romských dětí z českých a slovenských osad, ghett a sociálně vyloučených lokalit. Na první studiové nahrávce Čhavorenge řídí Českou filharmonii dirigent Marko Ivanović. Více o CD se dočtete zde.

Pražští symfonikové společně s Pražským filharmonickým sborem uvedli ve Smetanově síni Obecního domu již tradičně ve středu 28. března oratorium Stabat mater Antonína Dvořáka. Tentokrát jej se čtveřicí sólistů (Alžběta Poláčková, Ester Pavlů, Peter Berger, Martin Gurbal’) nastudoval dirigent Tomáš Brauner. Recenzi jsme zveřejnili zde.

A. Dvořák: Stabat mater – Praha 28. 3. 2018 (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Možná nová verze české národní hymny zazněla ve středu 28. března v budově Českého rozhlasu i v jeho vysílání. Podle záměru jejích iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve. Autorem nových variant je hudební skladatel Miloš Bok. Iniciátorem nových variant hymny je Český olympijský výbor. Čtyři verze hymny nahrál loni v prosinci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, ve zpívaných variantách vystupují Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem. Více jsme informovali zde.

Ve Dvoraně pražského Rudolfina byla ve středu 28. března zahájena výstava připomínající šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka, který zemřel loni 31. května. Pět sezon (nejen) s Českou filharmonií si zájemci mohou prohlédnout do 30. června. Ve fotografiích a citátech zachycuje výstava nejdůležitější události pětiletého působení Bělohlávka na postu šéfdirigenta a hudebního ředitele České filharmonie. Více o výstavě se dočtete zde.

Poslední rozloučení s Jiřím Bělohlávkem – 7. 6. 2017 Rudolfinum (zdroj ČF / foto © Petra Hajská)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat