Týden s hudbou

  1. 1
  2. 2

Pravidelný kulturní přehled přináší opět hudební novinky, na které se můžeme těšit v příštím týdnu. Budou to zejména vyvrcholení festivalů Dvořákova Praha a Svatováclavský hudební festival, ale i koncerty, které připravuje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK či Pražský komorní orchestr. Nechybí ani novinky z rádia Classic Praha.

Praha
Na závěr letošní Dvořákovy Prahy přivítáme v Rudolfinu (22. října od 20:00 hodin) proslulého estonského dirigenta a nestora dirigentské dynastie Neeme Järviho, který se „svým“ Estonským národním symfonickým orchestrem představí festivalovému publiku u nás méně známou hudbu svého krajana Heino Ellera a také proslulé dílo severské provenience, Houslový koncert d moll Jeana Sibelia. Sólového partu se zhostí s virtuozitou a zápalem sobě vlastním skotská houslistka, českému publiku dobře známá Nicola Benedetti. Úplnou tečku za letošním festivalem udělá „Romantická“ čtvrtá symfonie Antona Brucknera, Dvořákova současníka, s nímž jej pojila hluboká víra, nacházející svůj odraz i v hudebním odkazu.

O den později, 24. září, se na tomtéž místě v 19:30 hodin setkáme s Pražským komorním orchestrem pod taktovkou Zbyňka Müllera. Uvedou Čtyři písně na Čínskou poezii Pavla Haase, Beethovenovu Pastorální symfonii a Dvořákův Houslový koncert a moll. Sólisté večera jsou houslistka Olga Šroubková a barytonista Roman Janál.

Neeme Järvi (foto Simon van Boxtel)

Na počest Wolfganga Amadea Mozarta provádí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK od roku 2016 na zahájení komorních sezón zásadní Mozartova díla. Nastudování instrumentálních děl nesmrtelného skladatele se ujal vynikajícího dirigenta a cembalista Vojtěch Spurný. Zazní slavná Malá noční hudba a Osmý klavírní koncert, který dvacetiletý Wolfgang komponoval u cembala. Proto se jeho provedení ujme právě Vojtěch Spurný. Program završí brilantní symfonie Jana Václava Huga Voříška, velkého Mozartova obdivovatele, jehož jas rovněž pohasl předčasně. Program se koná v kostele sv. Šimona a Judy 24. a 25. září od 19:30 hodin.

V pátek 27. září zahájí v Rudolfinu (19:30 hodin) svoji sezónu Symfonický orchestr Českého rozhlasu se svým šéfdirigentem Alexandrem Liebreichem. Jedná se zároveň o první vystoupení rezidenčního sólisty sezony, arménského houslisty Sergeje Chačatrjana. Uvedou První houslový koncert Dmitrije Šostakoviče, Ouverturu pro smyčce, kterou složil polský skladatel Witold Lutosławski pro někdejší Symfonický orchestr Československého rozhlasu a věnoval ji muzikologovi Mirko Očadlíkovi a Dvořákovu Symfonii č. 8.

V sobotu 28. září na svatého Václava se do Smetanovy síně nastěhují hned tři varhaníci. Fyzicky titulární varhaník gotického chrámu Svatého Františka v Lausanne a jeden z nejzajímavějších hráčů našeho času Benjamin Righetti, svým dílem potom velikáni, na jejichž ramenou švýcarský rodák stojí. Zazní monumentální Desátá „románská“ varhanní symfonie Charlese-Marii Widora, který přes šedesát let vládl kůru v legendárním pařížském kostele Saint-Sulpice. Rovněž Maurice Duruflé působil na své kruchtě velmi dlouho, přičemž z hlediska varhanního jde o klíčové místo Paříže, vždyť kostel St-Étienne-du-Mont má nejstarší varhanní skříň ve městě. Koncert se koná dopoledne ve Smetanově síni Obecního domu od 11:00 hodin.

V neděli 29. září vyvrcholí v Rudolfinu festival Mladá Praha koncertem, na kterém se představí mladí interpreti, klavírista Yasuko Furumi, violoncellista Friedrich Thiele a hobojista Martin Daněk v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod taktovkou dirigenta Tomáše Stančeka.

Phillip Glass (zdroj Moravský podzim 2019)

Brno
V neděli 29. září zahájí festival Moravský podzim koncertním provedením opery Philipa Glasse Einstein on the Beach (Einstein na pláži). Opera byla premiérována v roce 1976. Je napsána pro sbor a nazvučený soubor, jehož složení osciluje mezi komorním ansámblem a popovou skupinou. V roli vypravěčky se představí Suzanne Vega, účinkují Collegium Vocale Gent a Ictus Ensemble, které řídí Georges-Elie Octors a Tom De Cock.

Regiony
Součástí 62. ročníku festivalu Bezručova Opava je koncert v úterý 24. září od 19.00 hodin, na jehož programu bude Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“ op. 125 Ludwiga van Beethovena. Účinkuje Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou, Janáčkovu filharmonii Ostrava diriguje Václav Luks. Jedná se zároveň o symfonický koncert abonentního cyklu JFO v kostele Sv. Václava v Opavě.

I v Českých Budějovicích se bude hrát Beethovenova Devátá, a to o dva dny později, 26. září od 19:00 hodin v divadelním sále Metropol. Vystoupí Lucie Hájková (soprán), Veronika Hajnová (mezzosoprán), Josef Moravec (tenor), David Nykl (bas), Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, diriguje Jan Talich. Vedle Beethovenovy symfonie zazní též Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat