Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Pravidelný kulturní přehled přináší výběr událostí, na které se můžeme těšit v nadcházejícím týdnu. Představíme vám koncerty České filharmonie, Českého filharmonického sboru či souboru Musica Florea a dozvíte se více o programu Dvořákovy Prahy, Svatováclavského hudebního festivalu i novinky z rádia Classic Praha.

Ze zahraničí

V úterý 10. září čeká Českou filharmonii a jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova po pěti letech vystoupení na BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Koncert s programem totožným s pražskými zahajovacími koncerty bude přenášet rozhlasová stanice BBC Radio 3. Česká filharmonie se na tomto prestižním festivalu představila v letech 1969, 1998, 2001, 2004, 2010 a 2014, přičemž pod taktovkou Václava Neumanna provedla přesně před padesáti lety mimo jiné i předehru k opeře Prodaná nevěsta, kterou zahraje i letos.

Semjon Byčkov – Česká filharmonie (zdroj ČF)

V úterý 10. září bude hrát Musica Florea pod vedením Marka Štryncla ve Varšavě. V kostele Nejsv. Trojice zazní od 18:00 hodin výběr z Händelova oratoria Saul.

Filharmonie Brno hraje ve středu 11. září ve vídeňském Musikvereinu, kde pod taktovkou Stefana Vladara zazní díla Verdiho, Mozarta, Lehára, Pucciniho, Czerného a Dvořáka. Mezi sólisty se představí sopranistka Sunyoung Seo, tenorista Andrea Shin či houslistka Jiyoon Lee.

 

Praha
V úterý 10. září se od 17:00 hodin koná ve Valdštejnské zahradě koncert Filharmonie Brno a skupiny The Plastic People of the Universe v rámci vernisáže výstavy k 30. výročí svatořečení Anežky České a sametové revoluce. Po koncertě je plánovaná prohlídka výstavy v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce, která potrvá do 20:00 hodin.

Ve středu 11. září začíná svoji 26. sezónu i PKF – Prague Philharmonia. Na programu je Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur, kterému připadl vznešený přívlastek „Císařský“, a Brucknerova Symfonie č. 3 d moll, dedikována velikánu Richardu Wagnerovi. Orchestr diriguje šéfdirigent Emmanuel Villaume a sólového klavírního partu se ujme skvěle disponovaný makedonský klavírista Simon Trpčeski.

Národní divadlo pořádá ve čtvrtek 12. září zahajovací koncert nové sezony k 30. výročí sametové revoluce, na němž vystoupí sólisté a hosté Opery Národního divadla, Sbor Národního divadla (sbormistr Pavel Vaněk) a Orchestr Národního divadla (koncertní mistr Alexej Rosík); dirigentem bude Jaroslav Kyzlink. Na programu jsou úryvky a scény o porobě, vzpouře či smíření z Janáčkovy opery Z mrtvého domu, z Verdiho Nabucca, Beethovenova Fidelia, Giordanova Andrey Chéniera či Smetanových oper Dalibor a Libuše. Vyvrcholením koncertu bude provedení Dvořákova hymnu Te Deum, který zazněl na konci roku 1989 při prezidentské inauguraci Václava Havla, jednoho z největších symbolů sametové revoluce.

 

Dvořákova Praha
Festival Dvořákova Praha pokračuje v pondělí 9. září. Od 20:00 hodin zazní v pražském Rudolfinu dvořákovský program. Klavírního partu Koncertu g moll, op. 33 se v originální skladatelově verzi ujme jeden z nejvýraznějších představitelů střední klavíristické generace Ivo Kahánek. Partnerem mu bude Essenská filharmonie, která pod taktovkou svého hudebního ředitele a šéfdirigenta Tomáše Netopila, patřícího k mezinárodně nejúspěšnějším a nejuznávanějším českým dirigentům současnosti, zahraje také Dvořákovo Nokturno H dur, op. 40 a působivou Symfonii č. 7 d moll, op. 70.

Úterní večer 10. září bude patřit komorní hudbě. Klavírní kvintety Antonína Dvořáka a jeho velkého uměleckého vzoru Johannese Brahmse patří k tomu nejlepšímu, co ve své době na poli komorní hudby vzniklo. Výjimečné kvality těchto děl nám zprostředkuje pětice špičkových instrumentalistů: americký houslista a kurátor letošní komorní řady Gil Shaham, jeho mladý český kolega s pozoruhodnou mezinárodní kariérou Josef Špaček, skvělý violista Pavel Nikl, violoncellista Kian Soltani a dlouholetá stálice klavírního nebe Gerhard Oppitz, který se dlouhodobě věnuje interpretaci Dvořákova komorního i sólového klavírního díla. Koncert začíná ve Dvořákově síni Rudolfina od 20:00 hodin.

 

Ve středu 11. září máme možnost od 20:00 hodin vyslechnout Dvořákův raný Koncert pro violoncello a klavír A dur v pozdější orchestrální úpravě předního znalce Dvořákova díla Jarmila Burghausera a v provedení úspěšného mladého českého violoncellisty Tomáše Jamníka. Ten dlouhodobě usiluje o začlenění tohoto koncertu do standardního sólového violoncellového repertoáru. Program doplní posluchačsky mimořádně oblíbené dílo Dvořákova žáka a zetě Josefa Suka, suita ze scénické hudby k Zeyerově dramatické pohádce Radúz a Mahulena, stejně jako neméně populární Brahmsova Tragická předehra. Symfonický orchestr Českého rozhlasu bude hrát pod taktovkou britského dirigenta Jamese Judda.

 

Houslista a kurátor komorní řady festivalu Gil Shaham, violoncellista Kian Soltani, objevující se v poslední době stále častěji na nejprestižnějších světových scénách, a matador koncertních pódií klavírista Gerhard Oppitz se sejdou v atraktivním prostředí Anežského kláštera ve čtvrtek 12. září od 20:00 hodin. Spojí zde své síly, aby provedli jedno z vrcholných děl Dvořákovy komorní tvorby − Klavírní trio f moll. V duchu dvořákovského tématu dále zvolili hudbu Dvořákova souputníka Johannese Brahmse a invenčně bohatou moderní hudební řeč Sergeje Prokofjeva.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat