Týden s hudbou

Jaký bude nový hudební program příštího týdne od 15. do 21. dubna 2019? Dozvíte se, jaké koncerty chystá Pražský filharmonický sbor, Český filharmonický sbor Brno, Český spolek pro komorní hudbu, Filharmonie Hradec Králové, Pavel Haas Quartet, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Harmonia Praga, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Severočeská filharmonie Teplice. Představíme vám premiéru Národního divadla v Praze, koncerty z Rudolfina nebo program festivalů Svátky hudby v Praze, Velikonoční festival duchovní hudby a Pardubické hudební jaro. A v hudebním výčtu tohoto týdne jsme samozřejmě nezapomněli ani na novinky z rádia Classic Praha.

Manfred Honeck (foto © Petra Hajská)

Zahraničí
Pražský filharmonický sbor pokračuje ve svém turné po Izraeli. V úterý 16. dubna 2019 (19:30 hodin) je tak čeká publikum v Haifě a ve středu 17. dubna je očekávají posluchači v Tel Avivu. Společně s Izraelskou filharmonií uvede sbor Německé requiem Johannese Brahmse pod taktovkou Manfreda Honecka.

Jak už jsme informovali v minulém Týdnu s hudbou, Český filharmonický sbor Brno v německé Bochumi provedl koncertně od 8. do 15. dubna 2019 Wagnerova Parsifala a přidal 3 samostatné sborové koncerty a capella. Dnes má tedy německé publikum poslední možnost koncert navštívit.

Graindelavoix a Björn Schmelzer (zdroj Filharmonie Brno/foto Petr Francán)

Praha
Český spolek pro komorní hudbu připravil na pondělí 15. dubna 2019 (19:30 hodin) do Dvořákovy síně Rudolfina koncert složený z děl Vivaldiho, Hurníka, Rychlíka, Bacha, Fasche, Klusáka, Krejčího, Corey či Sluky. Jejich skladby provede Jiří Stivín (který prostřídá postupně flétnu, Panovu flétnu a zobcovou flétnu) a Collegium Quodlibet.

V úterý 16. dubna 2019 (19:30 hodin) v kostele sv. Šimona a Judy zazní koncert s názvem Graindelavoix & Gesualdo. Zrno hlasu nebo také jádro hlasu. Tak zní překlad jména souboru Graindelavoix, který zde vystoupí pod uměleckým vedením Björna Schmelzera. Kdo jednou tento belgický soubor uslyší, pochopí bezezbytku. Na rozdíl od konvenčních souborů staré hudby, které se snaží o maximální jednotu společného souzvuku, zpěváci Graindelavoix nalézají velmi osvěžující rovnováhu mezi zněním jednotlivých charakteristicky zabarvených hlasů a vzájemným souzvukem. Jak už je patrné z názvu koncertu, na programu jsou díla Carla Gesualda z Venosy.

Filharmonie Hradec Králové hostuje dne 16. dubna 2019 (19:00 hodin) v Divadle Hybernia na koncertu Dasha Symphony aneb Pop Meets Classic. Účinkují Dagmar „Dasha“ Sobková zpěv, Moondance Orchestra, Filharmonie Hradec Králové a za dirigentský pult se postaví Martin Kumžák. Pražské publikum se může těšit na skladby jako Fields of Gold, Řeka lásky, Empire State of Mind, Modlitba, Get the Party Started a další známé popové písně v aranžích pro kapelu Moondance Orchestra a symfonický orchestr.

Středa 17. dubna 2019 (19:30 hodin) bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit koncertu rezidenčního souboru sezony Českého spolku pro komorní hudbu, Pavel Haas Quartet. Program je sestaven ze Šostakovičových Smyčcových kvartetů číslo 2, 7 a 8.

Národní divadlo v Praze chystá na 17. dubna 2019 premiéru opery Tramvestie Petra Wajsara a Pavla Novotného. Premiéra se uskuteční na Nové scéně Národního divadla ve 20:00 hodin. Opera Tramvestie volně navazuje na stejnojmennou básnickou sbírku Pavla Novotného. Původní texty vycházejí z nahrávek, které byly v letech 2006 až 2016 pořizovány ve voze tramvaje číslo 11 na trase Liberec – Jablonec nad Nisou. Hlasy, které zde promlouvají, reflektují okolí, popisují cestu, rozkrývají osudy spojené s tratí. Neobvyklé hudební dílo, v němž se společně prolne několik těchto hlasů, je inspirováno nejen texty z knihy Tramvestie, ale rovněž stejnojmennou rozhlasovou kompozicí. Režijního zpracování, scény, světelného designu a videa se ujal Marek Bureš. Dirigentem tohoto nastudování je pak Richard Hein.

Jac van Steen (zdroj FOK / foto Petr Dyrc)

Tóny Dvořákovy Stabat Mater zaplní ve dnech 17. a 18. dubna 2019 (19:30 hodin) prostory Smetanovy síně Obecního domu v Praze. Skvělé sólisty, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a sbor povede hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen. Sólových partů se ujmou sopranistka Elizabeth Atherton, altistka Jana Kurucová, tenorista Richard Samek, basista Štefan Kocán a sborově je doplní Kühnův smíšený sbor se sbormistrem Jaroslavem Brychem.

Česká dechová harmonie se představí v Sukově síni Rudolfina stejně jako minulou neděli i ve čtvrtek 18. dubna 2019 (18:00 hodin). Program obsahuje předehru k Mozartově Figarově svatbě KV 492 (úprava Johann Nepomuk Wendt); Kramář-Krommerův Oktet-Partita Es Dur op. 79, Triebenseeho Variace na téma z opery „Oční lékař“ Vojtěcha Jírovce a Mozartovu Serenádu Es Dur KV 375.

Třetí koncert cyklu stylové večery na novoměstské radnici pod názvem Hudba slunné Itálie posluchače čeká 18. dubna 2019 (19:30 hodin). Účinkují Harmonia Praga a jako sólisté se zde představí violoncellista Eduard Šístek, houslista Miroslav Vilímec (což je i umělecký vedoucí souboru) a za dirigentský pult se postaví Štefan Britvík. Program tvoří Corelliho Sonata da chiesa a moll, Boccheriniho Koncert pro violoncello D dur, Paganiniho Cantabile pro housle a smyčcový orchestr a Respighiho Staré zpěvy a tance.

Ve dnech 19. a 21. dubna 2019 (18:00 hodin) v Sukově síni Rudolfina vystoupí Rudolphin Ensemble Prague. Čeká nás program složený z děl skladatelů, jako Mozart, Vivaldi, Bach, Dvořák, Smetana, Brahms, Janáček nebo Bizet.

České filharmonické kvarteto má naplánováno svůj koncert v Sukově síni Rudolfina na sobotu 20. dubna 2019 (18:00 hodin). Program zahrnuje díla Mozarta, Dvořáka, Pucciniho, Smetany, Janáčka, Piazzolly a Elgara.

V sobotu 20. dubna 2019 bude Obecní dům patřit koncertu Severočeské filharmonii Teplice pod dirigentským vedením Jun Kima. Jako sólisté se představí violoncellista Anton Niculescu a flétnistka Minjung Kim. Program je sestaven z Čajkovského Rokokové variace, Mozartova Koncertu pro flétnu č. 2, KV 314 a Dvořákovy Symfonie č. 9 „Z Nového světa“.

Svátky hudby v Praze
Tyto hudební svátky si pro vás připravily koncert pod názvem Poklady nejen filmové hudby. Účinkují houslista Václav Hudeček, sopranistka Barbora Řeřichová a Plzeňská filharmonie pod dirigentským vedením Jana Kučery. Na programu jsou díla Vačkáře, Srnky, Beneše, Hapky, Nováčka, Fišera, Lišky, Dobeše, Ježka, Soukupa, Bažanta, Hály, Maláska a Rychlíka.

Philokalia Ensemble (foto Archaion Kallos)

Brno – Velikonoční festival duchovní hudby
V pondělí 15. dubna 2019 (19:00 hodin) zazní v kostele sv. Josefa v Brně Byzantské pašije. Večer je věnován zpěvům východních liturgií z bohoslužeb takzvaného Velkého týdne (obdoba Svatého týdne). Bezprostředně po sobě v programu zazní původní řecký tradiční nápěv a úprava pro smíšený sbor vycházející z Martinů opery s doplněnými verši žalmu podle řecké liturgické praxe. Účinkují Philokalia pod vedením Mariose Christou společně se sólistkou Aikaterini Asfoura.

Další z koncertů v rámci festivalu je připraven na úterý 16. dubna 2019 (19:00 hodin) opět v kostele sv. Josefa. Vystoupí zde Milan Paľa (housle) v jehož podání si budete moci vyslechnout Emmertovu skladbu Ajhľa, človek!, což je symfonie pro sólové housle. Skladba, která vyznívá jako vroucí modlitba, posluchače během přibližně hodiny a čtvrt svého trvání dovede provést výšinami i propady mysli a v nejlepším možném případě jej uvést do stavu blízkému kontemplaci.

Večer s názvem Jenž jsi na nebesích je připraven na středu 17. dubna 2019 (21:00 hodin) do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Zazní zde Bachovy pašijové chorály nebo díla od Buxtehudeho, Muffata či Vaskse v podání varhaníka Hanse-Ola Ericssona.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie je pak ve čtvrtek 18. dubna 2019 (21:00 hodin) naplánován koncert pod názvem Tvá vůle se staň. Zazní zde Schreierovo Oratorium na Velký pátek. Účinkují Barokní orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Jakuba Kydlíčka, Anna Petrtylová canto (Genius caelestis), Monika Machovičová alt (Milosrdenství/Misericordia), Marek Žihla tenor (Hříšník/Peccator), David Malát bas (Spravedlnost/Iustitia).

Pátek 19. dubna 2019 (21:00 hodin) v kostele Nanebevzetí Panny Marie nabídne koncert s názvem Světlo beze stínu, pramen pokoje. Na programu je připraven Schnittkeho Koncert pro sbor. Účinkují Vox Iuvenalis, Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, Láska opravdivá a Smíšený sbor Kantiléna pod vedením sbormistra Jana Ocetka.

Martin James Bartlett (foto Paul Marc Mitchell)

Ostrava
Takzvaný Šarmantní večer naplánovala Janáčkova filharmonie Ostrava na čtvrtek 18. dubna 2019 (18:00 hodin) do Domu kultury města Ostravy. Za dirigentský pult se postaví Claudio Vandelli a jako sólisté zde vystoupí Lucie Režná (flétna) a Martin James Bartlett (klavír). Program je sestaven z děl Chaminada, Ravela, Martucciho.

Teplice
Velikonoční koncert se chystá ve čtvrtek 18. dubna 2019 (19:00 hodin) v Koncertním sále Domu kultury Teplice. Účinkuje Severočeská filharmonie Teplice, klavírista Jan Vojtek a za dirigentský pult se postaví Petr Vronský.

Česká Lípa
Houslista Matouš Pěruška a violoncellistka Kristina Vocetková vystoupí 16. dubna 2019 (19:00 hodin) v Centru textilního tisku. Na programu je Pleyelovo Duo pro housle a violoncello č. 3, Bodorové Duo pro housle a violoncello „Památce Josefa Vlacha“, Martinů Duo pro housle a violoncello č. 2 a č. 1 a Kukalovo Duo pro housle a violoncello „Present“.

Pardubické hudební jaro
I v tomto týdnu si pro vás připravil festival ten nejlepší koncertní výběr. V pondělí 15. dubna 2019 (18:00 hodin) odehraje v Synagoze v Heřmanově Městci svůj koncert Pavel Haas Quartet. Na programu je Šostakovič a jeho Smyčcové kvartety číslo 2, 7 a 8.

Další z festivalových koncertů má na programu Schützovy Janovy pašije. Ty budou moci posluchači vyslechnout hned dvakrát – v úterý 16. dubna 2019 v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích a ve čtvrtek 18. dubna 2019 Muzeu barokních soch v Chrudimi. Oba dva koncerty začínají vždy v 19:00 hodin. Jako sólisté se zde představí Martin Schicketanz jako Evangelista, sopranistky Stanislava Mihalcová, Kamila Zbořilová, altistky Daniela Čermáková, Kamila Mazalová, basisté Jaromír Nosek, Martin Vacula, varhanista Sebastian Knebel a tenorista Vojtěch Semerád, který je i uměleckým vedoucím souboru Capella Mariana.

Rádio Classic Praha
Třiašedesátiletý klavírista a skladatel Ludovico Einaudi bývá zařazován do proudu hudebního minimalismu po bok takových jmen jako Michael Nyman či Philip Glass. Na začátku své kariéry byl Einaudi věrným členem avantgardy, ale jeho touha po romantismu ho při vedla ke zcela novému, originálnímu stylu: minimalistickému, čistému a hypnoticky krásnému. Za více než dvacet let vydal řadu alb, které se dostaly na vrcholy klasických žebříčků, vyprodává nejprestižnější koncertní sály po celém světě a je známý i jako skladatel filmové hudby, za kterou získal několik ocenění. Ve své hudbě alchymicky spojuje prvky klasiky, ambientní elektroniky, jemného rocku i world music. Svým přístupem posunul hranice žánru a stal se jedním z nejoblíbenějších skladatelů dneška. On sám o své hudbě říká: „Hledám čistotu. Vztahy jednotlivých prvků v dokonalé rovnováze. Jako v japonské zahradě. Leží tam kameny, ale ne proto, že je někdo náhodně položil. Každý má svůj smysl, svůj příběh.“ Novinka týdne na Classic Praha nabídne ukázku z jeho nového CD s názvem Seven Days Walking a podtitulem Day One. Ochutnávka z tohoto CD zazní na Classic Praha v pondělí 15. dubna v 10:00 hodin.

Kdo ví, zda existuje jiné hudební dílo spjaté tak úzce s Velikonocemi jako Händelův Mesiáš. Nikoli pouze námětem a zpracováním. Takových je víc. V tomto případě však zároveň i životním příběhem skladatele a milníky jeho pouti. Umělecké, podnikatelské, životní. Nejenže Georg Friedrich Händel zemřel na Bílou sobotu, jen o den později, než si přál – 14. dubna 1759. Rovněž premiéra jeho oratoria Mesiáš se uskutečnila o Velikonocích. Na Velký pátek, 13. dubna 1742. A pět let předtím, ve stejný den stejného data roku 1737, skladatel po záchvatu mrtvice ochrnul. A právě to jej v konečném důsledku vedlo až k tomu, že složil toto veliké dílo. Jako poctu Všemohoucímu, který nabídl spásu i jemu samotnému. V nejtěžších chvílích neúspěchu a strádání. Händelovu Mesiáši se bude věnovat i Jiří Vejvoda na Classic Praha v dalším díle pořadu Slavná auditoriaPremiéra pořadu je připravena na pondělí 15. dubna v 19:00 hodin.

I letos se v letních měsících uskuteční festival Za poklady Broumovska, který otevírá každé léto brány unikátní skupiny broumovských kostelů. Ty rozezní sobotními podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Výtěžek ze vstupného poputuje na péči o architektonicky unikátní kostely, které se zrodily v autorské dílně slavných architektů Dientzenhoferů. Mezi účinkujícími letošního ročníku budou například sólisté a orchestr Národního divadla v Praze, violoncellista Petr Nouzovský, violistka Kristina Fialová, Stamicovo kvarteto, houslista Jiří Vodička, klavírista Martin Kasík či sopranistka Eva Urbanová. Jednou z doprovodných akcí festivalu budou i Letní hornové kurzy pod vedením zkušených lektorů, mezi nimiž bude například sólo hornistka Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Zuzana Rzounková. Více o letošním ročníku festivalu prozradí v rozhovoru s Martinou Klausovou na Classic Praha ředitelka festivalu Tereza Kramplováúterý 16. dubna v 15:30 hodin.

Hosty Marka Šulce v pořadu Hudba v miléniu jsou v tomto týdnu členové Mecenášského klubu Národního divadla v Praze. Mecenášský klub Národního divadla navazuje na tradici mecenášství, které bylo po dlouhá staletí fungujícím principem české společnosti a které stálo u samotného vzniku Národního divadla, jedinečné umělecké instituce a jednoho ze symbolů národní identity. Mecenášský klub umožňuje příznivcům Zlaté kapličky vyjádřit sympatie k Národnímu divadlu, a to například finanční podporou konkrétní inscenace či jiného uměleckého nebo restaurátorského projektu. Mecenáši Národního divadla jsou součástí unikátního společenství a spojuje je láska ke kultuře, úcta k historii, ale především touha pomáhat. O podpoře kultury a vizích do budoucnosti budou na Classic Praha hovořit Kateřina Zapletalová (spolumajitelka společnosti Sklárny Moser) a Karel Janeček (matematik a vizionář). Premiéra pořadu zazní na Classic Praha v úterý 16. dubna v 19:00 hodin.

Kateřina Winterová patří mezi hrstku českých osobností, které se dokázaly prosadit v herecké i hudební sféře. Je známá především jako herečka Národního divadla, ale také jako zpěvačka nejen v Česku známé kapely Ecstasy of Saint Theresa, která se zaměřuje na alternativní elektro-ambientně laděnou hudbu. Po studiích na Pražské konzervatoři hostovala v Divadle pod Palmovkou, hrála v Klicperově divadle v Hradci Králové a v roce 1998 získala trvalé angažmá v Národním divadle v Praze. Ve stejném roce byla nominována na Cenu Alfréda Radoka a v roce 2010 na Cenu Thálie díky roli Nory v inscenaci Co se stalo, když Nora opustila manžela. Své pěvecké kvality Kateřina Winterová zúročila v roce 2002 Cenou Anděl. Čím se zabývá v současné době a jakou hudbu si ráda poslechne ve volném čase, prozradí Ivanu Dlaskovi v dalším díle pořadu Z archivu osobností. Pořad má premiéru ve čtvrtek 18. dubna v 19:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat