Týden s hudbou

Co přinese tento týden? Výběr aktualit klasické hudby, opery a tance od 29. 10. do 3 11. 2018.
Simona Šaturová (zdroj DP / foto © Petra Hajská)

Česká hudba v zahraničí
Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem je v těchto dnech na zájezdu v USA. Čekají je města Washington (29.10), East Lansing (30.10.) a Ann Arbor (1.11), kde zahrají díla A. Dvořáka, Čajkovského či L. Fišera.

Praha

V Rudolfinu zazní 29. října 2018 v 19.30 hodin koncert Symfonického orchestru českého rozhlasu. Veřejnou generální zkoušku je možno slyšet téhož dne 9.30 hodin. Ve znamení dvojitého výročí se ponese slavnostní večer rozhlasových symfoniků a jejich bývalého šéfdirigenta Ondreje Lenárda. Den po osmadvacátém říjnu, kdy si připomeneme 100 let od založení samostatného Československa, vystoupí s programem spojujícím hudbu obou zemí. Večer symbolicky zahájí symfonická báseň Vítězslava Nováka V Tatrách. V podání Simony Šaturové zazní písňový cyklus Ad astra patrně nejvýznamnějšího slovenského skladatele minulého století Eugena Suchoně, od jehož narození letos uplynulo 110 let. Program zakončí smuteční symfonie Asrael, kterou Josef Suk koncipoval jako tryznu za svého učitele a tchána Antonína Dvořáka. Během práce si však anděl smrti, po němž je dílo nazvané, vzal k sobě i Dvořákovu dceru, Sukovu manželku Otilii.

Zlatá abonentka “L” Pražské komorní filharmonie otevře dveře Lobkovického paláce v úterý 30. října na koncert hobojistů Jeana-Louise Capezzaliho a Jana Součka s PKF pod vedením Jana Fišera. Zazní díla A. Vivaldiho, W. A. Mozarta a F. Schuberta.

Musica Florea (zdroj Musica Florea / foto Petra Hajská)

Musica Florea pokračuje pod vedením Marka Štryncla v objevování historicky poučené interpretace hudby 19. století, zejména pak děl Antonína Dvořáka. Letos přichází s jeho Symfonií č. 4 a  předehrou Můj domov, op. 62. Jedná se o scénickou hudbu ke hře Františka Ferdinanda Šamberka Josef Kajetán Tyl, tematicky odvozenou od písně Kde domov můj Františka Škroupa. Koncert se koná 31. října v kostele sv. Šimona a Judy.

Dne 3. listopadu bude uvedena ve Smetanově síni Obecního domu světová premiéra díla Daniela Doury Sinfonia Argentina se Severočeskou filharmonií Teplice a Českým filharmonickým sborem Brno (sbormistr Petr Fiala) pod taktovkou Roberta Montenegra. Vedle premiéry díla argentinského skladatele zazní Dvořákův Houslový koncert a moll v podání Pavel Šporcl.

Christian  Leitherer

Brno

Zažít, jak se v Brně vyhlašovala republika, můžeme 29. října 2018. Brno se totiž kvůli zmatkům a špatnému spojení dozvěděli o vyhlášení samostatného státu až den poté, konkrétně pod balkonem Besedního domu. Filharmonie Brno pořádá ve spolupráci s Divadlem Husa na provázku vzpomínkovou akci na tuto událost. Od 17.00 budou pořádány divadelní prohlídky Besedního domu, které začínají v 17.00, 17.15, 17.30, 17.45, 18.00 a 18.15. Každá z nich je maximálně pro 40 osob.

Dne 30. října bude Dům umění města Brna svědkem slavnostního otevření Vašulkovy kuchyně: plnohodnotně vybaveného prostoru zasvěceného experimentálnímu výzkumu elektronických médií. Projekt se koná v rámci podzimního cyklu Expozice nové hudby 2018.

Filharmonie Brno s Českým Filharmonickým sborem též uvede 1. a 2. listopadu 2018 v Pavilonu Stadion tři velké kompozice 20. století: Sinfonii da requiem (1940), Brittenovu nejrozsáhlejší orchestrální skladbu, která reaguje na válečné události, Žalmovou symfonii Igora Stravinského zkomponovanou „ve stavu náboženského a hudebního vytržení“ v neoklasicistním období autora pro netradiční orchestrální obsazení při příležitosti 50. výročí založení Bostonského symfonického orchestru a Bernsteinova Třetí symfonie „Kaddish“ věnovaná památce J. F. Kennedyho a názvem odkazující k židovské modlitbě požehnání a chvály.

Dne 30. října v rámci Bachova varhanního podzimu přinese německý klarinetista a saxofonista Christian  Leitherer poprvé svůj historický saxofon LADYFACE do Brna. Příznivci kultivovaných dobrodružství přijdou na své filmovou hudbou, netradičním pohledem na Bacha a hloubkou hudby Šostakoviče. Leitherera doprovodí v brněnském Červeném kostele na varhany Barbara Maria Willi.

Ostrava

V rámci Polských dní v Ostravě a v rámci Evropského roku kulturního dědictví ve dnech 28. 10. – 11. 11. 2018 se koná první koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s mladými interprety: Zuzana Meierová na lesní roh, Andrzej Molin na klavír a Roksana Kwaśnikowska na housle. Diriguje Joseph Bastian. Zazní Mozartův Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2 Es dur K 417, Kalabisův Koncert pro klavír a orchestr č. 1 op. 12, Koncert pro housle a orchestr A dur op. 8 Mieczysława Karłowicze a Don Juan, symfonická báseň op. 20 TrV 156 Richarda Strausse. Koncert se uskuteční v Domě kultury města Ostravy 1. listopadu od 18.00 hodin.

Luisa Albrechtová (zdroj atelierdouble-you.cz)Zlín

Dne 1. listopadu 2018 bude Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín realizovat od 19.00 hodin ve zlínském Kongresovém centru koncertní výběr z opery Rusalka Antonína Dvořáka. Rusalku ztvární Luisa Albrechtová a roli Vodníka Adam Leftwich. S pěveckými sbory Brusinky/Brussings (sbormistr Radim Dvořák) a Komorním sborem En Arché (sbormistr Vojtěch Jouza) vystoupí i taneční soubor Pop Balet. Vše pod taktovkou dirigenta Radima Dvořáka.

Plzeň

V Plzni probíhá komorní festival Plzeňský podzim, který pořádá hobojista České filharmonie Vojtěch Jouza. Česko-Slovenský recitál zazní 29. října v plzeňském Domě hudby. České a slovenské písně vycházející z folklóru přednese Roman Janál a klavírista Karel Košárek.

V rámci téhož festivalu budou v kostele sv. Jana Nepomuckého 2. listopadu v 19.30 provedeny Studie pro smyčcový orchestr Pavla Haase a Mozartovo Requiem v programu In memoriam.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]