Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 9. do 15. dubna 2018 258

Zahraničí
Slovenské národní divadlo uvede v pátek 13. dubna na prknech své historické budovy premiéru operety Polská krev od Oskara Nedbala, který stál přímo u počátků operního souboru slovenské první scény jako její ředitel. Pod taktovkou Mariána Vacha, který se na scéně Opery Slovenského národního divadla představí poprvé s vlastním hudebním nastudováním, a v režii Mariána Chudovského budou v inscenaci účinkovat přední sólisté i hosté slovenské první scény.

Ostravská banda přijala pozvání festivalu Bridges (Mosty) pořádaného prestižním koncertním domem Wiener Konzerthaus. V sobotu 14. dubna se tak zařadí mezi účinkující druhého bienále festivalu, který se zaměřuje hlavně na soudobou hudbu rakouského původu. Přispěje tak k hudební debatě o česko-rakouské spolupráci. Program koncertu Ostravské bandy je koncipován jako přehlídka spolupráce české a rakouské současné hudební scény: kromě významných rakouských skladatelů, jakými jsou Bernhard Lang, Kurt Schwertsik a Klaus Lang, jsou na programu dvě skladby Petra Kotíka, který bude také koncert dirigovat.

Ostravská banda – Ostravské dny 28. 8. 2017 (zdroj Ostravské dny / foto Martin Popelář)

 

Praha
Na dalším koncertu z řady Barokních podvečerů, které pořádá soubor Collegium Marianum, se v úterý 10. dubna v klášteře sv. Anežky České představí vokální ansámbl Capella Mariana. Program nesoucí název Quinta essentia, který soubor nastudoval pod vedením svého uměleckého vedoucího Vojtěcha Semeráda, zahrnuje díla franko-vlámské polyfonie.

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách pořádá ve středu 11. dubna Výroční koncert, který i letos proběhne v Koncertním sále Pražské konzervatoře. První polovina koncertu je věnována hudbě soudobé. Nejprve zazní dílo studentky skladby ze třídy Eduarda Douši Kateřiny Pincové Aedes musicologicae. Nastudování vzniklo ve spolupráci se se souborem Prague Conservatory Modern za vedení Pavla Trojana juniora. Následovat bude skladba renomovaného českého autora tvořícího ve Francii Kryštofa Mařatky Praharphona Sextet – hudba staré a nové Prahy pro harfu, smyčcové kvarteto a bicí z roku 2009. Druhá část koncertu bude záměrně v dramaturgickém kontrastu vyhrazena Baroknímu orchestru školy pod vedením Jakuba Kydlíčka, v jehož podání zazní program Geographia Musicalis, tedy hudba jednotlivých národních stylů vrcholného baroka.

Barokní orchestr Pražské konzervatoře (zdroj Bach for All)

Houslista Ivan Ženatý přijede do Prahy, aby ve středu 11. a ve čtvrtek 12. dubna ve Smetanově síni Obecního domu zahrál se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Brahmsův Houslový koncert D dur pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena. Celý program koncertu bude věnován Johannesi Brahmsovi, večer uvede jeho Tragická předehra a ve druhé polovině uslyší posluchači přelomové dílo devatenáctého století – Brahmsovu První symfonii. Z koncertu přineseme recenzi.

Tři dubnové večery s Jakubem Hrůšou (počínaje středou 11. dubna) věnuje Česká filharmonie Karlu Ančerlovi, který se narodil před sto deseti lety, 11. dubna 1908. Šéfdirigentem České filharmonie byl od října 1950 až do roku 1969, kdy na protest proti okupaci Československa odešel do Kanady. Dramaturgie koncertů, které proběhnou ve Dvořákově síni Rudolfina, zahrnuje svitu z opery Háry János Zoltána Kodályho, Koncert pro klavír a orchestr č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena (se sólistou Behzodem Abduraimovem) a svitu z opery Vojna a mír Sergeje Prokofjeva.

Behzod Abduraimov (foto © Benjamin Ealovega/Decca)

Ve čtvrtek 12. dubna se Opera Národního divadla provedením Rekviem Giuseppe Verdiho připojí k podporovatelům stavby nových varhan ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Na provedení Rekviem v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha se vedle Sboru a Orchestru Národního divadla s hudebním ředitelem Jaroslavem Kyzlinkem budou podílet jako sólisté sopranistka Veronika Dzhioeva, mezzosopranistka Monika Fabiánová, tenorista Sung Kyu Park a basista Jiří Sulženko. Koncert zhodnotíme na našem portálu.

Výjimečný zážitek nejen pro děti slibuje promítání úspěšného animovaného filmu z dílny BBC podle Příběhů lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Britský filmař Geoff Dunbar, který spolupracoval mimo jiné s legendárním Paulem McCartneyem, převedl nevšední operu o lásce, přírodě, zvířatech a lidech na filmové plátno s humorem, poetikou i hlubokým chápáním geniální hudby hukvaldského rodáka. Promítání hodinového filmu ve Fóru Karlín v sobotu 14. dubna doprovodí živě hraná hudba v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu vedeného francouzským dirigentem Laurentem Pillotem. Připravujeme recenzi.

Forum Karlín Praha (zdroj forumkarlin.cz)

 

Regiony
Vlachovo kvarteto Praha přijíždí na Pardubické hudební jaro se zajímavým programem, v němž konfrontuje osvědčené klenoty světového repertoáru – Janáčkův První smyčcový kvartet „Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty“ a Dvořákův Dvanáctý smyčcový kvartet „Americký“ – s premiérou nového díla. Jeho autorem je violista souboru, skladatel, aranžér a dirigent Jiří Kabát. Vlachovo kvarteto se na festivalu představí ve čtvrtek 12. dubna v Rytířském sále Pardubického zámku.

Druhý projekt z výroční koncertní řady Slovensko v Brně, který pořádá ansámbl Opera Diversa, přinese ve čtvrtek 12. dubna v brněnském konventu Milosrdných bratří přehlídku slovenských a Slovenskem inspirovaných skladeb pro komorní orchestr včetně české premiéry díla Petera Zagara V kruhu. V Kaprálových Uspávankách na slovenské lidové texty a Bartókových Vesnických scénách se představí mezzosopranistka Jarmila Balážová. Partu sólových houslí ve skladbách Ilji Zeljenky a Alexandra Moyzesa se ujme Milan Paľa. Vůbec poprvé s Ensemble Opera Diversa, který bude řídit Gabriela Tardonová, vystoupí také klavíristka Katarína Paľová, a to ve zmíněných Bartókových písních a v Concerto mosso Jevgenije Iršaie.

Ensemble Opera Diversa, Gabriela Tardonová (dirigentka) – Reduta Brno 2017 (foto Ensemble Opera Diversa/Vít Kobza)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat