Týden s hudbou (25)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Praha
Už minulou neděli 13. října začal festival Kytara napříč žánry. Zahájil ho hudebník americko-italského původu Peppino D’Agostino v doprovodu Stanislava Barka a Jana Žambocha v pražském Dejvickém divadle. Již 16. ročník festivalu potrvá do 1. prosince, k jeho nejatraktivnějším akcím patří koncerty kytaristy Laurence Jubera, bývalého spoluhráče Paula McCartneyho, nebo hvězdy španělského flamenca Tomatita. K letošním novinkám patří večer věnovaný filmové produkci. Film Děti flamenka, který pojednává o dvou dětských hvězdách tohoto žánru ze Španělska, natočila česká režisérka Kateřina Hager. Dokument mohou zájemci zhlédnout 20. října v Městské knihovně. Po uvedení filmu za doprovodu kytaristy Morenita de Triany a cajonisty Michala Caba vystoupí španělská tanečnice Virginia Delgadová. V pondělí zahájil svou dvacátou první sezonu Český národní symfonický orchestr premiérou skladby Poslední vlak do zítřka (Last Train to Tomorrow), která vznikla na motivy takzvaných Wintonových dětí. V Obecním domě dirigoval hudebně dramatickou skladbu pro orchestr, dětský sbor a herce Dětské opery Praha její autor Američan Carl Davis. Ve druhé části večera zazněly symfonické básně Vltava, Z českých luhů a hájů a Šárka z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Davis, jenž hostuje u Českého národního symfonického orchestru pravidelně, věnoval dílo Nicholasi Wintonovi. Ten za druhé světové války převezl přes 600 židovských dětí z Československa do Británie, aby je zachránil před transporty do koncentračních táborů. V tomto týdnu vystoupil Český národní symfonický orchestr také na dalším mimořádném koncertu, v Paláci Žofín při předávání cen festivalu Zlatá Praha.

Také v pondělí se v holešovické La Fabrice uskutečnilo jediné představení celovečerní melodramatické frašky Čtyřnohá vrána Kryštofa Mařatky, které provedl orchestr Berg. Mařatka, jehož dědečkem byl známý sochař Josef Mařatka, dlouhodobě žije v Paříži. Uznávaný skladatel soudobé hudby zpracoval absurdní texty Daniila Charmse, stalinistickým režimem pronásledovaného ruského spisovatele. Charms byl několikrát vězněn, zemřel v třiceti šesti letech v únoru 1942 na psychiatrickém oddělení leningradské věznice. Texty zhudebnili Jan Vondráček a Vasil Fridrich. V představení hudebníci kromě tradičních nástrojů využili i dětské hračky, zvonky na kolo, papírové pytlíky, vábničky a další kreativní předměty.

V úterý vstoupil na český a slovenský trh nový portál nazvaný Fair Price Music. Prodává hudbu a kapelám nabízí i crowdfunding. Hudba by se tak měla dostat snadněji k posluchačům, protože se prodává přímo bez dalších prostředníků. S minimálními poplatky nabízí platforma také fanouškovský crowdfunding, má ambice expandovat do zahraničí.

V úterý večer byl v Experimentálním prostoru Roxy-NoD v Praze zahájen koncertní cyklus Krása dneška, který pořádá těleso PKF – Prague Philharmonia. Zazněla soudobá hudba Alexandra Mosolova, Nikoly Roslavece nebo Arthura Vincenta Lourié, která vznikla před nástupem stalinistického teroru v Sovětském svazu a v současnosti patří k pokladům světové hudební klenotnice.

Festival Struny podzimu se o víkendu otevřel dětem. Čekaly na ně koncerty, divadelní představení, filmové projekce, hudební a výtvarné dílny. Pražské divadlo Minor ovládl program nazvaný Kouzlo objevování, jehož součástí byly kapely Tata Bojs, Vltava a Už jsme doma, bubenická show studentů Pražské konzervatoře, hudebně-loutkové představení Loutkando Grande Ensemblu Inégal a Pražský filharmonický sbor s projektem Proč bychom se netěšili. Pražské jaro zveřejnilo program nového Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného. První ročník se uskuteční od 24. do 30. listopadu v pražském Rudolfinu. V rámci čtyř koncertů se představí výrazné osobnosti tří generací pianistů – Emanuel Ax, Dénes Várjon, Lukáš Vondráček a Lise de la Salle. Zahajovací koncert tak bude patřit Axovi. V programu zazní Beethovenova Sonáta pro klavír č. 2 a slavná Sonáta c moll, op. 13, která je publiku známá též s přívlastkem „Patetická“. V druhé polovině programu se diváci mohou těšit na klavírní skvosty Johannese Brahmse – Čtyři klavírní kusy, op. 119 a Variace a fuga B dur na Händelovo téma, op. 24. Mezinárodní festival Zlatá Praha s taneční a hudební tematikou vyhlásil ty nejlepší z téměř devadesáti snímků, soutěžili s nimi tvůrci z dvaceti zemí. Hlavní cenu vyhrál rakouský dokumentární film Cesta životem vyprávějící o životě a díle dirigenta Georga Soltiho. Cenu diváků si odnesl snímek České televize Daria Klimentová – Život v tanci o slavné české primabaleríně, pod kterým je podepsán režisér a kameraman Martin Kubala. V kategorii Performing arts, tedy hudebních a tanečních pořadů, mezi nimiž jsou i záznamy koncertů, cenu získal snímek Jezero. Mezi dokumenty o hudbě a tanci dostal cenu Český křišťál britský film Bach – vášnivý život. Dirigent Sir John Eliot Gardiner v něm boří mýtus zažitého portrétu Bacha jako nabručeného starého strýce v paruce a společenském kabátě, přestože jeho nejlepší díla vznikla v závěru třetí a počátku čtvrté dekády jeho života. Německý film Grand opera – Verdi obdržel Cenu České televize a zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin dostal německý snímek Mezi: Isang Yun v Severní a Jižní Koreji, který pojednává o korejském avantgardním skladateli Isang Yunovi, jehož nejhlubším přáním bylo znovusjednocení jeho vlasti pomocí hudby jako jediné možné zbraně. Mistrovsky vyprávěný příběh staví podle poroty proti sobě dvě kultury a jejich nárok na Isang Yunovu hudbu.

V doprovodu Pražských symfoniků vystoupila v neděli večer sopranistka Frédérique Friess. Ve Smetanově síni Obecního domu zazněla suita č. 1 Arlézanka a suita č. 1 z opery Carmen Georgie Bizeta a tři písně na verše Tristana Klingsora Maurice Ravela. Orchestr řídil Robert Jindra.

Regiony
Plzeňská filharmonie oznámila tento týden rozšíření své koncertní nabídky pro abonenty. Ke dvěma tradičním řadám přidala ještě řadu koncertů nabízející spojení symfoniků s jinými žánry a řadu cílenou na dětské posluchače. Těleso pod vedením nového šéfdirigenta Tomáše Braunera dohromady nabídne ve čtyřech řadách devatenáct koncertů. Připravuje i další projekty včetně netradičního zapojení filharmoniků do města, jeho kultury a života. Do Plzně s filharmoniky přijede zahrát klavírista Jeremy Menuhin, violoncellista Gautier Capuçon či klavíristka Edna Sternová.

Fujaristé se budou scházet v Litoměřicích pravidelně, oznámili v tomto týdnu pořadatelé letošního setkání. Letošní první ročník měl spíše komorní charakter, zakončil ho minulou sobotu společný koncert v jezuitském kostele. Fujara je obdobou gotické basové trojdírkové píšťaly, která byla velmi známá a v Evropě hojně rozšířená ve 12. až 13. století. Ladění je závislé na délce a průměru vrtání nástroje. Čím je delší, tím hlubší má tón. Fujara se na salaších využívala i jako signální nástroj, obranná zbraň nebo jako opora při chůzi. Pochází z hor severně od Banské Bystrice. Od roku 2005 je zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva jako jediný zástupce Slovenska.Město Jablonec nad Nisou oznámilo, že se příští rok připojí k Roku české hudby, který vyhlašuje ministerstvo kultury. Ve spolupráci s místní základní uměleckou školou, městským divadlem a Eurocentrem chce připravit sérií malých koncertů. Zatím je na projekt vyčleněno dvě stě tisíc korun.

Přední evropský výrobce pian a klavírů Petrof Hradec Králové oznámil, že v listopadu otevře veřejnosti firemní muzeum. Má připomenout i současnost firmy. K vidění bude kolem dvaceti nástrojů včetně nejstarších modelů pian, klavírů a dalších rarit ze své produkce. Muzeum podnik zřídil u příležitosti sto padesáti let od založení Antonínem Petrofem v roce 2014. Bude se využívat i k dalším kulturním akcím. Jako první si v úterý muzeum prohlédl někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při své návštěvě Hradce Králové.

V pátek začal v Přerově třídenní mezinárodní jazzový festival. Hudební přehlídky s dlouholetou tradicí se i letos v sále Městského domu zúčastní hudebníci zvučných jmen. Mezi nimi bude Trio Jeffa Hamiltona, kapela Bustera Williamse či německý jazzman Till Brönner, který se postaral o první programový večer. Letošní ročník Československého jazzového festivalu ozdobí korunní princ funku, saxofonista Maceo Parker a jeho kapela. Jazzová přehlídka se letos koná ve městě potřicáté.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat