Týden s hudbou
Zahraničí
PKF – Prague filharmonia se bude účastnit Operního festivalu v ománském Muscatu ve dnech 20., 21. a 22. prosince 2018. Účinkovat budou dvojnásobní držitelé zlaté olympijské medaile v krasobruslení, Meryl Davis a Charlie White ve velkolepé show, kdy se Královská opera v Muscatu promění v jednu velkou ledovou plochu. Zazní slavné operní árie s předním světovým barytonistou Markusem Werbou.
Praha
Ke svému druhému koncertu v sezoně (Rudolfinum, 17. prosince 2018 v 19.30 hodin) přizval nový šéfdirigent a umělecký ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Alexander Liebreich skvělou rusko-německou houslistku Alinu Pogostkinu. Umělkyně spolupracující s dirigenty, jakými jsou např. Paavo Järvi, Gustavo Dudamel nebo Robin Ticciati, zahraje jeden z pilířů houslového repertoáru – Koncert e moll Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Večer zahájí předehra k opeře Lazebník sevillský Gioacchina Rossiniho, jehož hudbu Liebreich natočil na velmi oceňované CD pro SONY Classical. Večer zakončí Dvořáková méně uváděná, ale nesporně též krásná Šestá symfonie, dříve označovaná jako „První“, protože byla první autorovou symfonií vydanou u berlínského nakladatelství Simrock.
Hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša řídí ve dnech 19., 20. a 21. prosince předvánoční program, jehož součástí je mimo jiné světová premiéra skladby Vzkříšení světla a naděje Jiřího Gemrota. První houslový koncert Bohuslava Martinů provede německý virtuos Frank Peter Zimmermann. Koncert se koná v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede vánoční program v Obecním domě 19. a 20. prosince pod taktovkou Pietariho Inkinena. Při té příležitosti se po dvou letech se k FOK vrací koncertní mistr Berlínských filharmoniků, japonský virtuóz Daishin Kashimoto. A vítáme jej rádi, neboť pro křehkou krásu Saint-Saënsova třetího houslového koncertu je ideálním interpretem. Koncert je znám nejen díky své noblesní střední větě, ale také pro slavnostní chorál ve větě třetí. A nebude to v čase adventním chorál jediný. Velebný opus Ladislava Vycpálka obsahuje chorály hned dva – Jezu Kriste, ščedrý kněže a Buoh všemohúcí. Dílo si odbylo svou premiéru právě ve Smetanově síni, a to v těžkém roce 1952, kdy zvolání Vzhůru srdce zářilo temnotou. Avšak pomáhá i dnes, abychom se skrze každodenní strasti šťastně dočkali Jeho příchodu.
Poslední letošní koncert Českého národního symfonického orchestru složí poctu jazzové hudbě ze světové filmové klasiky od bondovky Casino Royale až po Disneyho Sněhurku. Koncert Jazz on Screen rozezní Smetanovu síň Obecního domu v Praze v pátek 21. prosince v 19:30.
V sobotu a neději 22. a 23. prosince se můžeme těšit na vánoční program, sestavený specialistou na barokní interpretaci, německým houslistou a dirigentem Reinhardem Goebelem. Účinkují Barbara Maria Willi, Simona Šaturová a Komorní orchestr České filharmonie. Na programu budou skladby Johanna Joachima Quantze, Johanna Sebastiana Bacha, Antona Filse či Johanna Davida Heinichena.
Brno
V pátek 21. prosince se v Besedním domě uskuteční koncert v rámci 7. koncertní sezony cyklu barokní a klasicistní hudby ve stylové interpretaci na dobové nástroje orchestru Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka, Bacha na Mozarta. Vedle slavní Rybovy Vánoční mše „Hej, mistře!“ zazní Klarinetový koncert A dur KV 622 Wolfganga Amadea Mozarta. Sólového partu na klasicistní klarinet se ujme Ludmila Peterková.
Rybovu Vánoční mši budeme mít možnost uslyšet spolu s pastorelami českých mistrů 18. a 19. století ještě 23. prosince (19:30) na dvou benefičních koncertech v Besedním domě, tentokráte v interpretaci Českého filharmonického sboru Brno a souboru Czech Virtuosi, pod uměleckým vedením Karla Procházky. Diriguje umělecký ředitel a hlavní sbormistr Petr Fiala.
Ostrava
Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava 18. prosince (Dům kultury města Ostravy od 19.00 hodin) tentokrát zahájí Moravská mše vánoční barokního hudebního skladatele Josefa Schreiera. Lze ji považovat za předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“, která na vánočním koncertě Janáčkovy filharmonie prostě nemůže chybět. Pastýřská mše s ryze moravskou melodikou, vychází z valašského lidového prostředí a patří k nejvýznamnějším dílům kantorské hudby na Moravě v 18. století. Missa Pastoralis in C boemica také uváděná jako mše Čuj, Miko, čuj! je v podstatě sledem pastorel, drobných scének s pastýřskými náměty. Čerpá po stránce melodické i textové z valašského lidového prostředí. Je plná veselí, jasu a radosti z narození Páně. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]