Týden s hudbou (29)
Co přinese tento týden
V úterý večer se v Rudolfinu bude pořádat další večer koncertního cyklu pražského barokního orchestru Collegium 1704 – Hvězdy barokní opery. Na pódiu Dvořákovy síně bude v koncertní podobě proveden alegorický melodram Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis. Toto dílo vzniklo při příležitosti korunovace císaře Karla VI. na českého krále v roce 1723. Zazní v podání jednoho z nejrespektovanějších evropských souborů zaměřených na interpretaci barokní hudby – Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse. Sólisty budou sopranistka Céline Scheenová, kontratenorista Terry Wey, tenorista Krystian Adam a basista Tobias Berndt.Kultura v Praze upíná svou pozornost zejména na neděli a obsazené bude hlavně Rudolfinum. V Sukově síni se odehraje náš první Benefiční galakoncert pro Operu Plus. Jeho hlavní hvězdou bude legendární německá sopranistka Anja Silja, světoznámá pěvkyně a propagátorka díla Leoše Janáčka. V rámci večera budou poprvé předány i Výroční ceny za nejvýraznější výkony operních sólistů v uplynulé sezoně, které portál vyhlásil. Na koncertu zazpívají i špičky české klasické scény – například pěvci Dagmar Burešová, Jana Šrejma Kačírková, Dagmar Pecková, Štefan Margita, Pavel Černoch nebo Roman Janál.
Naopak sousední Dvořákovu síň ovládne první ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který potrvá do 30. listopadu. V jednom týdnu nabídne čtyři renomované pianisty – Dénese Várjona z Maďarska, mladého českého talentovaného pianistu působícího ve Spojených státech Lukáše Vondráčka, Francouzku Lise de la Salle a světoznámého amerického klavíristu Emanuela Axe. V Rudolfinu budou sólisté hrát na místní Steinway č. 5; nové křídlo, které Česká filharmonie nedávno za několik milionů zakoupila, ještě kvůli záručním podmínkám prý zapůjčit nemůže.
Osobnost týdne
Třiasedmdesátiletá legendárná německá sopranistka Anja Silja se do Prahy vrátí po zhruba deseti letech. Žádaná interpretka janáčkovských a wagnerovských rolí přednese výběr z árií Kostelničky z Janáčkovy opery Její pastorkyně. Silja za svou mnohaletou kariéru vystupovala prakticky ve všech předních operních i zámořských operních domech, s rozsáhlým repertoárem, od rolí koloraturních až po dramatické: po Fiordiligi, Konstanci, Královně noci či Zerbinettě tak následovaly například Leonora, Lady Macbeth, Desdemona, Santuzza, Turandot, Cassandra, Salome, Elektra nebo Ariadna. Zejména svoje wagnerovské role připravovala se skladatelovým vnukem Wielandem, svým pozdějším manželem.Spolupracovala s celou řadou významných dirigentů, mezi nimiž jsou Claudio Abbado, Karl Böhm, Pierre Boulez, Sylvain Cambreling, Zubin Mehta, Riccardo Muti nebo Sir Simon Rattle. Zvláštní kapitolou v kariéře Anji Silji je pak Leoš Janáček, k němuž má mimořádně vřelý vztah a jehož opery dlouhá léta neúnavně po celém světě propaguje. Vysoce ceněná je především její Kostelnička, za jejíž nahrávku získala Grammy Award, velké úspěchy sklízela i jako Kabanicha, Emilia Marty či Matka v Osudu. Ve velké oblibě má Anja Silja i Prahu, poprvé se zde totiž představila už ve svých šestadvaceti letech, kdy v rámci Pražského jara s mimořádným úspěchem hostovala v titulní roli Straussovy Salome, pod taktovkou Jaroslava Krombholce. Opakovaně Praha měla možnost poznat její Kostelničku, v roce 2002 Anja Silja přijela zazpívat na benefiční galakoncert v Národním divadle, jehož výtěžek byl určen na zmírnění škod tehdejších povodní. Později zde ve stejné roli účinkovala několikrát i ve Státní opeře Praha.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Filharmonie Brno zakončila v neděli turné po Japonsku. Odehrála dvanáct koncertů. Český orchestr, který se do Japonska vrací každý druhý rok, přilákal celkem 13 580 lidí. Hudebníci prožili také jedno slabé zemětřesení, ovšem na podobné události jsou už zvyklí z dřívějších zájezdů do země vycházejícího slunce. Vystoupení v Ósace snímala nahrávací společnost. Koncert odvysílá 2. ledna pro celé Japonsko.
Slavný francouzský výrobce klavírů Pleyel, na jehož nástroji skládal své koncerty Fryderyk Chopin, končí. Firma v Saint Denis severně od Paříže nedokáže držet krok s levnější a dravější konkurencí. Za dvě stě šest let své existence vyrobila 250 000 pian, ale končí v hluboké ztrátě s pouhými čtrnácti zaměstnanci. Stejně jako mnoho jiných tradičních výrob, kterým se dříve dařilo zejména v Evropě, se i těžiště klavírního trhu přesouvá na východ. Největším výrobcem i odbytištěm pian, často levných elektronických modelů, je v současnosti Čína.Ve věku šedesát devět let zemřel v úterý ve svém době v jižní Anglii britský hudební skladatel John Tavener. Dílo tohoto osobitého a světově uznávaného tvůrce zaznělo na pohřbu princezny Diany, hrálo se ale například i na koncertech v České republice.
Praha
Do Dvořákovy síně Rudolfina se sjeli ve čtvrtek talentované děti a mladí lidé z celé České republiky. Pořádalo se zde finále přehrávek Zahraj si s Českou filharmonií. Ti nejlepší si budou moct s filharmoniky zahrát či zazpívat v lednu na mimořádném koncertu. První kolo přehrávek se odehrálo předminulý týden a ze sto dvaceti uchazečů vybrala porota čtrnáct instrumentalistů a dva pěvce. Porota se skládala z prvních hráčů České filharmonie, její šéfdirigent Jiří Bělohlávek sledoval přehrávky jen jako přísedící. Věkový rozptyl mezi finalisty byl široký – od jedenácti do dvaceti jedna let, to platí i pro nástroje, na něž hrají – od trubky, houslí, klavíru až po marimbu. Účinkující předstupovali na pódium jednotlivě, většinou je doprovázel klavír. Mimořádný koncert se uskuteční 29. ledna příštího roku. Pořadí nebo počet finalistů pro další spolupráci s Českou filharmonií navíc není určující, může být vybráno všech šestnáct.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]