Chtěl bych uklidnit situaci. Moravská filharmonie má nového ředitele

Moravskou filharmonii Olomouc vede od začátku letošního roku nový ředitel, manažer a tubista Jonáš Harman. Nahradil dlouholetého ředitele Vladislava Kvapila, který loni na konci května oznámil rezignaci pod tlakem nespokojených odborářů (informovali jsme zde). Jednatřicetiletý absolvent dvou vysokých hudebních škol vzešel jako jednoznačný vítěz z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo sedm lidí. Jeho prvním krokem v nové pozici je stabilizovat rozjitřené vztahy ve filharmonii.

Jonáš Harman (zdroj YouTube)

„V první fázi bych chtěl uklidnit situaci a chtěl bych hlavně usilovat o to, aby vztahy na pracovišti byly více pohodové. Věřím tomu, že se to poté projeví i v umělecké sféře,“ řekl dnes Jonáš Harman. Dalším zásadním úkolem pro něj bude hledání šéfdirigenta. Dosavadní šéfdirigent Petr Vronský již dopředu avizoval, že současná sezona bude jeho poslední.

Podle Jonáše Harmana nečekají filharmonii v nejbližší době zásadní personální změny, plánuje však změnu pracovních náplní ve vedení instituce. „Chci klást větší důraz na PR a propagaci Moravské filharmonie. Vzniknou tady pozice s touto pracovní náplní. Věřím, že se na nich v maximální možné míře uplatní současní zaměstnanci. Chybí tady podle mne také pozice dramaturga. Dosavadní model byl takový, že ji z části vykonával ředitel Kvapil. Funguje to tak i u jiných filharmonií. Já ale půjdu druhou cestou, a to že tady bude profesionální dramaturg,“ doplnil nový ředitel filharmonie.

Po programové stránce změny neplánuje s ohledem na to, že sezona je již v běhu. Příští sezonu však hodlá Jonáš Harman inovovat i za pomoci návrhů nového dramaturga, zohlednit chce především sté výročí vzniku Československa.

Odvolání ředitele Vladislava Kvapila, který vedl filharmonii čtyřiadvacet let, požadovali odboráři a někteří členové uměleckého souboru. Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení Moravské filharmonie Olomouc odboráři vytýkali nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Odboráři tvrdili, že Vladislav Kvapil neřídil Moravskou filharmonii Olomouc s péčí řádného hospodáře. Situace začala gradovat v květnu, když nespokojení zaměstnanci hrozili protestem na koncertě k svátku města. Vladislav Kvapil kritiku odborářů už dříve odmítl. Nakonec se však rozhodl rezignovat, svůj krok tehdy nechtěl komentovat.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj mfo.cz)

Moravská filharmonie Olomouc je příspěvkovou organizací města. Vedení radnice Kvapilovi loni poslalo vytýkací dopis za chyby, na něž upozornili auditoři při mimořádné kontrole. Z kontroly například vyplynulo, že ředitel bez souhlasu města podniká ve stejném oboru jako Moravská filharmonie Olomouc, přičemž nahrával v jejím sále, aniž zaplatil za jeho pronájem. Auditoři upozornili i na vyšší náhrady za použití soukromého auta ke služebním účelům, než připouštěla vyhláška.

Počátky vzniku Moravské filharmonie Olomouc spadají do konce devatenáctého století, kdy v Olomouci vznikl hudebně-pěvecký spolek Žerotín, který udržoval čilé umělecké kontakty s Antonínem Dvořákem. První koncertní sezonu odehrála Moravská filharmonie v letech 1945 až 1946.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na